27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Zápal stredného ucha niekedy potrápi väčšinu malých detí

Zápaly stredného ucha patria medzi najčastejšie infekčné ochorenia v detskom veku. Bohužiaľ, tieto choroby sú veľmi bolestivé a deti ich znášajú dosť zle. Práve preto lekári odporúčajú predchádzať im a radšej dať dieťa zaočkovať.

Riziko zápalu stredného ucha znižuje očkovanie, otužovanie, saunovanie, nukleotidy a vitamíny.

Medzi príznaky strednoušného zápalu a jeho komplikácie patrí:

• Bolesť ucha býva najčastejším príznakom. No pätina detí bolesť v uchu nemá. Treba odlíšiť bolesť pri zápale vonkajšieho zvukovodu, ktorý je spojený s bolesťami pri ťahu za ušnicou, a zdurenie mäkkých tkanív steny zvukovodu, pri angíne s typickým nálezom začervenaných a bielym povlakom potiahnutých mandlí a pri stomatologických ťažkostiach.

• Výtok z ucha je sekrét zo stredného ucha, ktorý vyteká do vonkajšieho zvukovodu pri pretrhnutí bubienka.

• Nedoslýchavosť je častý príznak strednoušného zápalu, ktorý však možno potvrdiť až u starších detí.

• Závrat sa prejavuje poruchou stability.

• Šelest v uchu udávajú pacienti len výnimočne.

• Opuch a začervenanie – možno vidieť v okolí ucha.

• Obrna lícneho nervu sa vyskytuje pri zápalovom postihnutí spánkovej kosti, prejavuje sa obmedzenou pohyblivosťou polovice tváre.

Zápaly stredného ucha sú častou komplikáciou vírusovej infekcie horných dýchacích ciest. Nádcha upchá nos a infekcia spôsobí opuch sliznice v oblasti nosovej dutiny, nosohltana, sluchovej trubice a následne stredného ucha.

„Pre opuchy sa potom zníži aj priechodnosť Eustachovej trubice, kde vznikne podtlak a neskôr výpotok, ktorý sa hromadí v strednoušnej dutine. Ak baktérie alebo vírusy, ktoré sa vyskytujú v nosohltane, prestúpia cez sluchovú trubicu do stredného ucha, spôsobia akútny hnisavý strednoušný zápal, ktorý má typické znaky akútnej infekcie, vysvetľuje prof. Viktor Chrobok, otorinolaryngológ z Pardubickej krajskej nemocnice.

Najviac sú ohrozené dojčatá a malé deti
Lekári odhadujú, že tri štvrtiny všetkých detí minimálne raz ochorejú na akútny zápal stredného ucha ešte pred dosiahnutím tretieho roku života.

„Deti, ktoré prvýkrát ochorejú na akútny zápal stredného ucha pred 12. mesiacom veku, trpia často zápalmi opakovane. Zápal stredného ucha pritom najčastejšie postihuje deti medzi 6. a 18. mesiacom veku. Viac pritom postihuje chlapcov než dievčatká,“ dodáva profesor Chrobok.

Akútny zápal sa prejaví asi 3 až 7 dní od prvotnej nádchy. Deti majú nešpecifické príznaky, medzi ktoré patrí teplota, nepokoj, bolesti ucha a hlavy, kašeľ, nádcha, apatia, anorexia, vracanie a hnačky. Teplota sa však vyskytuje iba u jednej až dvoch tretín prípadov.

Dôležité vyšetrenie na ORL
Každý zápal ucha by mal vidieť špecializovaný lekár – otorinolaryngológ. Podrobne vyšetrí ušný bubienok, vonkajší zvukovod, ušnice a ich okolie.

„Na začiatku rozvoja zánetu dochádza u pacientov ku vtlačeniu bubienka, ktoré je podmienené negatívnym tlakom v strednoušnej dutine. Po vytvorení hnisavého sekrétu je zjavné vyklenutie bubienka najprv v zadnej polovici a neskôr aj v prednej polovici.

Pre pacientov s akútnym hnisavým strednoušným zápalom je typické, že majú začervenaný, zhrubnutý, vyklenutý, netransparentný bubienok s obmedzenou pohyblivosťou,“ upozorňuje otorinolaryngológ Viktor Chrobok.

Očkovanie pomáha
Keďže ide skutočne o časté ochorenie, ktoré môže mať v budúcnosti pre dieťa aj trvalé následky, lekári odporúčajú očkovanie. Ide o vakcínu proti pneumokokovým infekciám, ktorá dokáže predchádzať i väčšine zápalov stredného ucha. Veľmi dôležitá je aj správna životospráva.

Ak už dieťa zápal dostane, potom na rad prichádzajú antibiotiká a ľudovo povedané „pichnutie ucha“ – odborne paracentéza alebo prerezenie bubienka.

Liečba antibiotikami sa využíva hlavne proti mikróbom, ktoré sú častými sprievodcami otitíd a prebieha 7 až 10 dní. Treba však dôsledne dodržiavať zásady ich správneho užívania, aby sa predišlo nárastu antibiotickej rezistencie u týchto mikróbov.

Ďalej sú vhodné lieky proti bolesti a teploty, kvapky do nosa a v prípade výtoku z ucha lokálne ošetrovanie vonkajšieho zvukovodu.

„Pri opakovaných otitídach je možné zvážiť možnosť očkovania, chirurgické prerezanie bubienka so zavedením gromety (ventilačnej trubičky), odstránenie nosovej mandle alebo operáciu spánkovej kosti,“ dodáva lekár.

Zdroj: TZ

7. 6. 2010 |

Naposledy navštívené