22. 10. 2016  |  Meniny: Sergej

Vaše dieťa plače

V prvom roku bude vaše dieťa určite veľa plakať. Na začiatku je to jediný spôsob, kým dokáže oznámiť, že je hladné alebo túži po vašej prítomnosti. Asi v treťom mesiaci zaznamenáte zmenu. Čas bdenia už nebude tráviť plačom, ale využije ho na zoznamovanie sa s okolitým svetom. Kriku ubudne a vy sa pomaly naučíte rozumieť, čo dieťa chce.

Keď dieťa plače, inštinktívne ho zoberiete do náručia a priviniete si ho. Nebojte sa, že by ste ho tým rozmaznávali alebo dosiahli pravý opak. Dieťa potrebuje pocit, že sa na vás môže spoľahnúť. A vás už súvislé obdobia plaču iste vyčerpávajú. Ak zisťujete, že vás plač vášho dieťaťa rýchlo roztrpčí, prípadne i rozhnevá, vyhľadajte pomoc detskej sestry alebo lekára. Možno vám poradia alebo vás zoznámia s inými matkami, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s týmto problémom.

Keď dieťa plače, je dôležité zareagovať rýchlo, ale bez zbytočnej paniky. Ak si ho nebudete všímať, ešte viac sa rozplače. Na nasledujúcej strane prinášame dôvody, ktoré môžu byť príčinou detského plaču.

Sedem spôsobov, ako utíšiť dieťa:

Ponúknite mu jedlo
Najpravdepodobnejšou príčinou detského plaču v prvých mesiacoch je hlad. Najlepšie ho utíšite tak, že mu ponúknete jedlo, aj keď to znamená časté kŕmenie vo dne v noci. Ak je dieťa na umelej výžive a lačno pije z fľaše iba s krátkymi prestávkami, skúste mu dať vychladnutú prevarenú vodu alebo čaj zo sterilnej fľaše. Možno je smädné.

Pritúľte si ho

Často je to len potreba lásky, prečo dieťa plače. Ak prestane plakať, keď si ho vzpriamené opierate o plece alebo držíte v náručí tvárou nadol, potom to bol len prehltnutý vzduch, ktorý spôsobil plač. Ak dieťa putuje z náručia do náručia príbuzných a priateľov, rozplače sa preto, lebo chce, aby si ho na chvíľočku pritúlil niekto, koho pozná.

Hladkajte ho

Rytmické hladkanie a šúchanie chrbátika či bruška ho môže utíšiť a pomôže mu odgrgnúť si. Upokojí ho, keď pocíti vašu ruku. Najprv však zistite, či ho netreba prebaliť..

Dajte mu niečo cmúľať

Temer všetky deti upokojí cmúľanie. Váš čistý malíček môže zapôsobiť priam magicky – utíši dieťa, prípadne ho aj uspí. Môže si cmúľať i svoju pästičku. Ak to chcete vyskúšať s cumlíkom, zvoľte taký, ktorý má prirodzený tvar, a pred každým použitím ho sterilizujte.

Odpútajte jeho pozornosť

Pri pohľade na niečo zaujímavé môže dieťa aspoň na chvíľočku zabudnúť, prečo vlastne plače. Môžu ho upútať jasné, pestré vzory – pohľadnice, tapety alebo vaše šaty. Tváre a zrkadlá sú vynikajúcimi odpútavačmi pozornosti. Prechádzka po byte spojená s prezeraním fotografií alebo samého seba v zrkadle môže vaše plačúce dieťa utíšiť.

Rytmicky ho pohojdajte

Pohyb často upokojí hnevlivé dieťa a môže ho i uspať. Hojdajte ho v náručí, a ak sa neutíši, skúste ho kolísať rýchlejšie – asi 60 až 70 pohybov za minútu, alebo ho jednoducho držte na rukách, prípadne si ho vložte do „klokana“ a hojdavým krokom z nohy na nohu ho hojdajte hore-dolu. Môžete sa s ním hojdať v hojdacom kresle alebo ho uložte do hlbokého kočíka a vozte ho sem i tam. Ak sa s ním prejdete okolo domu, mierne natriasanie po chodníku ho utíši.

Noste ho
Väčšinou sa vám podarí utíšiť dieťa, keď si ho v nosiči pripútate k telu a budete sa s ním pohybovať. Zostanú vám voľné ruky a na dieťa bude upokojujúco pôsobiť telesný kontakt i pohyb. Ak ho rozhnevalo niečo, čo ste mu vykonali – napríklad prebaľovanie, kúpanie, obliekanie – práve nosenie môže byť účinný spôsob, aby ste ho upokojili, prípadne uspali.

Sedem dôvodov, pre ktoré môže vaše dieťa plakať

Často vlastne nebudete vedieť, prečo vaše dieťa plače. Ak ste už vyskúšali jednoduché metódy, akými sú jedlo a pritúlenie v náručí, a ak ste už bez úspechu aplikovali aj upokojujúce taktiky, ktoré zvyčajne zaberú,môžu tu byť iné príčiny.napríklad tieto:

Choroba môže byť príčinou, prečo dieťa plače, a vtedy jeho plač znie akosi inakšie než zvyčajne. Vždy zavolajte lekára, ak u dieťaťa zistíte nezvyčajné príznaky. Zapchatý nos pri nádche mu môže brániť pri jedle alebo pri cmúľaní palčeka. Nevie sa upokojiť spôsobom, na aký je zvyknuté. Nemusí byť pritom veľmi choré. Lekár mu môže predpísať nosné kvapky na vytieranie nošteka, aby sa mu ľahšie dýchalo

Sparenina alebo citlivý zadoček môžu byť ďalšou príčinou plaču vášho dieťaťa. Ak má sparený zadoček, odstráňte mu plienku, riadne ho vyumývajte a zvyšok dňa ho nechajte bez plienky alebo ho iba voľne zabaľte. Postarajte sa, aby sa mu sparenina nezhoršila

Kolika, nazývaná aj trojmesačnou alebo večernou kolikou, sa prejavuje pravidelným, silným, neutíšiteľným plačom v istý čas dňa, zvyčajne neskoro popoludní alebo večer, ktorý niekedy trvá až tri hodiny. Dieťa do troch mesiacov sa len učí používať brušný lis, a tak máva silné bolesti bruška („vetry“). Pomôže rektálna rúrka, ktorá sa dieťaťu zasunie do zadočka. Vždy sa poraďte s lekárom, lebo hoci nie je nebezpečná, nemusíte ju správne diagnostikovať a môžete zanedbať iné, vážne symptómy.

Vonkajšie podmienky. Niekedy dieťa začne plakať, lebo mu je chladno. Teplota v detskej izbe by nemala byť nižšia než 20 až 21 °C. Ak je dieťa veľmi nepokojné, môžete ju zvýšiť až do 31 °C. No môže mu byť aj priteplo. Ak má chrbátik teplý a vlhký, asi je to tak. Vtedy ho odokryte a vyzlečte mu časť oblečenia, aby sa jeho telo schladilo. Ak sa potí, bude sa cítiť lepšie, keď mu pod plachtu dáte osušku. Môže plakať aj pre prudké svetlo. Postarajte sa, aby lampa nad ním mala tienidlo alebo aby mu slniečko nesvietilo do očí.

Činnosti, ktoré neznáša, sa nedajú vždy vynechať, nech dáva akokoľvek najavo svoj nesúhlas. Obliekanie a vyzliekanie, kúpanie, kvapkanie do nosa alebo do očí je nepopulárne u všetkých novorodencov. Jediné, čo môžete urobiť, je vykonať tieto činnosti čo najrýchlejšie a potom si dieťa pritúliť, aby ste ho utíšili.

Vaša vlastná nálada môže pôsobiť stresujúco aj na dieťa. Možno po večeroch bývate unavená, možno vás rozčuľuje podráždenosť vášho dieťaťa. Mali by ste sa upokojiť, najmä keď si uvedomíte, že vaše dieťa často reaguje len na vašu náladu.

Zbytočná panika niekedy vyvolá ešte väčší plač. Podávanie dieťaťa z ruky do ruky, prebaľovanie, hoci je plienka suchá, opätovné núkanie jedla, stále vypytovanie sa na príčinu plaču úzkostlivým hlasom – to všetko ho môže vyburcovať do ešte väčšieho plaču. Ak nemá očividný dôvod na plač, nepokúšajte sa ho nájsť. Dieťa možno chce len to, aby ste ho tíšili a privinuli
si ho.

Čo s večerným plačom
Ak vaše dieťa často večer plače, musíte sa s tým zmieriť v presvedčení, že to nie je nič abnormálne a že to nepotrvá dlho. Nebudete trpieť sama – budú to ťažké tri mesiace aj pre vášho partnera, aj pre vaše dieťa. Zapamätajte si:
-Vyskúšajte všetky metódy z predchádzajúcej strany, ktorými by ste mohli upokojiť dieťa. Keď ste však presvedčená, že nemá príčinu plakať, položte ho do postieľky. Trochu plaču mu neublíži.
-Nedávajte dieťaťu lieky. Kolika sa nedá vyliečiť. Dieťa možno upokojí aj trochu prevarenej vlažnej vody. Poraďte sa s detskou sestrou; ubezpečí vás, že ide o úplne normálny, prechodný jav.
-Pokúste sa občas večer odísť z domu. Požiadajte partnera alebo príbuzného, aby vám dieťa postrážil.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené