Pôrod

37. týždeň tehotenstva je považovaný za zlomový. Ak bol výpočet termínu pôrodu správny, bábätko narodené po tomto termíne sa považuje za donosené a predčasný pôrod vám už nehrozí. 35. týždeň tehotenstva, termín pôrodu sa blíži, veci do pôrodnice sú zbalené v taške a výbava pre novorodenca nakúpená. Dieťatko môže prísť na svet dvomi spôsobmi. Čaká vás buď, prirodzený pôrod alebo pôrod […]

37. týždeň tehotenstva je považovaný za zlomový. Ak bol výpočet termínu pôrodu správny, bábätko narodené po tomto termíne sa považuje za donosené a predčasný pôrod vám už nehrozí.

35. týždeň tehotenstva, termín pôrodu sa blíži, veci do pôrodnice sú zbalené v taške a výbava pre novorodenca nakúpená.

Dieťatko môže prísť na svet dvomi spôsobmi. Čaká vás buď, prirodzený pôrod alebo pôrod operatívny, tzv. pôrod cisárskym rezom. Tak, či onak, vzťah matky a dieťaťa za začne budovať hneď po pôrode a prvé hodiny sú naozaj dôležité. Využite preto bonding – položenie nahého bábätka na priamo na kožu matky. Budovanie tohto puta je dôležité nielen pre fyziologického novorodenca, ale aj pre predčasne narodené deti.

Čas ísť do pôrodnice

Príprave na pôrod a tomu, čo do pôrodnice sa venujú predpôrodné kurzy. „Sú to len poslíčkovia pred pôrodom alebo sú to už skutočné pôrodné bolesti?“ Príprava na pôrod zahŕňa aj odpoveď na otázku: „Kedy ísť do pôrodnice?“

Ak rodičke praskne plodový obal a odtečie plodová voda, je to neklamný znak začínajúceho pôrodu a je čas ísť do nemocnice aj vtedy, ak ešte nenastúpili kontrakcie alebo neodišla hlienová zátka. Do pôrodnice je nutné vydať sa aj vtedy, keď máte bolesti a pravidelnú kontrakčnú činnosť. Pri prvorodičkách sa odporúča počkať na pravidelné kontrakcie po piatich minútach, trvajúcich aspoň dve hodiny.

Krvácanie je dôvodom na urýchlené vyhľadanie lekárskej pomoci počas celého tehotenstva!

Vstúpte do rubriky: Pôrod

Keď bábätko „nechá na seba čakať“

Dátum pôrodu sa priblížil, výbava do pôrodnice je stále nachystaná pri dverách, výbavička pre novorodenca už dvakrát prežehlená, výpočet pôrodu prekontrolovaný a bábätko sa nie a nie vypýtať na svet. Hlavou vám behajú myšlienky ako vyvolať pôrod. Vyskúšať môžete rozličné „babské rady“, ale ak prenášate dlhšie ako týždeň, s najväčšou pravdepodobnosťou vás v dohľadnej dobe hospitalizujú a hrozí vám vyvolanie pôrodu.

Pôrodný plán

Slovenské pôrodnice sa snažia rodičkám poskytnúť pri pôrode čoraz väčší komfort. Vo vašom pôrodnom pláne, ktorý s vami prekonzultuje pôrodná asistentka, môžete odmietnuť klystír pred pôrodom, oholenie, či podávanie medikamentov na urýchlenie pôrodu alebo tlmenie bolesti. Vyhnúť sa dá aj nástrihu, hlavne vtedy, ak ste si robili masáž hrádze. Ak zvažujete alternatívny spôsob príchodu vášho drobčeka na svet, napríklad pôrod do vody, venujte pozornosť výberu pôrodnice.

Pupočníková krv

Pri pôrode máte jedinečnú možnosť odobrať a nechať uskladniť pupočníkovu krv vášho bábätka. Pupočníková krv obsahuje vzácne kmeňové bunky, ktoré sa v súčasnosti využívajú na liečbu mnohých závažných ochorení. Takáto „biologická poistka“ vášho dieťaťa je darčekom na celý život.

Vstúpte do rubriky: Pôrod

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist