Žiarlivosť medzi súrodencami

Keď máte doma batoľa a čerstvo narodené bábätko, čaká vás celkom náročné obdobie. Skĺbiť starostlivosť o dieťa v týchto rôznych obdobiach je fuška. Ale nezúfajte. Poradíme vám, ako na to, aby sa medzi deťmi nevyvinula žiarlivosť väčšia, „ako je zdravé“, a s tým spojené problémy.

Zjednodušene povedané, hlavná úloha pre rodičov je spravodlivo rozdeliť čas medzi súrodencov a zachovať v rodine hierarchiu, aby sa starší súrodenec necítil odstavený na druhú koľaj.

Ako sa žiarlivosť prejavuje?

Ak sa starší súrodenec snaží nejakým spôsobom plačúce bábätko zabaviť, napríklad tým, že mu strká hračky do postieľky, prikrýva ho alebo doň štuchá, nie sú to prejavy žiarlivosti. O žiarlivosti hovoríme, keď väčšie dieťa bez vnútornej príčiny dojčaťu ubližuje. Napríklad bábätko je v pokoji, spí a súrodenec ho buchne hračkou, pästičkou, uštipne ho, pohryzie alebo ho potiahne za vlásky… bábätko začne plakať. Žiarlivosť sa prejavuje aj tým, že sa batoľa začne opäť pocikávať a pokakávať – vracia sa akoby na úroveň bábätka. Ďalej sa mu môže zhoršiť reč, napríklad sa začne zakoktávať. A pretože je vo veku prvého vzdoru, začne byť vzdorovité.

Lepšie je jej predchádzať

Jedna dobrá rada, ako žiarlivosti predchádzať, znie: Keď príde návšteva do rodiny, kde je práve narodené bábätko, mala by staršie dieťa osloviť: „Poď mi ukázať svoju sestričku (bračeka)“ alebo: „Ukážeš mi bračeka (sestričku)?“ Je potrebné zachovávať rodinnú hierarchiu. Prvé by sa malo zdraviť vždy väčšie dieťa, potom malé. Keď návšteva prinesie darčeky malému, mala by priniesť i veľkému. Keď to rodičia neustriehnu, môže to mať negatívne dôsledky.

Čo robiť so žiarlivosťou – 4 kroky pre nápravu:

1. Keď sa už žiarlivosť prejaví, mali by sa rodičia zamyslieť nad tým, čo robia nesprávne. Napraviť sa dá relatívne všetko… Je hlavne potrebné dohodnúť sa so všetkými babičkami a s príbuznými, aby pri svojich návštevách zachovávali hierarchiu tak, ako už bolo opísané vyššie.

2. Ďalej by rodičia mali batoľa zapájať do všetkých činností okolo bábätka a pritom mu vysvetľovať, že sa oň starali rovnako, ale bolo to pre nich ťažšie, pretože nemali pri sebe takého skvelého pomocníka, ako je ono.

3. Rodičia by nemali bábätko uprednostňovať. Obaja by mali rozdeľovať svoju lásku spravodlivo. Vždy rodičom hovorím: „Na toto dávajte pozor, deti majú v sebe hodiny. Bezpečne spoznajú, ak ste skutočne boli polhodinu s väčším a polhodinu s tým menším.“

4. Starostlivosť o väčšie dieťa by mala byť približne rovnaká ako o malé. Je to ťažké… Ale tu by som odporúčala – v prípade, že je mamička veľmi upnutá na bábätko – aby nastúpil otecko a venoval sa staršiemu súrodencovi. Ak to vyjde, mali by byť len sami dvaja. Je jedno, čo budú spolu robiť, najlepšia je akákoľvek fyzická tvorivá aktivita.

19.10.2010 1:15| autor: Tamara Cenková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist