24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Zo západu k nám mieri epidémia chrípky

Naši západní susedia sa chystajú na boj proti chrípkovej epidémii. Podľa odhadov hygienikov sa pritom chrípka v Česku nezastaví, ale bude pokračovať smerom k nám.

Za týždeň vzrástol počet nakazených v Česku o 40 percent a chorí stále pribúdajú. Česi sa tak zaradili do dlhého radu národov, ktoré zápasia s vírusom. Ten tohtoročný, oproti predošlým, spôsobuje častejšie chrípky s horším priebehom. Respiračnú infekciu v Českej republike má 1 220 ľudí zo stotisíc obyvateľov. Na to, aby išlo o epidémiu, to musí byť viac než dvetisíc. Podľa predpokladov je toto číslo reálne v priebehu dvoch týždňov.
Pri postupnom presune chrípky na východ teba rátať s tým, že sa vo zvýšenej miere objaví čoskoro aj u nás. Epidémia by mala u nás prepuknúť na prelome januára a februára. Na prevenciu však ešte stále nie je neskoro. „Očkovanie je do konca januára aktuálne, pretože očkovacia látka je účinná pol roka a chrípka býva až do apríla, takže ak by to k nám dorazilo trochu neskôr, ešte by to človeka ochránilo,“ povedala pre HN pediatrička Eva Doležalová.
Odborníci v tomto roku predpokladajú väčší počet nakazených než v predchádzajúcich rokoch. Potvrdzujú to aj údaje zo západnej Európy, kde už epidémia prepukla. „Pravidelne v čase epidémie ochorie od 1,2 do 2 miliónov ľudí. Prikláňam sa k tomu, že tento rok by to mohla byť tá vyššia hodnota, teda okolo dvoch miliónov,“ uviedol hygienik Českej republiky Michael Vít.

Zdroj: Hospodárske noviny

12. 2. 2009 |

Naposledy navštívené