Kočíky

Prvá návšteva obchodu s kočíkmi je nezabudnuteľný zážitok. „Nikdy sme netušili, že existuje toľko druhov kočíkov, sme ohromení a zmätení zároveň,“ je typická prvá veta budúcich rodičov. Ale nezúfajte. Hoci existuje desiatka rôznych typov a modelov, členenie kočíkov má pomerne jednoduchú logiku a systém.

Čo bude dieťa potrebovať alebo Základný prehľad ponuky kočíkov

Dieťa bude najprv potrebovať hlboký kočík, a to v čase od svojho narodenia až dovtedy, kým sa samo dokáže posadiť, čiže približne do veku ôsmich mesiacov. Potom ho nahradí športový kočík s polohovateľnou sedačkou, ktorá umožní bezproblémový spánok dieťaťa vo vodorovnej polohe. Na krátke transporty po meste si môžete zaobstarať aj ľahký kočík, takzvané golfové palice.

Kočíky sa rozdeľujú na:

  • hlboké
  • športové
  • kombinované
  • ľahké, tzv. golfové palice

Hlboké

Kočík, ktorý poznáte z vášho detstva. Hoci sa časom technicky i esteticky menil, je stále veľký, priestranný, ale aj nezložiteľný a ťažký. Ideálny napríklad na prechádzku do neďalekého parku. Nevhodný do terénu a na nespevnené cesty, rovnako aj na cesty autom, pretože sa nedá zložiť.


Je to kočík pre najmenšie bábätká, ktoré ešte nesedia. Má pevnú vaničku a striešku, ktorá poskytuje ochranu proti dažďu, snehu a slnku. Veľké kolesá a perovanie umožňujú príjemné vozenie a hojdanie. Hlboké kočíky bábätko dostatočne chránia pred zimou a mrazom. Majú však nevýhodu, že sa za relatívne vysokú kúpnu cenu používajú pomerne krátko, maximálne jeden rok. Preto odporúčame hlboký kočík buď požičať, alebo kúpiť starší model. Orientačné ceny nového hlbokého kočíka sa pohybujú okolo 10- až 14 000 Sk/331,93 až 464,71 €.

Športové

Kočík pre pokročilé bábätká, teda tie, ktoré už dlhšie dokážu sedieť samy. „Športiaky“ ponúkajú bábätkám vo veku od deviatich mesiacov polohovaciu sedačku s možnosťou fixovania viacerých polôh vrátane ležiacej a výškovo nastaviteľnú nožnú opierku. Rodičia vodiči zas ocenia výškovo nastaviteľnú rukoväť a vo väčšine prípadov aj možnosť prepriahať ju počas cesty, a teda meniť usadenie bábätka v smere alebo proti smeru jazdy. Väčšinou mávajú veľké, dobre odpružené nafukovacie kolesá. Sú vhodné i do náročnejších terénov.

Súčasťou výbavy býva pláštenka a slnečná clona, prikúpiť si môžete aj sieťku proti hmyzu. Nesmiete zabudnúť ani na praktický úložný košík v spodnej časti kočíka, kam sa zmestia tri až štyri kilogramy nákladu. Športové kočíky sa väčšinou dajú zložiť do auta alebo iného dopravného prostriedku. Ceny sa pohybujú od 4 000 do 8 000 Sk/132,77 do 265,55 €, luxusnejšie športové kočíky stoja okolo 12 000/398,32 €.

V posledných rokoch sa pred klasickými športovými kočíkmi uprednostňujú kombinované. Majú viac-menej totožné vlastnosti, ale ich výrazne pozitívnou črtou je, že umožňujú aj pripojenie vaničky pre najmenšie bábätko. Jednoducho povedané – hlboký a športový kočík nahradila ich dokonalá kópia v jednom – kombinovaný.

Kombinované kočíky

Výdobytok posledných rokov umožňujúci dieťaťu prežiť v ňom prakticky celé detstvo. Kombinované alebo aj multifunkčné kočíky, ktoré v sebe ukrývajú tak hlboký kočík pre najmenšie bábätká, ako aj športový pre dieťa sediace. Na jeden podvozok sa umiestni aj vanička hlbokého kočíka, aj sedačka toho športového. A aby bol vynález dokonalý, môžeme na podvozok veľmi jednoducho nasadiť aj autosedačku. Niektoré kombinované kočíky ponúkajú sedačku do auta už v základnej výbave.

Autosedačky iných značiek sa dajú pripevniť pomocou špeciálneho adaptéra, ktorý je súčasťou nadštandardnej výbavy.Do sedačky kočíka môžete väčšinou položiť aj tašku na dieťa. Jednoducho ju potom spolu so spiacim dieťaťom odnesiete do bytu. V prípade kombinovaných kočíkov sa počíta s častým cestovaním autom, preto sa väčšinou veľmi ľahko a jednoducho skladajú.

Ale každá minca má dve strany, a tak u kombinovaných kočíkov objavíme aj zopár nevýhod, ako napríklad jeho väčšiu hmotnosť, menšiu a užšiu vaničku a v neposlednom rade ich vysokú cenu. Výberu by ste preto mali venovať mimoriadnu pozornosť. Ceny sa pohybujú od 6 000 do 18 000 Sk/199,16 do 597,49 €, luxusné a módne kombinované kočíky stoja 20 000 až 25 000 Sk/663,87 až 829,84 €.

Golfové palice (v zahraničí buggys)

Ide o ľahké kočíky používajúce sa pri preprave už sediaceho dieťaťa na krátke vzdialenosti v nenáročnom teréne. Jednoducho sa skladajú i rozkladajú, sú ideálne na krátke cesty mestom, dopravnými prostriedkami a podobne.

Pri dlhších cestách sa však bude dieťa cítiť nepohodlne, pretože ich zadná časť nemá príslušnú oporu a väčšinou nemajú ani perovanie. V zime im v nich môže pomerne ľahko prechladnúť chrbát i zadoček. Malé dvojité kolieska nie sú určené na jazdu v snehu alebo na nerovnom teréne.

Hoci sa na trhu objavujú aj dokonalejšie a drahšie typy s odpružením a s možnosťou meniť polohy vrátane ležania dieťaťa, tento druh nemôže úplne nahradiť klasické športové či kombinované kočíky. Rodičia vyššej postavy by si mali dávať pozor na to, či sa dajú rukoväti nastaviť dostatočne vysoko, aby ich pri dlhšej ceste nebolel chrbát.

A ešte jedna dôležitá vec. Podľa posledných prieskumov výrobcovia väčšiny ľahkých kočíkov v záujme maximálneho odľahčenia používajú zlacnené materiály, v ktorých sa však vyskytujú zdraviu škodlivé látky – ftaláty, polycyklické aromatické uhľovodíky, fenoly, problematické zmäkčovadlá plastov, atď. Problematickými miestami sú napríklad držadlá rukoväti kočíka. Nemeckí odborníci pri testovaní kočíkov zistili, že až dve tretiny testovaných výrobkov neboli v poriadku!

Ceny „golfových palíc“ sa začínajú od 1 000 Sk/33,19 € v základnom vyhotovení bez spevneného operadla, ktoré odborníci zásadne neodporúčajú! Priemerné golfové palice stoja 3 000 – 5 000 Sk/99,58 – 165,96 €, luxusnejšie 7 000 – 10 000 Sk/232,35 – 331,93 €.

Tak toto bolo základné rozdelenie. Predajcovia potvrdzujú, že v uplynulých rokoch boli klasické typy kočíkov – hlboké a športové – viac-menej vytlačené stále dokonalejšími typmi kombinovaných. Ale aj v prípade týchto kočíkov si musíte dávať pozor na celý rad dôležitých parametrov priamo ovplyvňujúcich ich každodennú funkčnosť, a teda aj vašu spokojnosť s jeho používaním. Ešte pred nákupom kočíka si dobre premyslite základné požiadavky naň a odpovedajte si na niekoľko dôležitých otázok. Tá najzákladnejšia je: Kde a ako budem kočík používať?

Asfaltový chodník alebo štrková cesta?

Bude to len v meste na rovných a upravených cestách? Alebo v prírode na náročnejšom teréne, či v dedine na okraji mesta? V meste na rovných plochách sú vhodnejšie tie kočíky, ktoré majú menšie kolieska a v ideálnom prípade sa otáčajú okolo svojej osi, čím zabezpečujú pohodlnejšie manévrovanie. Ak bývate za mestom alebo na jeho okraji a v okolí sú skôr nespevnené štrkové cesty, na prechádzkach po lese alebo v inom nerovnom teréne by nás malé kolieska dohnali k infarktu.

Tu, naopak, potrebujete veľké, nafukovacie a dobre odpružené kolesá, ktoré nám pohyb kočíka po takomto teréne veľmi uľahčia. Aj pri jazde v snehu potrebujete väčšie kolesá! Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú zimné kolesá, ktoré sa jednoducho vymieňajú za pôvodné. V prípade kočíkov, ktoré sa dokážu otáčať o 360˚, odporúčame prekontrolovať funkčnosť aretácie.

Trojkolka alebo štvorkolka? Mesto alebo príroda?

Ak často chodíte do prírody, budete chcieť bez problémov jazdiť po lese, lúke či štrkovej ceste. Ak by ste chceli jazdu s kočíkom spojiť s jazdou na kolieskových korčuliach, neexistuje lepšia a vhodnejšia voľba ako trojkolka. Minulé roky preverili dokonalú stabilitu trojkoliek v nerovnom teréne a aj jednoduchosť a pohodlnosť ich ovládania.

Len jedna dobrá rada. Keď budete korčuľovať a pôjdete s kočíkom vyššou rýchlosťou, nezabudnite si predné otočné koliesko zaaretovať v rovnej polohe. Naopak, tí z vás, ktorí častejšie trávia čas v meste ako v prírode, na eskalátoroch alebo v električke, ocenia zas stabilitu klasického štvorkolieskového kočíka.

Ako dobre ide skladať a koľko váži?

Pri častých cestách skúmajte najmä nasledujúce vlastnosti: hmotnosť kočíka, jednoduchosť jeho skladania a rozkladania a rozmery zloženého kočíka. Najlepšie urobíte, ak prídete do obchodu autom, ktoré budete na prepravu kočíka používať najčastejšie a manéver so skladaním kočíka a jeho uložením do kufra auta si vyskúšate. Jednotlivé modely sa líšia aj tým, ako jednoducho ide kočík zložiť a rozložiť, či by ste to zvládli jednou rukou, dvoma, pomocou nohy, akú veľkú silu na to potrebujete, atď. Opäť odporúčame si to v mieste predaja v pokoji vyskúšať a porovnať viacero modelov.

Nastavenie výšky rukoväti kočíka

Rovnako ako v prípade všetkých lepších áut sa dá výškovo nastaviť volant, môžete si aj na všetkých dobrých kočíkoch upraviť výšku rukoväti podľa potreby konkrétneho „vodiča“ tak, aby vás nebolel chrbát.

V smere jazdy alebo naopak?

Väčšina kočíkov ponúka možnosť polohovania rukoväti. Znamená to, že ju môžete počas cesty prepínať, a teda meniť usadenie bábätka v smere alebo proti smeru jazdy bez toho, aby ste s ním museli hýbať. Ideálne, keď vám do očí svieti slniečko, začne nepríjemne fúkať vietor, pršať, snežiť a podobne. Pozor, niektoré modely túto možnosť neponúkajú, sedačka sa dá len v jednom alebo druhom smere nasadiť na podvozok. Čo je síce dobré, ale predstavte si, že by ste túto operáciu mali vykonávať niekde na ceste, keď začne nepríjemná fujavica, a to ešte s plačúcim dieťaťom vnútri sedačky.

Načo si dať ešte pozor?

Brzda – poriadne skontrolujte, akú má kočík základnú brzdu a ako sa ovláda. Z praktických dôvodov sa odporúča, aby sa dali brzdiť a odbrzdiť obe kolieska naraz. Niektoré modely kočíkov majú ovládaciu páku umiestnenú tak nešikovne, že sa vyskytli dokonca opakované zranenia! Pred prvou jazdou s dieťaťom určite vyskúšajte účinnosť bŕzd, a to tak, že kočík postavíte na nerovnú plochu a zabrzdíte.

Ručná brzda – slúži ako doplnok klasickej brzdy alebo ako jej náhrada!
Ak budete s kočíkom korčuľovať na kolieskových korčuliach alebo chodiť po kopcoch, ručnú brzdu umiestnenú na rukoväti kočíka naozaj oceníte a my ju môžeme len odporučiť. V ostatných prípadoch je tak trochu zbytočnosťou, ktorú zrejme nevyužijete, ale zaplatíte vďaka nej viac. Okrem toho zvyšuje hmotnosť kočíka o viac než jeden kilogram!

Hmotnosť kočíka – jeden z najdôležitejších parametrov podstatný pre každodennú manipuláciu.
Rozdiely v hmotnostiach kočíkov môžu dosiahnuť aj desať kilogramov!

Materiál a farba – uprednostnite ľahko umývateľný materiál, z ktorého pôjdu ľahko odstrániť škvrny najrôznejšieho charakteru. V tejto súvislosti si dobre premyslite aj farbu poťahov.

Bezpečnosť a stabilita – všetky nové kočíky renomovaných firiem prešli najprísnejšími skúškami bezpečnosti a stability. Skúša sa napríklad stabilita úplne naloženého kočíka pri rýchlosti 5 km/h, bezpečnosť bŕzd, pevnosť skladacích častí, aby sa napríklad pri jazde na nerovnom teréne nezačal kočík rozpadať a podobne. Testované sú aj pásy slúžiace na upevnenie dieťaťa do sedadla kočíka. Dôkazom bezpečnosti sú certifikáty, napríklad nemecký TUV a označenia GS platné v celej Európskej únii. Vyžadujte tieto údaje aj pri kúpe ojazdených kočíkov.

Rozmery kočíkov – pohodlie dieťaťa

Zástupcovia staršej generácie nemajú pravdu, keď zopínajú ruky nad modernými „minikočíkmi“ s tým, že vaničky by mali byť aspoň 80 cm dlhé a 35 cm široké. A priestor na ležanie bábätka by mal byť umiestnený 60 cm nad zemou (pre splodiny). V prípade športových modelov by rozmery sedadla mali byť takéto: šírka minimálne 32 cm, ideálnych je 35 cm, výška operadla aspoň 38 cm, ideálnych je až 50 cm a hĺbka posedu minimálne 21 cm, ideálnych je 24 cm. Držadlo na nohy by mali mať športové aj kombinované kočíky výškovo nastaviteľné tak, aby boli nožičky položené a neviseli vo vzduchu.

Košík na nákupy

Úložného priestoru nikdy nie je dosť. A pri ceste s kočíkom, ktorý musíte ovládať oboma rukami, to platí dvojnásobne. Nezabudnite preto preskúmať, aký veľký a praktický je košík v spodnej časti kočíka. Môže poňať náklad až do štyroch kilogramov.

Dôležité doplnky kočíkov

  • Sieťka proti hmyzu – nenahraditeľná súčasť kočíkov v letných mesiacoch, keď dieťa v kočíku spí.
  • Pláštenka – väčšinou býva súčasťou základnej výbavy, chráni pred dažďom alebo snehom.
  • Slnečná clona – chráni dieťa pred slnkom.
  • Zateplený vak na nohy, ktorý nemusí nevyhnutne vyrobiť výrobca kočíka, ale môžu ho ponúkať aj iné špecializované firmy.
  • Taška na zavesenie na rukoväť kočíka.

Ako a kde nakupovať?

Spíšte si požiadavky, ktoré považujete za dôležité. Navštívte obchod, kde si môžete všetky kočíky nielen podrobne prehliadnuť, ale aj vyskúšať. Pripravte si otázky pre personál obchodu, prípadne požiadajte o konkrétne odporúčanie kočíka spĺňajúceho vaše potreby. Ak sa vám zdá, že predavač nie je odborníkom alebo preferuje svoju províziu za predávaný výrobok pred uspokojením vašich potrieb, zavolajte si vedúceho alebo navštívte inú predajňu. Nechajte si ukázať, ako sa kočík skladá a rozkladá, ako sa zabrzdí, atď.

A potom si to za prítomnosti predavača sami vyskúšajte. Zistite si aj to, či kočík neťahá do strany a či ide zabrzdiť. Kočík je životná investícia a bude vás sprevádzať každý deň počas niekoľkých nasledujúcich rokov. Oplatí sa preto venovať jeho výberu dostatok času a energie. A nakupovať tam, kde budú schopní riešiť i možné reklamácie a opravy.

Na Babywebe tiež nájdete:

Pozor na nebezpečné kočíky – nájdete ich v našej databáze
Klokanky, babyvaky, nosiče
Tašky na prenášanie detí

5.10.2010 10:22| autor: Lukáš Nádvorník

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist