Výhody dojčenia pre dieťa i matku

Znovu a určite nie naposledy: Materské mlieko je pre bábätko to najlepšie. Okrem základnej výživy obsahuje všetky minerály a vitamíny, ktoré deti potrebujú v prvých mesiacoch života a chránia ich pred ochoreniami. Dojčenie však prináša mnohé pozitíva aj pre matku.

Ochrana dieťaťa pred celým radom ochorení

Početné štúdie dokazujú, že žalúdočné problémy, ochorenia dýchacích ciest, ušné infekcie a meningitídy sa u dojčených detí vyskytujú menej často a ich priebeh býva menej závažný.

Pri budovaní imunity vykonáva najdôležitejšiu prácu látka zvaná sekrečný imunoglobulín A (IgA). Vo veľkom množstve je prítomný v kolostre (prvom mlieku) a v nižších koncentráciách sa vyskytuje aj v zrelom materskom mlieku. Látka tvorí ochrannú vrstvu na sliznici dieťaťa, v črevách, nose a krku a tým ich chráni pred baktériami.

Materské mlieko je špeciálne prispôsobené potrebám dieťaťa. Telo matky reaguje na patogény (vírusy a baktérie), s ktorými prichádza do styku, a sekrečná IgA vytvára ochranu pre jej dieťa na základe toho, čomu je vystavená ona.

Dojčenie chráni proti ochoreniam po celý čas dojčenia. Štúdie dokazujú, že konzumácia materského mlieka môže znížiť u dieťaťa riziko výskytu niektorých druhov rakoviny. Nevie sa presne, akým spôsobom sa to deje, ale predpokladá sa, že protilátky v materskom mlieku podporujú imunitný systém.

Dojčenie tiež môže ovplyvniť výskyt celého radu ochorení, ktoré sa objavujú v neskorších fázach života. Ide napríklad o diabetes mellitus typu 1 a 2, vysoký cholesterol alebo zápalové ochorenie čriev. Uvádza sa, že dojčené deti zvyčajne netrpia v období dospievania vysokým tlakom.

Ochrana pred alergiami

Vedci tiež vidia súvislosť nedostatočného alebo úplne vynechaného dojčenia s výskytom Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy (chronického ochorenia črevnej sliznice).

U detí kŕmených umelou výživou, kravským alebo sójovým mliekom sa objavuje viac alergických reakcií ako u dojčených detí.

Imunitné faktory ako sekrečný IgA preventívne zabraňujú vzniku alergií tým, že vytvárajú ochrannú vrstvu v črevách. Bez tejto ochrany sa môže vyskytnúť zápal a stena čreva sa stane akoby „deravou“.

U detí, ktoré boli živené umelou výživou, sa táto ochranná vrstva nevyvinie dostatočne a sú preto náchylnejšie na zápaly, alergie a ďalšie problémy.

Dojčením k vyššiemu IQ

Zaujímavá súvislosť medzi dojčením a kognitívnym vývojom. V štúdii s vyše 17 000 deťmi, ktoré boli pozorované od narodenia do šesť a pol roka veku, prišli vedci k záveru, že dlhodobé a plné dojčenie zlepšuje inteligenciu.

Z inej štúdie, na ktorej sa zúčastnili štyri tisíce detí, vyplynulo, že tie dojčené mali vo veku piatich rokov výrazne lepšie výsledky v teste zameranom na slovnú zásobu.

Emocionálne prepojenie, ktoré počas dojčenia vzniká, pravdepodobne prispieva k zvýšeniu inteligenčného potenciálu, ale dôležitejšiu rolu zjavne hrajú mastné kyseliny, ktoré materské mlieko obsahuje.

Dojčením proti obezite

Dojčenie sa odporúča aj ako prostriedok na zníženie rizika nadváhy a obezity. Analýza 17 štúdií publikovaných v American Journal of Epidemiology ukazuje, že to platí až do dospelosti. Dôvody, prečo má dojčenie účinky proti obezite:

  • Materské mlieko obsahuje menej inzulínu ako umelá výživa. Inzulín stimuluje tvorbu tuku.
  • Dojčatá majú viac leptínu, bielkoviny, ktorá hrá rolu pri regulácii chuti do jedla.
  • V porovnaní s dojčenými deťmi priberajú novorodenci na umelej výžive v prvých týždňoch rýchlejšie. Tento rýchly nárast hmotnosti môže byť príčinou neskoršej obezity.

Dojčenie znižuje riziko SIDS

Veľká nemecká štúdia publikovaná v roku 2009 zistila, že plné, ale i čiastočné dojčenie sa spája s nižším výskytom syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Výskumníci prišli k záveru, že plné dojčenie môže po prvom mesiaci veku znížiť riziko SIDS až o polovicu.

Prečítajte si tiež:

Liek proti stresu a popôrodnej depresii

Národný ústav zdravia v USA preskúmal viac ako 9 000 prípadov a dospel k záveru, že ženy, ktoré nedojčili alebo dojčili len veľmi krátko, boli vystavené vyššiemu riziku popôrodnej depresie. Mnohé ženy stav po dojčení opisujú ako pocit úľavy. Je to preto, že laktácia spúšťa uvoľňovanie oxytocínu. Početné štúdie u ľudí a zvierat preukázali, že hormón lásky, ako sa oxytocín nazýva, podporuje relaxáciu. Okrem toho v období po narodení podporuje oxytocín sťahovanie maternice a znižuje tak popôrodné  krvácanie.

Podľa jednej štúdie ženy, ktoré mali v organizme veľké množstvo oxytocínu (50 % u dojčiacich matiek vs. 8 % u nedojčiacich), mali nižší krvný tlak, keď sa dostali do stresu.

Dojčením proti rakovine

Početné štúdie dokazujú, že čím viac žena dojčí, tým lepšie je chránená proti karcinómu prsníka a vaječníkov.

Nie je úplne jasné, akú úlohu v tom laktácia zohráva, ale zjavne to súvisí so zmenami v prsnom tkanive spôsobenými dojčením a skutočnosťou, že dojčenie potláča produkciu estrogénu. Vedci sa domnievajú, že účinok proti rakovine vaječníkov môže súvisieť s potlačením tvorby estrogénu.

Dojčenie je prirodzené, to však nevyhnutne neznamená, že je aj ľahké. Ak máte s dojčením problémy, neváhajte a obráťte sa na laktačnú poradkyňu. Neprepadajte však zúfalstvu, keď sa nedarí. Je to síce to najlepšie, ale oveľa dôležitejšie pre pohodu a zdravie dieťaťa i celej rodiny je spokojná, vyrovnaná a šťastná matka. Aj keby nedojčila.

16.8.2018 9:52| autor: Jana Truksová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist