25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Zrušiť zájazd alebo risknúť prasaciu chrípku?

Máme vyraziť s malými deťmi k moru alebo radšej tento rok odolať a zostať doma? To je otázka, pred ktorou stoja mnohí z nás. Pýtame sa pediatra MUDr. Martina Gregoru.
Aká skupina ľudí je najviac ohrozená nákazou prasacou chrípkou?

Každou chrípkou, teda aj tou mexickou, alebo prasacou, sú ohrozené predovšetkým staršie ročníky. A to najmä ľudia v domovoch dôchodcov, ale aj deti a dospelí so závažnejšou poruchou obranyschopnosti alebo s niektorými chronickými ochoreniami, ako je napríklad cukrovka.

Je dobré dať sa zaočkovať?
Očkovanie proti mexickej chrípke sa pripravuje, ale vakcína zatiaľ nie je k dispozícii. Protivírusové lieky, ako sú Tamiflu alebo Relenza, zmiernia priebeh choroby, ale proti chrípke neuchránia.

A malé deti?
Viac ohrozené sú nezrelé deti a deti s poruchou popôrodnej adaptácie v anamnéze. Základom prevencie takéhoto dieťaťa je jeho ochrana pred nákazou. Je dobré s ním v období epidémie nechodiť do kolektívu, obmedziť cestovanie a kontakt s miestami, kde je väčšia koncentrácia ľudí a dodržiavať základné hygienické pravidlá.

Čím sa dá chrípka liečiť?
Spomenuté protivírusové lieky (sirup Tamiflu) sú určené pre deti od jedného roku. Navyše vzhľadom na mediálnu kampaň a následné pochopiteľné obavy obyvateľov tieto lieky zmizli z pultov lekární. Zohnať ich je čím ďalej, tým ťažšie.

Čo možno v prípade nákazy robiť?
Zdravý, dobre stavaný jedinec prejde očakávanou epidémiou bez väčších komplikácií, navyše s posilneným imunitným systémom.

Je zrušenie zájazdu riešenie?
Ak sa má chrípka rozšíriť po celej Európe alebo po celom svete, a indície tomu nasvedčujú, nezastaví ju nič, ani uzavretie hraníc.
Obmedzenie cestovania síce relatívne zníži riziko, ale neznamená úplnú ochranu. Rodičia by však mali zvážiť, či je nutné brať tento rok dojča k moru, či nepočkať napríklad na budúci rok.

U batoliat a malých detí dávame na misky váh na jednej strane väčšie riziko nákazy v priestoroch letiska či z klimatizácie lietadla, na druhej strane priaznivý vplyv mora na imunitný systém dieťaťa, na jeho problémy s prieduškami či atopickým ekzémom.

Je na rodičoch a pediatroch ošetrujúcich ich deti, aby sami zvážili, ktorá miska váh bude práve v ich prípade ťažšia.
U detí, ktorých chorobnosť nevybočuje z priemeru našej populácie, sa prihováram za to, aby rodičia cestu nezrušili.

14. 9. 2009 |

Naposledy navštívené