Kyselina listová napomáha tvorbe materského mlieka – komerčná prezentácia

Výskumy odborníkov na výživu poukazujú na pozitívny vplyv kyseliny listovej na priebeh tehotenstva a na zdravý vývoj nenarodeného dieťatka. Príjem kyseliny listovej je dôležitý pre ženu aj v období dojčenia, nakoľko podporuje tvorbu materského mlieka.

Kyselina listová či kyselina folová (z latinského folium=list) patrí do skupiny vitamínov B. V organizme je nevyhnutná pre delenie buniek, krvotvorbu a zdravý nervový systém. Nachádza sa najmä v čerstvej zelenine a ovocí, a to hlavne v tmavozelenej zelenine – v šalátových listoch, uhorkách, brokolici, špargli, špenáte a pod. Jedným z najbohatších zdrojov kyseliny listovej sú kvasnice. Vyskytuje sa aj v strukovinách či orechoch. Nemôžeme sa ňou predávkovať, čo telo nespotrebuje, veľmi ľahko vylúči. Na druhej strane si nedokážeme uchovať jej zásoby, a tak je potrebné dopĺňať ju každý deň.

50% populácie trpí poruchou metabolizmu kyseliny listovej a nevie ju využiť z prírodných zdrojov. Kyselina listová sa v ľudskom tele metabolizuje na biologicky aktívnu formu folát. Metafolín je biologicky aktívnou formou folátu, ktorá sa vyskytuje v tele prirodzene, preto je ihneď telu k dispozícii a využije sa lepšie ako kyselina listová.

Telesné zásoby folátov sú u novorodencov po narodení malé a môžu byť rýchlo vyčerpané v dôsledku rastu najmä u predčasne narodených detí. Hlavným zdrojom kyseliny listovej pre deti v dojčenskom veku, najmä počas obdobia výlučne mliečnej výživy, je materské mlieko. Správna hladina kyseliny listovej u dojčiacej matky napomáha tvorbe mlieka.

Fyziologickou zložkou materského mlieka je aj kyselina dokozahexaénová (DHA). DHA je omega-3 nenasýtená mastná kyselina, ktorú si naše telo nedokáže vytvoriť samé. Je zvlášť dôležitá pre správny vývoj mozgu, neskoršiu ostrosť zraku a rozvoj psychických schopností dieťaťa.

Zdrojom DHA je pre dieťa v období dojčenia výhradne matka, pretože dieťa si nedokáže túto dôležitú mastnú kyselinu vytvoriť samo. Matka poskytuje DHA svojmu dieťaťu prostredníctvom materského mlieka.

13.5.2010 4:16| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist