22. 10. 2016  |  Meniny: Sergej

Začiatok života

V priebehu prvých ôsmich týždňov tehotnosti sa z jednej bunky po počatí vyvinie plod o veľkosti asi 2,5 cm, ktorý už začína mať podobu človeka.

1) Ovulácia
Približne na štrnásty deň menštruačného cyklu sa z jedného z vaječníkov uvoľní zrelé vajíčko, ktoré môže byť oplodnené.Vajíčko zachytia riasy vajcovodu a dopravia ho do maternice, kde je schopné prežiť až 24 hodín. V prípade,že je počas svojho putovania z vajcovodu do maternice oplodnené, uhniezdi sa v maternici. Ak nie,vyplaví sa spolu so sliznicou maternice pri ďalšej menštruácii.

2) Oplodnenie
Spermie obsahujú látku, ktorá je schopná rozpustiť vonkajší obal vajíčka, takže jedna z nich môže doň preniknúť. Len čo sa tak stane, spermia stráca bičík,ktorý jej umožňoval pohyb, a súčasne sa zahatá cesta do vajíčka iným spermiám. Úspešná spermia zväčší svoj objem, splynie s vajíčkom a vytvorí zárodočnú bunku.Pohyb spermii - Počas orgazmu dochádza u muža k ejakulácii 200
až 400 miliónov spermií do pošvy ženy. Mnohé sa vyplavia von alebo sa cestou stratia, niektoré však preplávajú cez sekrét vylučovaný krčkom maternice, ktorý je v období ovulácie tenký a pružný, a prejdú cez maternicu do vajcovodu. Ak sa vajíčko ešte neuvoľnilo, spermia je vo vajcovode schopná prežiť až 48 hodín.

3) Delenie bunky
Takmer okamžite sa zárodočná bunka začne deliť. Na svojej ceste cez vajcovod pokračuje v delení na čoraz viac buniek.

4) Príchod do maternice
Asi na štvrtý deň po oplodnení dosiahne vajíčko dutinu maternice. Vtedy je to
už guľôčka, ktorú tvorí asi 100 buniek. Má dutý, tekutinou vyplnený stred. Ešte je primalá na to, aby ju bolo možné vidieť voľným okom. Počas niekoľkých ďalších dní sa vznáša v dutine maternice.

5) Zahniezdenie sa vajíčka
Zhruba na konci tretieho týždňa sa oplodnené vajíčko začína zahniezďovať v mäkkej, hrubej sliznici maternice. Tento proces sa nazýva nidácia. Keď sa vajíčko bezpečne zahniezdi v sliznici maternice, počatie je zavŕšené. Špongiovité výbežky vonkajších buniek zárodku začínajú prenikať do sliznice, aby sa mohli napojiť na krvný obeh matky. Tieto bunky neskôr vytvoria placentu. Z iných sa vyvinie pupočná šnúra a ochranná blana zárodku. Vnútorné bunky sa rozdelia do troch vrstiev, z ktorých sa vyvinú rozličné časti tela vášho budúceho dieťaťa.

Piaty až šiesty týždeň
Zárodok sa vznáša vo vaku naplnenom tekutinou.
- Má jednoduchý mozog,chrbticu a centrálny nervový systém.
- Na hlave sa mu zjavujú štyri plytké preliačinky, z ktorých sa neskôr vyvinú oči a uši dieťaťa.
- Zárodok má už náznaky tráviaceho systému, úst a čeľustí.
- Začína sa vyvíjať brucho a hruď. Môžeme vidieť srdce ako veľkú vypuklinu na prednej strane hrude; na konci šiesteho týždňa začne biť.
- Vytvára sa krvný obehový systém.
- Vyvinuli sa štyri malé zárodky končatín.

Dĺžka embrya je teraz 6 mm; asi veľkosť jablkového jadra.

Siedmy týždeň
Hlava sa zdá byť veľká a je sklonená na hruď. Formuje sa tvár s očami na obidvoch stranách. V tom čase sú ešte potiahnuté kožou, pod ktorou možno vidieť čierny pigment očí.
- Možno už zreteľne rozoznať ruky a nohy. Na koncoch sú rozštiepené ako predzvesť vývinu prstov.
- Srdce začína v tele zárodku pumpovať krv.
- Základný nervový systém dieťaťa je už skoro utvorený.
- Začínajú sa vyvíjať kostné bunky.
- Zárodok má pľúca, črevo, pečeň, obličky a vnútorné pohlavné orgány, ale ani jeden z týchto orgánov nie je ešte úplne sformovaný.


Dĺžka embrya je teraz 1,3 cm; asi veľkosť jednej bobule hroznového vína.

Ôsmy týždeň
Zárodok už možno nazvať plodom.
- Všetky hlavné vnútorné orgány už vznikli, aj keď majú ešte len jednoduchú podobu a nie všetky sú na svojom budúcom mieste.
- Možno už rozoznať tvár. Zdá sa, že nos už vyčnieva, vyvinuli sa nozdry a dve časti čeľuste sa spojili do úst. V ústach je už aj jazyk.
- Vytvárajú sa vnútorné orgány ucha - orgány sluchu a rovnováhy.
- Prsty sú už výraznejšie, hoci ich ešte spája kožné tkanivo.
- Ruky a nohy sú už dlhšie a možno zreteľne rozoznať plecia, lakte, boky a kolená.
- Dieťa sa dosť intenzívne pohybuje, no matka tieto pohyby ešte nemôže cítiť.

Dĺžka embrya je teraz 2,5 cm; asi veľkosť jahody.

Dvojčatá
Dvojčatá pripadajú približne na jedno z osemdesiatich tehotností. Ak už vo vašej rodine dvojčatá sú, je väčšia pravdepodobnosť, že ich budete mať aj vy. Keď sú spermiami oplodnené naraz dve vajíčka, môžu sa obidve zahniezdiť v maternici a vyvinú sa z nich dvojvaječné dvojčatá. Vyskytujú sa tri razy častejšie ako jednovaječné dvojčatá. Každé z dvojčiat má svoju vlastnú placentu, sú rovnakého alebo odlišného pohlavia a nepodobajú sa väčšmi než ktoríkoľvek iní súrodenci. Keď sa vajíčko po oplodnení rozdelí na dve polovice a z každej
z nich sa vyvinie dieťa, hovoríme o jednovaječných dvojčatách. Majú spoločnú placentu, zhodné fyzické črty aj genetické vlastnosti a sú zásadne rovnakého pohlavia.

27. 1. 2010 |

Naposledy navštívené