26. 5. 2017  |  Meniny: Dušan

Vypadávanie vlasov po pôrode: Aká je príčina a dá sa s tým niečo robiť?

V tehotenstve sú ženy krajšie, celé tak nejako rozkvitnú a doslova žiaria. Mnohé nastávajúce matky sú pochvaľujú lepšiu kvalitu vlasov – ich vlasy vyzerajú zdravšie, hustejšie a sú krásne lesklé. Po pôrode však príde zmena a nejednu čerstvú mamičku vystraší zvýšené vypadávanie vlasov.
foto: Profimedia

Prečo vlasy po pôrode viac vypadávajú?

Hoci sa v takom prípade vydesíme a napadá nám, či nadmerné vypadávanie vlasov nesúvisí s nejakým ochorením, ide zvyčajne o bežný jav, ktorý trápi matky po celom svete.

Na vine sú hormonálne zmeny, ktoré sa v tele ženy v tehotenstve a potom po pôrode odohrávajú – pod vplyvom hormónu estrogénu dochádza v tehotenstve k predĺženiu štádia rastu vlasov a tým k oddialeniu ich vypadávania.

Po pôrode, keď tieto hormonálne zmeny ustupujú, je potom dôsledkom nadmerné vypadávanie vlasov – inak povedané, vlasy, ktoré vďaka tehotenským hormónom na hlave dokonale držali, teraz jednoducho odchádzajú. Nie je teda pravda, že za nadmerné vypadávanie vlasov môže dojčenie, ktoré sa niekedy označuje za príčinu (nadmerným vypadávaním vlasov trpia matky dojčiace i nedojčiace).

No aj keď pri umývaní a česaní zistíte, že vám vlasy vypadávajú doslova po hrstiach, panikáriť nemusíte, je to prirodzené a neznamená to, že sa vám na hlave vytvorí plešina. Samozrejme sa tento problém nedotýka všetkých matiek rovnako – líši sa intenzitou vypadávania, ale aj dĺžkou trvania a niektorým sa zvýšené vypadávanie vlasov úplne vyhne. Približne 6 – 12 mesiacov po pôrode tento problém ustúpi a naše vlasy získajú svoju pôvodnú kvalitu (hustotu).

Čo robiť, keď vlasy padajú

Jediné, čo pre svoje vlasy môžete urobiť, je dopriať im správnu výživu vo forme vyváženého jedálneho lístka obsahujúceho dostatok vitamínov a minerálov (vitamín A, B, E, horčík, vápnik, zinok a železo) a šetrné zaobchádzanie s vhodnou starostlivosťou.

Vyhnite sa zbytočnému preťažovaniu vlasov – zložitým účesom, stylingovým prípravkom, natáčaniu či žehleniu a fénovaniu. Odoprite si každodenné umývanie – pri ňom je vypadávanie vlasov najvýraznejšie. Používajte kondicionér na lepšie rozčesávanie a buďte pri česaní opatrná. Skrátka, buďte k svojim vlasom ohľaduplná a rozmaznávajte ich. Aj keď tým popôrodnému vypadávaniu vlasov nezabránite, budete mať dobrý pocit, že pre svoju korunu krásy robíte to najlepšie.

Dobre vašim vlasom urobí ozdravná kúra, maska, prípadne zábal a osvedčenými pomocníkmi pri starostlivosti o vlasy sú aj kokosový, olivový, arganový či mandľový olej – stačí do vlasov votrieť a po krátkom pôsobení zmyť.

Čítajte tiež:

Svoju skúsenosť pridáva mamička Helena: „Ja nedám dopustiť na odvar zo žihľavy. Žihľavu mi na vypadávanie vlasov odporučila moja babička bylinkárka a musím povedať, že mojim vlasom veľmi prospieva.“

Zuzana: „Viem, že ide o hormonálnu zmenu a človek toho veľa nezmôže, ale pre istotu som si v lekárni kúpila prípravok proti padaniu vlasov. Veľa robí aj stres, takže sa snažím byť v pohode.“

Mamička Magda zase stavila na správnu životosprávu: „Určite je potrebné veľa a zdravo jesť. A, samozrejme, odpočívať (aj keď s bábätkom sa veľmi odpočívať nedá, však?:-)). Dôležité je byť pokojná a hlavne prijímať vitamíny.“

Vitamíny odporučila gynekologička aj Monike: „Na vypadávanie vlasov mi poradila kombináciu vitamínov – horčík, vápnik a zinok.“

Jana: „Mne vlasy padali naozaj výrazne, tak som radšej zašla za kožnou. Lekárka mi predpísala nejakú vodičku na potieranie a vitamíny a vlasy mi už tak nepadali.“

Trochu razantnejším riešením tohto nepríjemného stavu je skrátenie vlasov. Rozhodla sa preň i mamička Lenka: „Mala som dlhé vlasy, ktoré som však z praktických dôvodov sťahovala len do copu. Ibaže to mi nerobilo dobre a ja som spolu s gumičkou zakaždým vytiahla i chumáče vlasov. Aj keď nerada, vlasy som si nakoniec dala ostrihať a je to oveľa lepšie. Síce stále padajú, ale už nie toľko.“

Pri nadmernom padaní vlasov je tiež namieste navštíviť endokrinológa – na vine totiž môže byť ochorenie štítnej žľazy. Na svojho lekára sa obráťte rovnako aj v prípade, ak vám vlasy vypadávajú vo veľkej miere dlhšie ako rok po pôrode.

31. 8. 2016 | Petra Frajová
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázok používateľa ZabkaLabka
ZabkaLabka

Ja som si vlasy nechala predĺžiť permanentne metódou keratínu, práve preto, že som ich chcela nastálo a nielen na akcie. Zase som spokojná sama so sebou. Tie padajúce vlasy boli fakt hrozné

Obrázok používateľa Amaaalka
Amaaalka

Ja som si vlasy predĺžila pomocou clip in vlasov. Zase mám bohatý účes a maminky mi na ihrisku závidia. To, že sme maminky ešte neznamená že nemožeme byť aj krásne ženy :-)

Obrázok používateľa Penny
Penny

Jedla som samé ovocie a zeleninu, výživové doplnky na vlasy, kupovala špeciálne šampóny a nakoniec som si musela dať vlasy aj tak ostrihať. No čo, zmena je život.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené