28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Vianočné prianie nášho baby či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky

To by bolo pekné, keby sa i tento rok tak pekne samo od seba zariaďovalo to prebaľovanie a kŕmenie. Ako len to, pane Bože, robíš, že vždy, keď má tú potrebu, tak sa o mňa nejak postaráš, bez toho aby som pohol prstom? Stačí zakričať a už je tu mliečko....áno áno, kiež by to bolo tak po celý život.

Ako to len v živote chodí, vám veľmi nepoviem, pretože o tom vlastne nič moc neviem. Všimol som si, že teraz stále všetci hovoria slová ako Ježiško, Vianoce, Štedrý večer, stromček....Netuším, o čom hovoria, ale asi to bude niečo vzrušujúce, pretože sa u toho na mňa vždy usmievajú a šteklia ma.

Neviem, čo je Ježiško, ale keby to malo znamenať, že majú všetci dobrú náladu, usmievajú sa na seba (teda najmä na mňa), šantia so mnou, robia lietadlo a baran baran buc, ukazujú mi rôzne blikajúce svetielka a voňavé veci, nebol by som proti, keby to tak bolo každý deň, celý život.

Ide to nejak zariadiť?

Je dvadsiateho štvrtého decembra a Vianoce sú tu.

V našom malom adventnom seriáli sme sa vás pokúsili týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, gazdinky... Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno.

Mamkine vianočné priania
či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky
23. decembra

Je dvadsiateho tretieho decembra a Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

Milý Ježiško,

ako sám vidíš, predvianočné besnenie na Tvoju počesť práve vrcholí a ja si potrebujem na chvíľu oddýchnuť. Nemám ani pero ani papier, tak prosím len počúvaj, čo si tento rok prajem k Vianociam...

Rovnako ako minulý rok si prajem hviezdičky v očiach našich detí, keď sa na niečo tešia alebo vidia niečo nové a zaujímavé.

• Ich úsmev, keď sa stretnú naše pohľady.

• Ich predĺžený, spokojný výdych, keď je všetko, tak ako má byť.

• Čo najviac ich mimovoľných dotykov, keď si hrajú v mojej blízkosti.

• Ich neutíchajúci záujem o svet.

• Ich zvonivý smiech, keď vystrájajú vedľa v miestnosti a ja viem, že sú v úplnom bezpečí.

Tiež by bolo fajn, keby si sa aj tento rok postaral o:

• Občasnú masáž chodidiel alebo krku od môjho milého, len tak.

• Leňošenie a jeho nielen mimovoľné dotyky...

• No a ešte mám pár tajných prianí, ktoré ale nechcem zakríknuť, to si povieme ešte inokedy...

Budem Ti s tou Tvojou ťažkou i ľahkou prácou pomáhať, sľubujem!

Najlepší deň pre lov
či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky
22. decembra

Máte už napečené, nakúpené, mierne upratané a predsa vám do Vianoc niečo podstatné chýba?

Áno, dnes je naozaj ideálny deň na nákup...

Je dvadsiateho druhého decembra a Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

V našom malom adventnom seriáli sa vás pokúsime týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, gazdinky... Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno.

...na nákup kapra.

A to hneď z niekoľkých dôvodov:
dnes, možno poslednýkrát, ho zoženiete bez rady
 • ak ho kúpite živého len za účelom vypustenia späť do prírody, máte pre tento bohumilý skutok ešte dva dni
 • ak ho kúpite živého za účelom zjedenia, máte spolu s deťmi aspoň deň na to, aby ste si ho užili vo vani
 • ak ho kúpite za účelom okamžitého rozporcovania, s najväčšou pravdepodobnosťou už vydrží čerstvý do

Štedrého dňa bez nutného zmrazenia
Ak vám celý proces s nákupom, zabíjaním, porcovaním kapra nerobí dobre, nebojte sa zmeniť tradíciu. To môžete hneď niekoľkými spôsobmi:
 • kapra kúpi niekto iný a obstará všetko okolo neho až do fáze nevyhnutného obaľovania
 • na večeru sa necháte pozvať
 • na večeru urobíte kuracie alebo bravčové rezne

Jesenná depka končí
či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky
21. decembra

Už vás tiež nebaví, ako je stále tma, dni sú krátke a noci dlhé? Tak hlavu hore! Miznúce Slnko sa práve dnes začína vracať a začne presvetľovať našu, možno trochu zachmúrenú dušu.

Dvadsiateho prvého decembra je zimný slnovrat a kalendár konečne hlási nástup zimy, i keď bielo a mrazy až praská už dávno máme. Je to vlastne paráda. Depresie hoďte za hlavu, tešte sa na Vianoce s bruškom alebo malými deťmi a spomalte, ak máte pocit, že je to tento rok zase nejak hektické.

Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

V našom malom adventnom seriáli sa vás pokúsime týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, gazdinky... Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno.

Dnes o 18:45 by sme sa mohli rozlúčiť s tohtoročnými depresiami, spôsobenými prehlbujúcou sa tmou a nedostatkom svetla počas dňa. Práve v túto chvíľu začína zimný slnovrat. To znamená, že od tohto dňa bude Slnko na oblohe stúpať každý deň vyššie a vyššie a budú sa zase predlžovať dni. Hurá! Keď si to uvedomíme, môžeme sa už len viac a viac tešiť na prichádzajúce sviatky a novoročnú oslavu.

Opýtali sme sa detskej lekárky a rodinnej poradkyne MUDr. Radany Kupfovej, či sú Vianoce sviatky pohody. Jej odpoveď určite stojí za zamyslenie:

Z hľadiska poradcu sú to jedny z najdrsnejších sviatkov. Počasie, skracujúce sa dni a hlboké noci sa prirodzene odrážajú na psychike ľudí. K tomu ale pridajte dnes trochu prekrútený zmysel vianočných sviatkov a máte odvar priamo jedovatý. Intenzívnejšie sa prejavujú i temné veci v nás alebo povedané ináč máme k nim sami bližšie. To celé je naozaj témou zimného slnovratu, prehĺbená noc norí aj nás do hlbín a nachádzame v sebe kopu temných vecí, naše tiene.

Od Vianoc sa už deň zase predlžuje, takže môžeme Vianoce naozaj sláviť ako návrat svetla, jari, optimizmu a zároveň ich brať ako exkurziu do hlbín našich duší. Je to odrazenie od dna, zase smerom hore.

Vianoce v dnešnej dobe berie väčšina ľudí príliš materialisticky. Nákupy, drahé darčeky, „pohoda“ u stromčeka, ktorú veľa ľudí prežíva ako stres. Je to ale tlak okolia, ktoré po nás chce, aby sme hrali nejakú rolu. Keby sme sa nad toto povzniesli a urobili si to podľa seba, teda napríklad tým, že by sme ich neslávili vôbec, určite by sme boli oveľa spokojnejší. Prečo si spôsobovať zbytočné traumy?

Ak nežijete priamo kresťanskou tradíciou narodenia Ježiša, je zaujímavé sa na Vianoce dívať aspoň z hľadiska prírodných rytmov a brať ich ako oslavu slnovratu.

Vianoce sú sviatkom nielen narodenia Ježiša Krista, ale aj zimného slnovratu. Ten bol už v starom Ríme sviatkom obdarovávania a táto tradícia pretrvala i do dôb kresťanstva. Na začiatku boli dary len almužnou pre chudinu, až neskôr sa rozšírila tradícia vzájomného obdarovávania medzi blízkymi.

Nebojme sa návratov
či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky
18. decembra

Nebojme sa návratov v dobe adventu alebo vianočných sviatkov. Či už k osobe, s ktorou sme sa pohádali, alebo ku koreňom.

Zatiaľčo číslo kamaráta alebo príbuzného, s ktorým ste sa úplne zbytočne (ako to už býva) pohádali, za vás vytočiť nemôžeme, s malým návratom k vlastným tradíciám vám môžeme pomôcť.

Je osemnásteho decembra a Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

V našom malom adventnom seriáli sa vás pokúsime týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, gazdinky... Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno.

Prečo jedli naši predkovia na Štedrý večer oblátky alebo opekance? Prečo sa pod vianočný obrus kládli zrná obilia?

Ponúkame vám krátky pohľad do našej minulosti:

• Všetko, čoho chceli mať ľudia v budúcom roku hojne, bolo rozprestreté na stole: od každého druhu obilia, pečivo zo žitnej i pšeničnej múky, huby, orechy, strukoviny, med pre dobré srdce, cesnak proti zlým silám a chorobám, niekoľko mincí pre šťastie. Podľa takto bohate prestretého stola dostal aj tento večer svoje pomenovanie „Štedrý večer“.

• Slávnostnú večeru zahájila spoločná modlitba a poďakovanie za minulý rok a úrodu. Potom nasledoval spoločný prípitok, ktorý mal zaistiť zdravie na budúci rok. Ten sa zajedol najčastejšie oblátkou s medom alebo cesnakom. Oblátky v minulosti symbolizovali zdravie, pokoj v rodine, radosť a duševnú čistotu.

• Ďalej sa pokračovalo polievkou, najmä slovenskou kapustnicou. Okrem nej sa varili napríklad polievky so strukovinami, ktoré symbolizovali zveľaďovanie majetku.

• Hlavný chod tvorili opekance s makom a medom. Pôstne ryby (kapry) sa u nás udomácnili až na začiatku 20. storočia. Ako príloha sa podával zemiakový šalát.

• Večera sa končila rôznymi druhmi koláčov alebo sušeným či čerstvým ovocím. Typickým vianočným koláčom bol „štedrák“: je to koláč plnený makom, orechmi, lekvárom a tvarohom. Obľúbenými sa taktiež stali: štrúdľa alebo rôzne záviny.

I keď dnes viac než polovica slovenských domácností servíruje kapra v trojobale a zemiakový šalát s majonézou, ide skôr o novodobý zvyk.

Príjemnou alternatívou môže byť kapor alebo iná ryba pripravená prírodne alebo zemiakový šalát len s cibuľkou a uhorkou.

Rovnako vítanou alternatívou namiesto upratovania, môže byť krásny výlet... do betléma.

30. 12. 2009 |

Naposledy navštívené