Mám si vybaviť nejaké potvrdenie v Írsku, že som tu

Mám si vybaviť nejaké potvrdenie v Írsku, že som tu zdravotne poistená, ktoré mi bude platiť aj doma alebo si budem musieť doma zdravotnú starostlivosť spojenú s lekárskymi prehliadkami a pôrodom platiť doma sama.

Odpoveď

Podľa dostupných informácií je írske sociálne zabezpečenie (do neho sa zarátava aj zdravotné poistenie) založené na podobnom princípe ako v UK. Každopádne si musíte sama overiť v Írsku svoj status po svojom návrate domov.
Pokiaľ ide o zdravotné poistenie, kým nemáte ukončené poistenie v Írsku, nemôžete sa zdravotne poistiť na Slovensku. Pôrod, ako nevyhnutná zdravotná starostlivosť, Vám bude hradený na základe európskeho preukazu zdravotného poistenia, ktorý vydáva pre cesty do zahraničia svojmu poistencovi každá európska zdravotná poisťovňa, teda aj írska NHS. Po anglicky sa volá European Health Insurance Card (EHIC). Pred- a popôrodná starostlivosť však už z EHIC hradená nie je, tú by ste si na Slovensku museli hradiť sama.

Riešením je formulár E112IE vystavený na pobyt, o ktorý môže požiadať NHS. S ním sa prihlási v hociktorej slovenskej zdravotnej poisťovni, ktorá jej následne vydá preukaz poistenca EÚ. S týmto preukazom bude mať nárok na plnú zdravotnú starostlivosť vrátane preventívnych prehliadok a pred- a po-pôrodnej starostlivosti, ako keby bola poistenkou slovenskej zdravotnej poisťovne.

Druhou možnosťou je vyžiadať si u NHS formulár E104IE, ktorým jej NHS potvrdzuje ukončenie poistenia v Írsku. S formulárom E104 sa prihlási do slovenskej zdravotnej poisťovni. Keďže si neplatila sociálne poistenie, pravdepodobne nebude mať nárok na materské (treba si overiť v Sociálnej poisťovni), takže do dňa pôrodu si bude musieť platiť poistné do zdravotného poistenia ako samoplatiteľ, odo dňa pôrodu začne poistné platiť za ňu štát ako za osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov, čo musí vo svojej zdravotnej poisťovni oznámiť čestným prehlásením. Ak však bude poberať materské vyplácané slovenskou Sociálnou poisťovňou, doklad o poberaní materského doručí svojej zdravotnej poisťovni a odo dňa poberania dávok bude poistné za ňu platiť štát.

20.4.2009 3:00
Viac o téme: starostlivosť

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist