Vhodný darca

O niekoľko rokov budeme zrejme môcť za určitých podmienok pupočníkovou krvou liečiť úplne iné diagnózy, ako napríklad neurologické degeneratívne ochorenia. O problematike darcovstva krvotvorných kmeňových buniek hovorí vedúci Slovenského centra orgánových transplantácií SZU v Bratislave MUDr. Daniel Kuba, PhD.

V súčasnosti transplantológovia využívajú kmeňové bunky z troch zdrojov. Líšia sa od seba navzájom?
Čo sa týka krvotvorných buniek, nie je rozhodujúce, z akého zdroja pochádzajú – z kostnej drene, periférnej krvi alebo z pupočníkovej krvi. Jediný rozdiel je v tom, že pupočníková krv je oproti bunkám z kostnej drene menej imunogénna, čo je výhoda pri určitých diagnózach. Ide napríklad o vrodené poruchy vývoja krvotvorného systému i rôzne agenézy. Z toho istého dôvodu je však darovaná pupočníková krv menej vhodná pri nádorových ochoreniach.

Od čoho závisí úspešnosť transplantácie?
Na úspešnosť transplantácie vplýva množstvo faktorov. Jedným z rozhodujúcich je zhoda v HLA, čo sú hlavné transplantačné antigény. Ide o genetický systém, ktorý za normálnych okolností zabezpečuje, aby bol organizmus chránený pred vonkajšími vplyvmi. Paradoxne, pri transplantácii je najväčšou prekážkou, aby sa transplantát prihojil a fungoval. Organizmus sa bráni každému cudziemu antigénu a vytvára si proti nemu reakciu. V prípade krvotvorných buniek napadne organizmus príjemcu.

Aká je šanca, že sa v medzinárodnej databáze nájde vhodný darca?
Teoretická šanca je asi taká, ako vyhrať v lotérii, čiže veľmi malá. V praxi je to trochu iné, lebo vieme, že určité alely či antigény tohto systému sa vyskytujú vo väčšej frekvencii – sú to takzvané bežné alely. Ak má čakateľ na transplantát súbor týchto alel, pravdepodobnosť u neho je vyššia než u toho, kto má raritné alely, ktorých výskyt v populácii je okolo 1 % či dokonca pod túto hranicu. Je to prísne individuálne. Medzinárodné databázy uvádzajú, že 10 až 30 % potenciálnych príjemcov si darcu nenájde.

Ako postupujete pri hľadaní darcu?
Najskôr sa hľadá darca v rodine, pretože v nej je najvyššia teoretická šanca zhody – až 25 %. Aj tam však neraz dochádza k situácii, že pri vyšetrení rodiny, ktorá má 5 detí, sú 4 z nich navzájom zhodné, no len ten jeden, ktorý je chorý, je nezhodný. Môže sa stať aj to. Je to skutočne náhodné a nedá sa to predpovedať. Preto sa darca hľadá najskôr v rodine, následne v širšom príbuzenstve a až potom sa vyhľadáva v národných a medzinárodných registroch.

Ako je to s transplantáciou krvotvorných buniek na Slovensku?
Najvyšší počet tvoria autotransplantácie, potom nasledujú príbuzenské transplantácie a po nich transplantáty pochádzajúce od neznámych darcov.

Čo očakávate ako odborník od pupočníkovej krvi?
Očakávania do budúcnosti sú väčšie než len náhrada krvotvorných buniek – transplantácia. Najlacnejším a najľahším spôsobom získavania kmeňových buniek sú práve krvotvorné bunky, ale vidíme tu aj jednu oblasť, ktorá sa neuveriteľne rýchlo vyvíja, a tou je regeneratívna medicína. O niekoľko rokov budeme zrejme môcť za určitých podmienok pupočníkovou krvou liečiť úplne iné diagnózy, ako napríklad neurologické degeneratívne ochorenia.

MUDr. Daniel Kuba, PhD.

Viac o téme: pupočníková krv

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist