Tomanovej príspevok už dostávajú prví treťorodení

Takmer každé druhé dieťa narodené v prvých dvoch mesiacoch tohto roka má dostať do vienka 830-eurové prilepšenie. Príspevok k narodeniu môžu totiž od januára žiadať už aj rodičia, ktorým sa narodí druhé a tretie dieťa v poradí. K takmer 3 800 prvorodičkám sa tak pridali žiadosti 639 matiek s druhým dieťaťom a 217 s tretím.

„Sú to predbežné čísla, ktoré sa trošku ešte môžu zmeniť, keď sa štatistiky kompletne uzavrú, ale sú to čísla veľmi blízke skutočnosti,“ uviedol Peter Zeman z Ústredia práce. Ministerka práce Viera Tomanová sa rozšíreniu dávky na druhé a tretie dieťa dlho bránila. Tvrdila, že najväčšie náklady majú rodičia pri prvorodenom dieťati. Medzi matky, ktoré mali smolu a peniaze na druhé dieťa nedostali, patrí aj pani Katarína Pavlovičová z Bratislavy. V decembri priviedla na svet svoju druhú dcéru.
„Keďže máme takmer šesťročný rozdiel medzi deťmi, všetko sme museli kúpiť odznova – kočík i postieľku. Navyše by sa príspevok hodil na úhradu odberu pupočníkovej krvi, pre ktorý sme sa rozhodli. Myslím si, že by nebolo na škodu ponechať nižší príspevok v hotovosti a za zvyšné peniaze každému bábätku automaticky uhradiť odber a zmrazenie pupočníkovej krvi. Môže to raz zachrániť život jemu alebo jeho súrodencom,“ myslí si.

Aby nebola dávka zneužiteľná, nezíska ju neplnoletá matka ani taká matka, o ktorej staršie deti sa stará niekto iný. Teda ak skončili napríklad v detskom domove. Pokiaľ ide o problémovú rodinu, za ktorú poberá prídavky na deti obec, aj príspevok získa obec.

Podľa Zemana sa zatiaľ úrady v prípade tohto príspevku so špekulujúcimi matkami nestretli. „Na úradoch vybavujú žiadosti bez problémov. Zatiaľ nezaznamenali žiadne pokusy o podvod, pretože každá žiadateľka predkladá potvrdenie od gynekológa o poradí pôrodu a od pediatra potvrdenie, že sa dieťa dožilo 28 dní,“ uzavrel Zeman.
Ministerka nevylúčila, že by v budúcnosti mohli 830 eur získať aj štvrté a ďalšie deti v poradí.
Pravda

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist