23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

Viem si predstaviť, že budem otcom?

Existuje mnoho publikácií, ktoré sa tejto téme venujú, ale čo si budeme nahovárať, chcieť sa takto pripraviť na novú rolu je absurdné.
foto: istock.com

Je jednoducho pravda, že čo človek nepozná, toho sa bojí. No a v tomto prípade takisto platí, že pociťujete aj radostné očakávania, teda väčšinou. Vaša rola sa výrazne zmení, stanete sa mužom, na ktorého sa kladú nároky, ktorý vytvára zázemie a je zodpovedný.
Obavy okolo otcovstva sú samy osebe dôkazom, že pravdepodobne obstojíte.

Dva začiatky otcovstva

Skutočné otcovstvo má dva začiatky. Prvý, keď dostanete prvýkrát do ruky ten uplakaný uzlíček, ktorému vôbec nerozumiete, a druhý vo chvíli, keď si váš potomok uvedomí, že ste súčasťou jeho sveta a stanete sa preň dôležitým.
Byť otcom znamená v zásade dve veci. Prvé je to, čo robil váš vlastný otec, a druhé, čo váš otec nerobil. Ak budete mať pocit, že vám to otcovstvo nejde, nepanikárte. Skúste si o tom pohovoriť buď s partnerkou, alebo s kamarátmi.

Vytváranie spokojnej mamičky

Dôležité je vedieť, že pocity nedostatočnosti pri výkone otcovskej roly sú normálne a veľmi pravdepodobne ich zažijete aj vy. Netreba si robiť starosti, ak sa vám bude zdať, že vás dieťa odmieta alebo že je radšej s matkou. Tým najpodstatnejším, čo máte minimálne v prvom polroku svojho dieťaťa za úlohu, je „vytváranie spokojnej mamičky“, nič lepšie pre svoju ratolesť urobiť nemôžete. Koniec koncov, ak bude vaša partnerka spokojná a bude sa na vás môcť za každých okolností spoľahnúť, bude sa aj vám lepšie dýchať. Tak s chuťou do toho. Verte, že je to zábava.

 

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené