Ochrana pred slnkom u detí

Príliš veľa slnka môže viesť k spáleniu, poškodeniu kože, poškodeniu očí, rakovine kože a oslabeniu imunitného systému.

caring-mother-apply-sunblock-back-her-little-daughter-1-1100x618.jpg Zdroj: Adobe Stock

Telo vášho dieťaťa potrebuje trochu slnka, aby pomohlo vytvoriť vitamín D, ktorý je dôležitý pre veci, ako sú silné kosti a svaly. Môže to byť len niekoľko minút denne. Ale aj deti a tínedžeri musia byť chránení, keď sú na slnku.
Či už ste toto leto na pláži, pri bazéne alebo pri jazere, pamätajte na tieto základné tipy na ochranu pred slnkom:

Používajte „širokospektrálne“ opaľovacie krémy. Počas slnečných aj zamračených dní používajte opaľovací krém s SPF 15 alebo vyšším, ktorý chráni pred UVA a UVB lúčmi. Opaľovacie krémy pre deti s blokmi, ako je oxid titaničitý alebo oxid zinočnatý, sú jemné a účinné pre citlivé oblasti, ako sú nos, líca, uši a ramená. Naneste opaľovací krém 15-30 minút pred pobytom na slnku, aby mal čas vstrebať sa do pokožky. Piesok odráža UV lúče, preto používajte opaľovací krém, aj keď vaše dieťa sedí pod slnečníkom.
Obmedzte čas na slnku. Zostaňte v tieni alebo vo vnútri, najmä medzi 10:00 a 16:00, keď sú slnečné lúče najintenzívnejšie.
Pre deti mladšie ako 6 mesiacov používajte dodatočnú ochranu – opaľovacie krémy pre bábätká. Akadémia pediatrov odporúča ochranný odev, ktorý zakrýva ruky a nohy, klobúky s okrajom a pobyt v tieni.
SPF 15 alebo vyšší na malých miestach, ako je tvár a chrbát rúk. Na liečbu spálenia od slnka u dojčiat používajte chladivé obklady na postihnuté miesta.
Oblečte seba a svoje dieťa do ochranného oblečenia. Teraz môžete nájsť plavky, ktoré májú zabudovanú UVA ochranu. Odporúčajú sa aj slnečné okuliare a klobúky s okrajom.
Opaľovací krém pre deti aplikujte často! Aspoň každé dve hodiny alebo častejšie, ak vaše dieťa pláva alebo sa potí.
Dajte dobrý príklad. Nacvičte si ochranu pred slnkom aj vy, a naučte všetkých členov vašej rodiny, ako sa chrániť pred slnečnými lúčmi.

Opaľovací krém a ochrana pred slnkom

Opaľovací krém a ochrana pred slnkom sú pre deti a dospievajúcich veľmi dôležité. Rakovina kože je čoraz bežnejšia u mladých ľudí. Ochrana pokožky vášho dieťaťa pred prílišným vystavením slnku môže toto riziko výrazne znížiť. Spálenie slnkom počas detstva je spojené s vyšším rizikom vzniku rakoviny kože. Spálenie od slnka je príznakom poškodenia kože, ktoré môžete vidieť, no vyskytuje sa aj neviditeľné poškodenie, a to u všetkých typov pleti.
Existujú dva typy slnečných lúčov, ktoré sú škodlivé pre pokožku:
• UVA lúče spôsobujú starnutie kože a rakovinu kože, ako je melanóm.
• UVB lúče spôsobujú spáleniny, šedý zákal a prispievajú aj k rakovine kože.

Typy slnečnej clony na použitie

Dermatológovia odporúčajú, aby všetky deti nosili krém na opalovanie. Uistite sa, že opaľovací krém má tieto vlastnosti:
• Široké spektrum, ktoré chráni pred UVA a UVB slnečným žiarením.
• Vodeodolné opaľovacie krémy už nemôžu byť označené ako „vodeodolné“. Opaľovacie krémy sú teraz označené ako vode odolné po dobu 40 až 80 minút.
• Sun Protection Factor (SPF) 30 alebo vyšší.

Tieň

Tieň vám poskytuje určitú ochranu pred UV žiarením. Najlepší je slnečník, ktorý vytvára tmavý tieň.
Ale UV žiarenie sa k vám môže dostať aj v tieni. Používajte opaľovací krém na akúkoľvek exponovanú pokožku.
Ak používate kočík, prikryte ho strieškou kočíka alebo tienidlom, ale zabezpečte, aby k vášmu dieťaťu mohol prenikať vzduch. Nikdy nezakrývajte kočík zavinovačkou alebo dekou, pretože môžu obmedziť prúdenie vzduchu a zvýšiť teplotu kočíka na nebezpečnú úroveň.
Keď cestujete v aute s mladšími deťmi, nalepte na bočné okná clony, aby ste dieťa ochránili.

25.5.2023 1:10| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist