24. 10. 2016  |  Meniny: Kvetoslava

Vyrobte si maľované kamene

A VYRÁBANIE S DEŤMI Moja mama má rada motýle, chrobáky a kvety, tak jej vyrábam krásne maľované kamienky. Je to veľmi jednoduché: kamienky nájdem na prechádzke a potom ich pomaľujem. Mama je nadšená.

Budeme potrebovať:

vhodné ploské okruhliaky
lekársky benzín
vatu
bielu základovú farbu
akrylové farby
tenký štetec

Postup práce:

Kameňov či kamienkov všetkých možných tvarov a veľkostí nájdete na každom kroku veľké množstvo. Stačí sa len rozhliadnuť okolo seba. Ak sa pozrieme na hladký okruhliak, možno si hneď predstavíme, že sa v jeho tvare skrýva telo zvláštneho chrobáka, motýľa alebo kvet, ktoré ešte nikto pred vami neobjavil. A tak čaká na nás, až ho z kamienka „vyčarujeme“ pomocou štetca a farieb.

Vyberieme si vhodné ploské kamienky, ktoré sa budú hodiť na to, aby sme ich pomaľovali. Kamienok dobre opláchneme v saponáte, aby sa dokonale odmastila plocha, na ktorú budeme maľovať. Následne ho opláchneme teplou vodou a osušíme.

Obrázok si môžeme predkresliť obyčajnou ceruzkou a plochu vyfarbíme bielou základovou farbou. Keď farba dokonale zaschne, môžeme začať maľovať farbami. Použijeme tenký štetec, ktorým sa dobre maľujú slabé obrysové linky, na vyfarbenie plôch môžeme použiť hrubší štetček. Obrázky namaľujeme podľa vlastnej fantázie. Maľbu prispôsobíme svojim maliarskym schopnostiam a maľovanie si tak užijú všetky vekové kategórie od malých detí až po mamy a babky.

Keď máme obrázok hotový, necháme farby dokonale zaschnúť. Hotovú maľbu môžeme potom ešte pretrieť bezfarebným lakom, ktorý ju ochráni pred odlúpnutím a ošúchaním. Kamene následne môžeme použiť ako dekoráciu, ako ťažidlo na písacom stole alebo sa s nimi môžeme iba hrať.

Pripravíme si kamienky, farby a štetce na maľovanie.

Obrázok si podmaľujeme bielou základovou farbou.

Potom začneme maľovať farbami.

Farby vyberáme podľa vlastnej fantázie.

Kamene použijeme ako dekoráciu alebo originálne ťažidlá.

Aj tie najmenšie deti môžu maľovať malé chrobáky a hada.

Veľmi pekné sú i fantastické rybky...

... z ktorých vytvoríme zátišie ako spomienku na prázdniny pri mori.

Kamene s motýľmi sú už pre staršie deti či mamičky, inšpirovať sa môžete atlasom motýľov.

12. 11. 2013 |

Naposledy navštívené