23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

Železo prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy

Počas tehotenstva žena stráca asi 500 mg železa. Pre porovnanie strata železa pri každej menštruácii je 4-100 mg.

Železo je zo všetkých stopových prvkov v organizme zastúpené najviac, jeho hlavnou funkciou je prenos kyslíka. V ľudskom organizme je za normálych okolností rovnováha medzi príjmom a stratou železa, ktorá sa v tele udržiava prostredníctvom regulácie príjmu

Nedostatok železa nastane, ak jeho straty alebo využitie prevyšuje príjem, napríklad počas menštruácie či po pôrode sú krvné straty približne 2 mg železa denne. Počas každého tehotenstva žena stráca asi 500 mg železa. Pre porovnanie strata železa pri každej menštruácii je 4-100 mg.


Pri nedostatku železa hovoríme o tzv. sideropénii. Sideropenická anémia (málokrvnosť z nedostatku železa) postihuje cca 25% detí, 30% adolescentov, 3% mužov, 30% menštruujúcich a 60% tehotných žien. Prejavuje sa únavou, spavosťou, zníženou výkonnosťou, ryhovaním nechtov či vypadávaním vlasov, znižuje sa aj schopnosť organizmu brániť sa infekciám.

Železo optimalizuje tvorbu energie, posilňuje imunitný systém, pozitívne ovplyvňuje funkcie mozgu, podporuje tvorbu červených krviniek a hemoglobínu. Denná potreba železa je 14 mg. V strave je asi 10-20 mg železa, z toho sa vstrebáva asi 3-13% (1-2 mg). Vstrebávaniu železa napomáha vitamín C v ovocí a ovocných šťavách.

www.femibion.sk

10. 2. 2012 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázok používateľa petus
petus

jasne, ze nieco na tychto tabletkach bude, ale ja sa zatial snazim dostavat zelezo do tela prirodzene, jem vela hovadziny a zelenej listovej zeleniny a celkovo sa snazim stravovat pestro a zdravo...

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené