Zachytávajte čarovné momenty svojho dieťaťa bez sĺz v očiach.

Možno máte pocit, že vaše deti rastú veľmi rýchlo – v jednom momente robia prvé kroky a v ďalšom sa už pripravujú na prvý deň v škole. Keďže všetko prebieha tak rýchlo, zachytávanie všetkých vzácnych okamihov pomocou fotoaparátu môže byť skvelým spôsobom, ako vaše spomienky zachovať na celý život. Fotografovanie bábätiek a detí však nie je bezproblémové a skvelá príležitosť na fotografovanie môže často skončiť výbuchom zlosti vašich najmenších.

Spoločnosť Nikon sa spojila s uznávanými fotografmi bábätiek a detí, Faye a Trevorom Yerburyovcami, aby vám poskytli niekoľko jednoduchých rád, ako vždy dosiahnuť najlepšie výsledky. Vytvorenie pokojnej atmosféry. Ešte skôr než začnete, je dôležité, aby sa objekt cítil pokojne a pohodlne. Trevor radí, aby ste nestupňovali očakávania a vzrušenie dieťaťa tým, že mu budete hovoriť, že ho idete fotografovať. Namiesto toho rozprávajte pokojne a pomaly.

Bábätká a deti by ste v zásade mali fotografovať, iba ak sú v najlepšej pohode – nefotografujte ich, ak sa vám zdajú choré alebo nachladnuté, pretože budú veľmi nepokojné.

Faye dodáva, že deti sa počas fotografovania potrebujú zabávať, a preto by ste si mali vyhradiť množstvo času a vyzbrojiť sa nekonečnou trpezlivosťou. Skúste im ukázať niekoľko snímok na displeji fotoaparátu alebo ich dokonca nechajte, aby snímali samy. Získajú tým určitú predstavu o tom, čo robíte, a budú sa cítiť súčasťou tvorivého procesu.

Žiadne pokyny typu „usmej sa na fotoaparát“

Dôležitý Trevorov tip je, aby ste dieťaťu nikdy nehovorili, že sa musí usmievať na fotoaparát, pretože výsledkom bude klasický umelý výraz ako na školskej fotografii. Ak na dieťa dokážete prirodzene pôsobiť, dobrá príležitosť na fotografovanie sa zvyčajne objaví sama, pričom práve snímky, na ktorých je dieťa zadumanejšie, zamyslenejšie, často ponúkajú skutočný vizuálny zážitok.

Pamätajte, že deti budú reagovať tvrdohlavo, ak ich budete neustále žiadať o úsmev, pretože nútené úsmevy sú im cudzie.

Vytvorenie scény

Ak bábätko fotografujete v interiéri, Faye odporúča nájsť miesto s najlepším svetlom – najvhodnejšie je mäkké, jemné svetlo. Ideálnym miestom je posteľ pokrytá neuhladenou bielou plachtou alebo podlaha v blízkosti okna, cez ktoré dopadá mäkké svetlo. Ako pozadie môže poslúžiť plachta alebo krstová šatka, ktorá vytvorí pekný neutrálny rám a okolo bábätka bude tiež plniť funkciu reflektora, čím pomôže obmedziť tiene.

Ak máte trpezlivosť a chcete dosiahnuť nádherné a pokojné snímky, počkajte, kým bábätko nezaspí. Nesústreďujte sa len na tvár bábätka, ale zachytávajte aj malé detaily, napríklad ručičky a nožičky. Faye dodáva, aby ste deti nefotografovali iba zhora, ale znížili sa na úroveň ich očí a nebáli sa priblížiť detskú tvár čo najviac – týmto spôsobom niekedy zachytíte jedinečné a prirodzené výrazy tváre.

Trevor hovorí, že pri práci s malými deťmi v exteriéri môžu zaujímavé pozadia vytvoriť aj záhradné kôlne, staré vchody, kamenné múry a veľké stromy. Dodáva, že by ste nemali fotografovať uprostred horúceho, slnečného letného dňa, pretože dieťa bude žmúriť a svetlo bude veľmi ostré. V tomto dennom čase má svetlo modrý nádych, takže ak počkáte na neskorší čas, svetlo bude mäkšie a teplejšie.

A napokon

Keď trávite čas so svojimi deťmi, skúste po fotoaparáte siahnuť už pri náznakoch zaujímavých momentov. Neočakávajte, že si dieťa sadne a bude vám pózovať. Deti sa chcú baviť, takže na správny moment musíte čakať, najmä ak zachytávate akčné snímky.

Dovoľte dieťaťu, aby vyjadrovalo svoje pocity a zabávalo sa, kým držíte prst na spúšti vždy pripravení na zachytenie daného momentu. Snímajte veľa – používate digitálny fotoaparát, a preto vás to nič nestojí.

Pamätajte, že lepšie je zachytiť príliš veľa spomienok než príliš málo.

Päť najdôležitejších tipov na vytváranie skvelých snímok:

  • Deti sa počas fotografovania potrebujú zabávať, a preto im ukážte niekoľko snímok na displeji fotoaparátu – získajú tým určitú predstavu o tom, čo robíte, a budú sa cítiť súčasťou tvorivého procesu.
  • Ak bábätko snímate v interiéri, nájdite miesto s najlepším svetlom – najvhodnejšie je mäkké, jemné svetlo. Ideálnym miestom je posteľ pokrytá neuhladenou bielou plachtou.
  • Pri fotografovaní starších detí využívajte oblasti, ktoré vytvárajú zaujímavé pozadia, napríklad záhradné kôlne, staré vchody, kamenné múry a veľké stromy.
  • Bábätká a deti fotografujte, iba ak sú v najlepšej pohode. Nefotografujte ich, ak sa vám zdajú choré alebo nachladnuté, pretože budú veľmi nepokojné.
  • Vyberajte jednoduché oblečenie – pre bábätká je najlepšia biela plienka alebo krstová košieľka, prípadne jednoduché biele alebo svetlé vrchné oblečenie. Vždy sa snažte vyhnúť pásom a logám, pretože môžu pôsobiť veľmi rušivo.

Zdroj: Nikon

Tento článok je komerčnou prezentáciou.

24.6.2010 4:30| autor: Redakcia Baby-webu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist