21. 10. 2016  |  Meniny: Uršuľa

Zásady kŕmenia

Kŕmiť dieťa podľa potreby znamená jednoducho podávať mu potravu zakaždým, keď je hladné, bez ohľadu na stravovací režim. Hlad je pre novorodenca nový pocit. V tele matky bolo dieťa sústavne sýte a teraz má pred sebou dlhé obdobie bez potravy.

Jeho zažívací systém je príliš nedokonalý. Nevedel by sa vysporiadať s veľkými dávkami potravy v dlhších intervaloch. Na začiatku platí pravidlo kŕmiť často a v malých dávkach. Niet dôvodu, prečo by ste mali nechať dieťa trápiť sa, keď už kričí od hladu.

Môže sa tak vysiliť, že odmietne cicať. Pred kŕmením ho musíte utíšiť a upokojiť. Tým, že sa prispôsobujete potrebám dieťaťa, ho nerozmaznávate. V prvých týždňoch života je prázdny žalúdok častým dôvodom, prečo sa dieťa budí a plače. Postupne, ako sa tráviaci systém vyvíja a rastie žalúdok, prijíma počas jedného kŕmenia viac potravy a intervaly medzi jednotlivými kŕmeniami sa predlžujú.

Ako často dieťa pýta jesť?
Dieťa pýta jesť vždy, keď je hladné. Zo začiatku to bude často. Novorodenci nemajú pevný režim kŕmenia. Cez deň jedávajú tri až štyri razy, to znamená raz za dve až tri hodiny. Niektorí novorodenci jedávajú až osemkrát za deň, s množstvom malých kŕmení večer.
V noci budete kŕmiť asi dva až tri razy, lebo len málo detí mladších ako 6 týždňov vydrží spať viac než 5 hodín bez toho, aby sa nezobudili od hladu. Dojčené deti treba zvyčajne kŕmiť častejšie než deti kŕmené z fľaše, lebo materské mlieko je rýchlejšie stráviteľné než umelá výživa. Do troch mesiacov si dieťa osvojí približne štvorhodinový režim kŕmenia, to znamená päť kŕmení cez deň a jedno alebo dve v noci. Ak kŕmite z fľaše, na štvorhodinový interval budete môcť prejsť o niečo skôr.

Zvláštne prípady
Predčasne narodene deti. Vaše predčasne narodené dieťa môže mať slabú chuť do jedla, práve preto ho však bude treba kŕmiť častejšie. Predčasne narodené deti majú sklon k dlhšiemu spánku. Môže sa stať, že sa nezobudia a nebudú požadovať mlieko ani vtedy, keď budú hladné. Zobuďte dieťa každé tri hodiny a nakŕmte ho.
Ak sa vám podarilo odstriekavať si mlieko, kým bolo dieťa v nemocnici, budete ho môcť dojčiť. Nie vždy je pre dieťa ľahké navyknúť si na prijímanie potravy z matkinej bradavky. Aby ste mu to uľahčili, pred kŕmením si vytlačte trochu mlieka.a rozotrite ho po bradavke, aby ste mu urobili chuť.

Dvojčatá. Je úplne reálne úspešne dojčiť aj dvojčatá. Je lepšie kŕmiť ich po jednom, ale neskôr, keď nadobudnete viac istoty, môžete sa pokúsiť kŕmiť ich naraz. Ušetríte si tým množstvo času. Držte ich pritom tak, že ich nôžky máte pod pazuchami a hlavičky držíte v rukách.

Odgrgnutie
Keď dieťa dojčíte alebo ho kŕmite z fľaše, urobte v kŕmení prestávku a umožnite mu, aby odgrglo prehltávaný vzduch, ktorý môže vyvolať pocit plnosti. Keď si asi po pol minúte neodgrgne, môžete pokračovať v kŕmení: pravdepodobne sa nenahltalo vzduchu.

Novorodenec
Novorodencovi pomôžete zbaviť sa nahromadeného vzduchu tak, že si ho zoberiete na ruky a šúchate mu chrbát. Môžete si ho posadiť aj na kolená a neistú hlavičku mu podoprieť pod bradou. S najväčšou pravdepodobnosťou vygrgne aj trochu mlieka. Majte preto poruke čistú bavlnenú plienku alebo podbradník.

Poloha dolu tvárou
Ak držíte dieťa akéhokoľvek veku na kolenách alebo na rukách tvárou nadol, pomôžete mu odgrgnúť. (Hladkajte mu jemne, ale rytmicky chrbátik.)


Dojča
V treťom mesiaci už dieťa vydrží chvíľu sedieť. Hojdajte ho mierne na kolenách a šúchajte mu chrbát. Pomôže mu to odgrgnúť.

14. 12. 2009 |

Naposledy navštívené