Plodnosť mužov klesla za posledných 50 rokov o polovicu

Najnovším nepriateľom mužskej plodnosti je údajne notebook. Muži, ukladajúc si ho do lona, si ním vraj zohrievajú semenníky a vedecké štúdie preukázali, že teplo brzdí tvorbu spermií.

K nepriateľom mužskej plodnosti, ako sú tesné nohavice, slipy, horúce kúpele, drogy, fajčenie, nadváha alebo nevhodne tvarované cyklistické sedadlo pribudol v poslednej dobe aj notebook. Muži, ktorí si pri práci ukladajú notebook do lona, si údajne zohrievajú semenníky a vedecké štúdie preukázali, že teplo brzdí tvorbu spermií. Okrem tepla je však notebook aj zdrojom vysokofrekvenčného žiarenia. Takéto žiarenie produkujú aj mobilné telefóny, ktoré vedci neodporúčajú nosiť vo vreckách nohavíc.

Vkladať notebook do lona?
„Existuje štúdia, ktorá preukázala zvýšenú teplotu mieška, keď bol notebook položený určitý čas v lone. Neexistuje však štúdia, podľa ktorej by neplodnosť vznikla preto, že si niekto dáva denne do lona notebook. Skôr si myslím, že je to určitá konštrukcia ako preukázaný fakt,“ povedal sexuológ Karel Kočí zo súkromnej andrologickej ordinácie Andromeda. Aj keby priama súvislosť bola preukázaná, väčšina mužov si podľa Kočího nedáva notebook priamo na semenníky. „Aspoň ja by som s notebookom natlačeným až pod brucho toho veľa nenapísal,“ vyhlásil.

Teplo je pri tvorbe spermií dôležité
Nepriaznivý vplyv tepla na tvorbu spermií však Karel Kočí potvrdil. Povedal, že príroda vysunula semenníky mimo telo z toho dôvodu, že telesná teplota je príliš vysoká. „Je to akýsi ochranný mechanizmus, ktorý zabezpečuje teplotu o jeden až dva stupne nižšiu, ako je teplota tela. Miešok je elastický, aby mohol teplotné rozdiely vyrovnávať – pri zvýšených teplotách sa svalovina uvoľní, plocha mieška sa zväčší a teplo zo semenníkov vyžaruje; keď je zima, svalovina sa stiahne a pritiahne semenníky bližšie k telu, aby neboli v chlade,“ vysvetlil.

Plodnosť klesá…
Vedci varujú, že nebezpečenstvo sterility mužov rastie. V predchádzajúcom období stála za väčšinou problémov s počatím neplodnosť ženy, v súčasnosti sa už delia ženy a muži o „vinu“ rovnakým dielom. Z niekoľkoročnej štúdie dánskych vedcov vyplynulo, že plodnosť mužov za posledných 50 rokov klesla takmer o polovicu. Počet spermií v ejakuláte u väčšiny moderných mužov sa dostal k hranici, ktorá bola v minulosti považovaná za kritickú pre počatie potomka.

Bráni sauna počatiu?
Na schopnosť počať dieťa má podľa odborníkov značný vplyv životný štýl. Obmedzuje ju stres a rastúce množstvo chemikálií v životnom prostredí. Objavily sa tiež názory, že tvorbu spermií znižuje slnenie. Prezident Českej gynekologickej a pôrodnickej spoločnosti Vladimír Dvořák povedal, že o tom nikdy nepočul. Avšak časté návštevy sauny podľa neho môžu mať takýto vplyv.

Vo vedeckých štúdiách, ktoré sa zaoberali účinkom tepla na mužský pohlavný systém, bolo preukázané poškodenie funkcie semenníkov a spermií pri teplotách od 38 do 42 stupňov Celzia. Vysoká teplota môže podľa vedcov spôsobovať v bunkách zlomy DNA, ktoré sa po oplodnení prejavujú poruchami delenia a vývoja embrya.
Zdroj: ČTK, Pravda.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist