26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Všetko čo potrebujete vedieť o správnom dojčení

Napriek tomu, že schopnosť tvoriť dostatok mlieka je daná všetkým ženám (výnimky sú raritou), technika dojčenia nie je vrodená, mamička sa ju musí naučiť. V minulosti sa ju dievčatá učili pozorovaním svojej matky. Dnešné mamičky však už túto možnosť väčšinou nemali, pretože samy vyrástli v období veľmi nešťastných experimentov s umelými mliekami a oddeleným ošetrovaním matky a novorodenca. Preto si povedzme čo potrebujete vedieť o správnom dojčení.

Priložte si dieťa k prsníku v priebehu prvej hodiny po pôrode. Niektoré deti začnú sať hneď po narodení, iné až o niekoľko hodín neskôr. Priložte si dieťa, aj keď Vám ešte neodteká mlieko. Dráždenie prsníka satím stimuluje uvoľňovanie mlieka a zároveň vyvoláva sťahy maternice, a tak uľahčuje odlúčenie placenty. Požadujte, aby Vám takéto praktiky v pôrodnici umožnili.

Buďte čo najviac v bezprostrednom kontakte (koža na kožu) s dieťaťom. Blízkosť mamy, jej dotyky, teplo, vôňa a hlas pôsobia na dieťa upokojujúco a dávajú mu pocit bezpečia. Blízkosť dieťaťa, jeho dotyky, vôňa a plač stimulujú u mamičky tvorbu mlieka. Odlúčenie od matky je veľkým stresom pre dieťa a zároveň brzdí uvoľňovanie mlieka. Dieťa by malo spočiatku spať pri matke.

Dieťa má piť tak často a tak dlho, ako si to samo želá. Každé dieťa je iné – niektoré pije 6-krát iné až 15-krát za 24 hodín. Niektoré si dávku vypije za 5 minút, iné za 40 minút. Niektoré pije rovnomerne, iné si robia v pití malé prestávky. Presné harmonogramy a časové limity kŕmenia sú prekonaným nezmyslom! Ak je dobre prisaté, nemôže ani dlhšie trvajúce dojčenie poškodiť bradavky. Naopak – dojčenie bez obmedzenia znižuje riziko zdurenia prsníkov a matky sa pri ňom lepšie cítia. Väčšina detí si po určitej dobe svoj režim dojčenia nájde a mamičke zostane aj dostatok času na odpočinok.

Hladné dieťa začína sliniť, pohybuje rukami smerom k ústam, obracia hlavu zo strany na stranu. Vtedy by mu mala matka ponúknuť prsník. Dieťa sa má priložiť ešte skôr než začne plakať – plač je už posledný zúfalý signál. Neodkladajte dieťa od prsníka skôr, ako Vám oznámi, že má dosť. Spoznáte to podľa toho, že pustí prsník a viac ho nechce, prípadne na prsníku zaspí. Ak potom odkladáte dieťa od prsníka, zrušte satie tak, že vložíte prst do kútika úst dieťaťa, prípadne medzi jazyk a bradavku, aby sa zabránilo jej poškodeniu. Dieťa by malo najprv vypiť „do dna“ jeden prsník a až potom prejsť na druhý. V každom prsníku je mlieko, ktoré najprv dieťa upokojí a zaženie mu smäd a pri ďalšom saní sa jeho kvalita mení a zložením upokojí hlad. Niekedy deti sajú len pre potešenie, aj keď nie sú hladné. (Používajú prsník ako cumlík). Treba im to umožniť. Takéto sanie stimuluje u matky tvorbu mlieka a dieťa sa upokojí.

Rady ako dojčiť aj pri bolestivých alebo popraskaných bradavkách

• Pri každom dojčení alebo v priebehu dojčenia meňte polohu tak, aby nebol tlak na bradavku vyvíjaný stále na tom istom mieste
• Pred dojčením si aplikujte teplé vlhké zábaly a jemne si prsia premasírujte. Urýchlite vypudzovací reflex a dieťa bude spokojnejšie
• Nečakajte až sa dieťa začne hlásiť plačom na ďalšie dojčenie. Plačúce hladné dieťa je oveľa ťažšie správne priložiť
• Ponúknite dieťaťu najprv menej boľavý prsník, aby ste uspokojili dieťa a potom prsníky vymeňte
• Po dojčení nechajte kvapku materského mlieka na bradavke uschnúť voľne na vzduchu
• Na pokožku v okolí bradaviek a na bradavky priamo aplikujte po kojení masť Bepanthen – špeciálnu masť , ktorá hojí boľavé bradavky, predchádza ich poraneniu, udržiava optimálnu vlhkosť bradavky, neobsahuje žiadne konzervačné, parfumové a dezinfekčné prísady a dá sa voľne kúpiť v lekárni
• Počas procesu hojenia pomáhajú aj šalviové zábaly (aplikujte po dojčení asi na 10 minút). Príprava: 2 vrecká šalviového čaju vložte do 100 ml vriacej vody a nechajte 10 minút vylúhovať. Denne pripravujte čaj čerstvý.
• V období dojčenia si prsníky neumývajte mydlom, avšak aj napriek tomu dbajte na ich čistotu

2. 12. 2011 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázok používateľa petus
petus

mna kojenie zozaciatku strasne bolelo, bradavky neboli zvyknute na nieco take a protestovali :) ale ja som velmi velmi kojit chcela, tak som bojovala, uz v porodnici som vyskusala krem bepanthen a bola som prekvapena ako mi dobre pomohol, hned mi ulavil, za kazdym kojenim som si ich ponatierala a pred dalsim ich nebolo treba umyt, lebo ten krem babatku neskodi, ma take jemne zlozenie, pouzivam ho doteraz, lebo ked malej idu zuby, tak ma nechtiac uhryzne a podrazdi mi ich, stale kojim hoci dcerka ma uz 14 mesiacov :)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené