25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Zavádzame nové jedlá

Okolo šiesteho mesiaca dojčaťu už môžete podávať tuhú stravu, ale ak sa vám vidí, že mu mlieko stačí, môžete s tým počkať až do piateho alebo šiesteho mesiaca.

Nezabúdajte, že ho zo začiatku treba len zoznamovať s tuhou stravou, a preto mu z nového jedla dajte najskôr len za lyžičku. Mlieko ho ešte stále zásobuje všetkými živinami, ktoré potrebuje. S privykaním na nové jedlo začnite buď na raňajky, alebo na obed.

Neskúšajte to na večeru, lebo sa môže stať, že dieťa bude nepokojné a pripravíte tak jemu i sebe rušnú noc. Dieťatko bude lepšie spolupracovať, ak čiastočne utíšite jeho hlad polovicou bežnej dávky materského mlieka alebo umelej výživy, potom „prepašujete“ za čajovú lyžičku zeleninovej alebo ovocnej kaše a nakoniec dieťa dokŕmite druhou polovicou mlieka. Buďte trpezlivá – celý proces môže trvať až hodinu.

Potrebujete :
• Podbradník
• Vlhkú utierku alebo obrúsok na tvár
• Lyžičku z plastu
• Asi jednu lyžičku krupicovej kaše, zeleninového, jablkového alebo hruškového pyré
• Misku z plastu

Začnite najprv s mliekom
Pripravte si misku s detským pokrmom a pohodlne sa posaďte. Uviažte dieťaťu podbradník a potom ho nakŕmte polovicou bežnej dávky materského mlieka alebo umelej výživy. Nechajte ho, aby si odgrglo. Mliekom ho budete kŕmiť ešte niekoľko nasledujúcich mesiacov.

Zoznamovanie s novými chuťami

Dieťa máte ešte stále na kolenách. Naberte trochu pokrmu na lyžičku – zo začiatku len na špičku. Lyžicu mu priložte k perám, aby z nej dieťa mohlo pokrm vycucať. Nepokúšajte sa vsunúť mu lyžičku do úst. Jedlo by mu vzadu na jazyku upchalo ústa. Nový zážitok a chuť môže vyvolať prekvapenie. Buďte trpezlivá, prihovorte sa dieťatku a povzbuďte ho.


Čoskoro dieťa zrejme zistí, že tento nový zážitok sa mu vlastne páči. Ak jedlo vypľúva, naberte ho na lyžičku a opäť mu ju priložte k perám. Keď zje asi tak za čajovú lyžičku ovocného pyré alebo kaše, poutierajte mu ústa a dokŕmte ho mliekom.

Ak odmieta jesť lyžičkou

Ponorte konček svojho čistého prsta do jedla a nechajte, aby ho dieťa cmúľalo. Ak ešte stále protestuje, asi mu tento pokrm nechutí. Nabudúce skúste iný.

Hotové detské pokrmy
Detské pokrmy v pohároch, konzervách alebo v škatuliach sa zídu, ak ste mimo domu alebo ak sa ponáhľate. Vášmu dieťaťu však prospeje, ak tieto pokrmy na jeho jedálnom lístku obmedzíte na minimum. Ich chuť je nevýrazná a jednotvárna. Strava pripravená doma je pestrejšia a rozmanitejšia. Pri kúpe hotových pokrmov sa vyhýbajte takým, ktoré sú presladené, slané alebo na zozname zložiek majú ako prvý údaj uvedenú vodu. Znamená to totiž, že pokrm nebude taký výživný ako ten, ktorý je pripravený doma. Vždy skontrolujte odporúčaný dátum spotreby na obale a zásadne nekupujte pokrmy, ktorých záručná lehota už uplynula.

14. 12. 2009 |

Naposledy navštívené