26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Ženy kopírujú výchovné metódy svojich vlastných matiek

Dievčatá sú podľa amerických sociológov skutočne ovplyvnené výchovou a správaním svojich rodičov a v dospelosti kopírujú pri výchove detí predovšetkým svoje vlastné matky. U chlapcov je to inak.

Sociológovia Jonathan Vespa a Elizabeth Cookseyová z Univerzity Ohio skúmali súčasné rodičovské metódy u dvoch generácií rodín. Z výsledkov vyplynulo, že ženy oveľa častejšie nasledujú pri výchove vlastných detí metódy, ktoré používali ich matky. A to i také, ktoré s danými praktikami nesúhlasili.

Muži sa od matiek toľko neinšpirujú
„Boli sme prekvapení, že ženy sa o rodičovskej úlohe veľa učia od vlastných matiek, zatiaľ čo muži tieto výchovné metódy nekopírujú. Pritom sme mali veľmi dobrý dôvod očakávať, že práve dnešní muži sa budú inšpirovať práve u svojich matiek. Vyrastali totiž v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, keď ich vychovávali predovšetkým matky,“ informoval Vespa.
Z výskumu tiež vyplynulo, že medzigeneračne došlo k veľkej zmene v tom, ako rodičia svojim deťom čítajú a prejavujú emócie a lásku. Napodiv dnešní rodičia poskytujú deťom takejto starostlivosti viac, ako dostávali sami od svojich rodičov. Naopak, výrazne ubudlo fyzických trestov.
Novinky

13. 8. 2009 |

Naposledy navštívené