Som Slovenka, trvalý pobyt mám na Slovensku a pracujem v

Som Slovenka, trvalý pobyt mám na Slovensku a pracujem v Českej republike – dochádzam do práce každý deň. Som zamestnaná na základe pracovnej zmluvy od 1.1. 2005, teraz už na dobu neurčitú. Som v 21. týždni tehotenstva. Mohli by ste mi poradiť, či a v akej výške mám nárok na vyplácanie materskej, či to bude zo SR alebo ČR? Je treba tehotenstvo nahlásiť na sociálnu poisťovňu v SR aj v ČR?

Odpoveď

Pokiaľ pracujete v ČR a odvody do poisťovne sú taktiež vykonávané v ČR, nárok na materské si uplatníte v ČR. Taktiež výpočet výšky materského robí sociálna poisťovňa na základe mzdy za predchádzajúce obdobie. Ste migrujúci občan v rámci Európskej únie, na ktorých sa vzťahujú Nariadenia EHS. Po narodení dieťaťa si prídavok na dieťa, príspevok pri narodení dieťaťa,
a po ukončení poberania materského aj rodičovský príspevok uplatníte v ČR. Pokiaľ Vám nárok na uvedené dávky v ČR nevznikne, napr. nárok na prídavok na dieťa, až potom si uplatníte nárok v SR na tzv. vyrovnávaciu dávku.

20.4.2009 3:22
Viac o téme: tehotenstvo

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist