24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Zdravé jedlo z detskej kaše?

Bábätko pomaly rastie a stáva sa z neho pekný huncút. Mlieko mu prestáva stačiť a máva často hlad, možno sa v noci dokonca prebúdza hladom. To je ten správny čas pre zaradenie detských kaší do jedálnička. Akú kašu ale vybrať , aby bábätku sadla a správne ho zasýtila? Ako predísť zákernej reakcii nazývanej alergia? A ako vlastne pripraviť zdravé jedlo z obyčajnej detskej kaše?

Vybrať ten správny čas...
Každé bábätko je iné. Jedno trávi kašu až niekoľko hodín, iné má metabolizmus rýchlejší. Jedno potrebuje neustále behať, druhé dieťa radšej pozerá po svojom okolí. Je mnoho faktorov, na ktorých závisia nutričné potreby dieťaťa. Všeobecne sa odporúča začať zavádzať kaše do detského jedálnička vo chvíli, keď už materské (alebo umelé) mliečko nestačí a bábätko plače od hladu alebo začne pomalšie priberať na váhe. Najskôr však v šiestich mesiacoch.

Zvykáme si na kašičku
Ako prvá kaša je vhodná akákoľvek nemliečna kaša bez príchute. Najlepšie ryžová - ryža je totiž zo všetkých obilnín najlepšie stráviteľná a tiež hypoalergénna. Ak sa dieťatko v noci prebúdza hladom, skúste prvú kašu podať na noc. Kaša príjemne zasýti bruško, ale pritom nie je ťažká a bábätko vydrží dlhšie spať.

Kaše mliečne, nemliečne a tekuté
Nemliečne kaše, ako už názov napovedá, neobsahujú mlieko. Pripravujú sa pridaním odstriekaného materského alebo umelého mlieka. Zvlášť pre dojčené deti je potom prechod na kašovitú stravu šetrnejší, pretože v nej stále cítia materské mlieko, ktoré je im dôverne známe. U detí, ktoré sú kŕmené umelým mliekom, je výhodou, že môžete do kaše pridať mlieko, na ktoré sú deti zvyknuté a ktoré im vyhovuje (napr. antirefluxné, bezlaktózové, hypoalergénne,...).

Mliečne kaše už mlieko obsahujú, preto sa pripravujú iba pridaním adekvátneho množstva prevarenej dojčenskej vody o teplote asi 38 ° C. Na trhu je dokonca aj niekoľko hypoalergénnych mliečnych kaší.

Môžete tiež skúsiť hotové tekuté mliečko s kašou, ktoré je redšie a sýtejšie a môžete ho podávať aj z dojčenskej fľaše. To oceníte hlavne na dlhších prechádzkach, kedy nemáte možnosť prípravy umelého mlieka. Tieto kaše sú totiž pripravené na okamžité použitie. Opäť ale platí, že najvhodnejšie je zo začiatku neochutené ryžové mliečko s kašou.

Po niekoľkých týždňoch si dieťa na kašičku zvykne a môžete do jedálnička zaradiť aj ochutenú kašu. Ideálne je pridať do ryžovej kaše čerstvé ovocie a zeleninu. Slovenská pediatrická spoločnosť odporúča začínať stravou, ktorá nie je sladená. Dieťa si potom nezvykne na prísun cukru, ktorý nie je z hľadiska nutričnej potreby nevyhnutný.

Využívajte sily ovocia!
Ochutené ovocné kaše väčšinou obsahujú sušené ovocie, ktorého účinky môžete využiť pri zdravotných problémoch. Slivková kaša má ľahko preháňavý účinok a prirodzene tak pomôže dieťatku od zápchy. Mrkva a banán sú zložky, ktoré sú výživné a nenáročné na zažívanie, takže ich naopak uvítate pri hnačkových ochoreniach. Kaša jablčná pomáha vďaka obsahu vlákniny regulovať zažívanie.

Varila myšička kašičku...
Chcete z detskej kaše pripraviť zdravú pochúťku, po ktorej sa bude olizovať aj otecko? Nerobíme si z vás srandu, naozaj je to možné:)

Na kuchárske pokusy sú najlepšie neochutené kaše, napríklad Sinlac. Má totiž neutrálnu chuť a naviac je vhodná pre alergikov, celiakov aj zdravé deti. Tu vám pre inšpiráciu prinášame niekoľko receptov:


Domáca ovocná kaša
Olúpte jedno veľké jablko, nakrájajte ho na kocky a potom ho poduste na miernom oleji v malom množstve vody. Pridajte 2 - 4 lyžice detskej kaše. Pre dochutenie môžete pridať trochu detskej jablčnej šťavy.


Rybie fašírky
Rozmiešajte tri lyžice detskej kaše v dvoch lyžičkách vody a pridajte tri vrchovaté lyžice vareného rybieho mäsa bez kostí. Vzniknutú hmotu zamiešajte a vytvorte malé rybie prsty. Tie môžete upiecť v rúre alebo obaliť v hrubšej kaši (napr. ryžovej) a vypražiť na panvici.


Mrkvová kaša
Očistenú a oškrabanú väčšiu mrkvu nastrúhajte na veľmi jemnom strúhadle, spoločne so 120 ml vody povarte a pridajte asi dve lyžice detskej kaše. Dochuťte jednou lyžičkou olivového oleja a môžete podávať!

...pre otecka však treba pridať nejaký ten steak ;)

Detské kaše a mliečka s kašou nie sú ľahké, a najmä ak ich Váš jedlík zje viac, možno oceníte dovoz až domov. Tu nájdete kompletný sortiment detských kaší: http://www.feedo.sk/shop/detske-kase/

30. 8. 2011 |

Naposledy navštívené