Oblečenie pre bábätko

Nakupovanie oblečenia pre bábätko je pre väčšinu rodičov veľká radosť. Môžu totiž vyberať z množstva krásnych tričiek, dupačiek a nohavíc. Detská pokožka je však veľmi citlivá, a tak sa nezamerajte na farby a strih, ale na materiál.

Mal by sa ľahko udržiavať, mať dobrú absorpčnú schopnosť, no nemal by chladiť ani elektrizovať. Najvhodnejším materiálom detského oblečenia je bavlna.

Zo začiatku vám bude stačiť:

osem košieľok a dupačiek
dve či tri kombinézy na noc
podľa ročného obdobia dva či tri páry ponožiek a rukavičiek
svetrík
čiapočka
tenká kombinéza a termokombinéza
Osvedčené sú predovšetkým dupačky s košieľkou.

Akú veľkosť?

Veľkosti detského oblečenia sa začínajú od čísla 50. Zvyšujú sa po šiestich. Na ilustráciu – novorodenec má veľkosť 50 – 56, polročné dieťa odhadom 68 a ročné dieťa bude asi potrebovať veľkosť 80.
Pri očakávaní bábätka si kúpte jednu súpravu vo veľkosti 50 a zvyšok oblečenia s veľkosťou 56. To je totiž najčastejšie číslo novorodených bábätiek. Súpravu veľkosti 50 kúpte len pre prípad, že by bolo dieťatko menšie, aby sa v oblečení nestrácalo.

V prípade dupačiek, kombinéz a body je praktické, aby mali odopínateľný rozkrok na ľahšiu výmenu plienok. Bundičky a svetríky by mali byť odopínateľné na prednej strane, aby ste nemuseli bábätku preťahovať oblečenie cez hlavičku.
Všetko detské oblečenie by malo byť voľné (nie veľké), pohodlné a žiadna jeho časť (lemy na krku, rukách, nohách, páse) by nemala byť na gumu.

Termoregulácia sa u bábätiek ešte len začína vyvíjať, preto je ich schopnosť udržiavať stálu telesnú teplotu kolísavá. Veľmi ľahko sa nielen prehrejú, ale aj prechladnú.
Bábätko sa v kočíku nehýbe, a preto ho musíme obliecť teplejšie ako seba. V zimných mesiacoch sa nezaobídete bez teplého vaku, ktorý mu poskytne dostatočné teplo a pohodlie.

Staršiemu dieťaťu kúpime protišmykové ponožky.

12.5.2009 11:44| autor: Jaroslava Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist