Ako odnaučiť dieťa od cumlíka?

Cumlík niekedy naozaj dokáže zázraky. Niekedy však zase potrebujeme malý zázrak, ako dieťa od cumlíka odnaučiť:

Kedy je vhodná doba na odobranie cumlíka?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím skôr, tým lepšie. Malé deti majú svoje silné prostriedky, ako protestovať proti ukončeniu milovaného návyku, akým je napríklad práve cumeľ. Ale ak zvyk ukončíte skôr, ako sa dieťa naučí slovne prejavovať svoju nevôľu alebo s vami bude vyjednávať, ušetríte si dosť času a energie, a bude to pre vás aj vaše dieťa ľahšie. Ak má dieťa jeden a pol až dva roky, je rozhodne najvyšší čas zamyslieť sa nad „kauzou cumeľ“.

Ako to urobiť?

Pristupujme k dieťaťu ako k partnerovi. Nevymýšľajme si teda, že niekto cumeľ odniesol, že už v obchode žiadny nemajú…

Urobme s dieťaťom nejakú vedomú vec, ktorú dieťa uvidí alebo je jej svedkom. Napríklad zabaľme cumeľ do balíka alebo obálky a dajme ho s dieťaťom do kontajnera a sledujme, ako príde smetiarske auto a cumeľ odvezie.

Motivujme dieťa k tomu, že už je veľké, úžasné a zvládne to aj bez cumlíka. Je dobré mu kúpiť za odmenu hračku, s ktorou bude môcť spať bez cumlíka.

Pripravme sa na to, že niekoľko ďalších nocí bude zložitejších, dieťa bude asi ťažšie zaspávať. S nami to však zvládne.

A keď to nepomôže?

Ak je dieťa na cumeľ veľmi navyknuté, aj cez deň, najskôr nedávajme cumeľ cez deň a až potom mu ho začneme brať aj na noc. V niektorých prípadoch pomáha aj iná autorita, ktorá dieťaťu povie, že sa s cumľom musí rozlúčiť hneď, napr. detský zubár.

Pozor na:

Ak má cumeľ dieťa, ktoré má tri roky a viac, dajte pozor na to, aby si vo chvíli, kedy chce cumlík, nevymýšľalo, napr. dieťa vie, že dostane cumeľ len na spanie, alebo keď ho niečo bolí. Potom chodí za rodičom a presvedčuje ho, že ho bolí rúčka, alebo že o šiestej už musí ísť spinkať. Nepotrebuje spinkať, chce cumlík. Učte preto dieťa, aby sa vyjadrovalo pravdivo.

Ak všetko zlyhalo, môžete vyskúšať niektorý z týchto fígľov:

  • Dodajte cumlíku zlú chuť.
  • Darujte ho alebo „predajte“. Ak si myslíte, že dieťa tento postup pochopí, potom darovanie alebo vymenenie cumlíka za niečo iné, po čom dieťa túži, môže byť ten správny trik, ktorý závislosť na cumli pomôže ukončiť.
  • Poškoďte ho, „straťte ho“.
  • Venujte ho napríklad Cumlíkovej víle.

A keď nepomôže vôbec nič?

Buďte prísni! Vy ste rodič, a teda vy máte tú moc cumeľ dieťati náhle a navždy odobrať – aspoň teoreticky. Ak si myslíte, že najlepšie pre vaše dieťa a aj vaše duševné zdravie je skrátka jedného dňa povedať pevné „Nie“, máte na to plné právo.

Na Babywebe tiež nájdete:

Ako odučiť dieťa od cumlíka?
Cumlík alebo palček?
Cumlík a vývoj reči

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist