Keď pes odmietne vaše dieťa…

… môže sa to prejaviť rôznym spôsobom. Je možné, že sa bude usilovať kontaktu s dieťaťom vyhýbať. Iba zriedka sa s ním bude zdržiavať v jednej miestnosti a vzdiali sa, keď sa k nemu dieťa priblíži. Ak sa nebude môcť dieťaťu vyhnúť, môže sa stať, že naň zavrčí. Hoci toto správanie nie je pre dieťa nebezpečné, nie je to práve to, čo by sme si želali.

Rôzne dôvody

Ak zistíte dôvod, budete môcť na daný druh odmietavého správania psa pôsobiť pozitívnym spôsobom.
► Váš pes možno chcel spočiatku nadviazať s dieťaťom priveľmi intenzívny kontakt, na čo ste reagovali negatívne. V takom prípade sa pes naučil, že kontakt medzi ním a dieťaťom nie je žiaduci, a správa sa podľa toho. Môžete to zmeniť tým, že psa aktívnym spôsobom zapojíte do spoločných akcií s dieťaťom.
► Niektoré psy sa začnú sťahovať do ústrania až vtedy, keď dieťa začne liezť a začne na ne siahať. Väčšinou to súvisí s tým, že malé deti prirodzene vôbec neberú ohľad na to, že pes má takisto svoj prah bolesti a potrebuje pokoj. Nemá rád, keď ho ťahajú za uši, štípu do nosa a pichajú do očí.
► Keď sa dieťa učí liezť, nemá „lepšej roboty“, len ustavične loziť za psom, hoci pes by chcel spať alebo túži po chvíľke pokoja. Je nesmierne dôležité, aby ste sa postarali o to, aby pes mal svoje miestečko, kde ho dieťa nebude rušiť. Dajte svojmu psovi jasne najavo, že ho budete chrániť pred bolestivými výpadmi dieťaťa, a preto vôbec nie je potrebné, aby sa bránil sám.

Pozor, agresia!

Skutočne problematické, samozrejme je, keď sa odmietnutie prejaví v agresívnom správaní psa voči deťom. Agresívne prejavy sa často podceňujú, najmä v prípade malých psov – zodpovedajúca reakcia niekedy prichádza príliš neskoro. Iste, zásadná otázka tu je, prečo sa pes správa agresívne. Ak ide o „dominantnú agresivitu“, je možné psa ovplyvniť veľmi dôslednou výchovou. Ak je to agresivita spôsobená strachom, môžete problém riešiť trpezlivosťou a opatrným zbližovaním psa s dieťaťom.

Odmietnutie

Ak sa váš pes správa voči deťom odmietavo, môže to mať rôzne príčiny. Pokúste sa ich zistiť a reagujte zodpovedajúcim spôsobom.

Rada odborníka

V každom prípade musíte mať dostatok trpezlivosti a času, aby ste mohli zistiť príčiny agresívneho správania svojho psa – a potom urobiť zodpovedajúce opatrenia. Odporúčame, aby ste sa v oboch hore uvedených prípadoch obrátili na odborníka. Ten vám pomôže aj pri veľmi ťažkom rozhodnutí, či sa nebudete musieť pre dobro všetkých zúčastnených so psom možno aj rozlúčiť.

12.5.2009 12:26| autor: Grada - Pes a dítě
Viac o téme: detidieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist