Vírus ohrozuje najmä mladých

Po desaťročiach prichádza chrípka, ktorá je silnejšia v mladom imunitnom systéme.

Prasacia chrípka virológom pripomína španielsku chrípku, ktorá zabíjala po prvej svetovej vojne. Tvári sa ako bežná chrípka, nelíši sa však iba smrtiacou silou. Na rozdiel od iných chorôb, ktoré najviac škodia najmä deťom a starším ľuďom, je navyše nebezpečná najmä pre mladých.

Slovenskí aj českí virológovia sa zhodujú, že najviac ohrozenou skupinou sú mladí a zdraví ľudia s vynikajúcou imunitou, najčastejšie dvadsiatnici.

Vo vysvetlení, prečo je to tak, sa však odborníci rozchádzajú. Vedúca lekárka Centra očkovania a cestovnej medicíny v Hradci Králové Lenka Hobzová tvrdí, že za zraniteľnosťou mladých je najmä to, že táto generácia sa s vírusom prasacej chrípky H1N1 ešte nestretla.

Silná imunita či skúsenosť

Gustáv Russ z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied oponuje, že nový vírus v jeho aktuálnej podobe ešte nezažil nikto. Jeho zložka H1 je podľa Russa odlišná od zložky H1 starších vírusov chrípky, ktorý sa šíril v minulosti. Ohrození tak majú byť všetci ľudia rovnako.

Slabinou mladých je však ich silná imunita, tvrdí Russ. Dobre fungujúci imunitný systém v kontakte s týmto vírusom reaguje prehnane a „chorobu zosilnie“. Virológovia to nazývajú cytokinovou búrkou – uvoľňujú sa bunky imunitného systému „a keď je ich veľmi veľa, tak to môže škodiť“.

Russ aj Hobzová sa zhodujú v tom, že záberom na mladú generáciu sa prasacia chrípka nápadne podobá na španielsku chrípku z roku 1918. Pandémia vtedy zabila podľa odhadov 20 až 50 miliónov ľudí, čo je najviac zo známych pandémií.

Pripomína smrtiacu pandémiu

Španielska chrípka vypukla pravdepodobne v Číne. Do Európy ju priniesli americkí vojaci, ktorí bojovali na frontoch prvej svetovej vojny. V apríli 1918 zasiahla Taliansko a Španielsko. Najviac ľudí podľa Russa nezomrelo pre samotný vírus, ale pre následné bakteriálne infekcie spojené so zlými hygienickými podmienkami.

  • Príznaky prasacej chrípky: vysoká teplota nad 39 stupňov, častý kašeľ, bolesti hlavy a svalov, nádcha, zápal hrdla, slabosť a únava. Prenos prebieha kvapkami z nosa a úst (pri kýchaní, kašľaní, hovore) alebo priamym kontaktom (neumyté ruky). Ochorenie sa prejaví po 1 až 8 dňoch, je vysoko prenosné už od začiatku nakazenia.
  • Diagnóza: stanovuje sa rozborom sekrétu v nose či ústach a potvrdením prítomnosti vírusu v sekréte v priebehu 24 až 72 hodín po prvých príznakoch alebo krvnou skúškou na protilátky.
  • Vakcína: neexistuje, jej príprava bude trvať niekoľko mesiacov.
  • Liek: existujú liečivá uľahčujúce priebeh a trvanie choroby. Je ich dostatok, Slovenskomá v skladoch 700-tisíc antivirotík, dostupné sú aj v lekárňach.
  • Rizikové oblasti: ak to nie je nevyhnutné, necestujte do Mexika. Potvrdené prípady vírusu A/H1N1 majú aj v Spojených štátoch, Španielsku, vo Veľkej Británii, v Izraeli a na Novom Zélande.
  • Bravčové mäso: chrípka sa nešíri ani konzumáciou infikovaného mäsa.
  • Prevencia: ako pri každom víruse chrípky platí, že je dobré dodržiavať hygienické návyky ako umývanie rúk, vyhýbať sa styku s chorými, jesť ovocie a zeleninu bohaté na vitamíny A a C.

Zdroj: Sme

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist