23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

V lete do formy

Leto je výborná príležitosť, ako načerpať energiu. Poskytuje nám dostatok čerstvého ovocia a zeleniny a hlavne slnko, ktoré ponúka priestor na mnohé činnosti. Ako na to?

Ovocné a zeleninové nápoje
V zeleninových a ovocných šťavách ľahko získame maximum vitamínov. Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy majú aj detoxikačné a regeneračné schopnosti. Poskytujú minerálne látky, vitamíny, soli a predovšetkým enzýmy, ktoré telo za normálnych okolností získava zložitými a dlhodobými procesmi. Najúčinnejšie je piť šťavy nalačno. Čím viac, tým lepšie, výrazné liečivé účinky sa dostavujú už po vypití pol litra denne. Ale aj jeden pohár karotkovej šťavy telu prospeje.
Získať šťavu sa dá v podstate zo všetkého: z karotky, kapusty, cvikly, uhorky, pomaranča, rajčín, grepov, banánov, jahôd a ďalších. Suroviny možno, samozrejme, ľubovoľne kombinovať a rôzne dochucovať.

Najznámejším propagátorom týchto štiav bol dr. Walker, autor niekoľkých kníh o zdravom spôsobe života, ktorý sa vďaka svojim zásadám dožil neuveriteľných 116 rokov.

Hýbte sa
Dobrú telesnú kondíciu by mali tvoriť tri zložky, a to vytrvalosť, svalová sila a pružnosť. Všetky sa dajú podporovať vhodným letným športom. Skúste beach volejbal, plávanie, golf, tenis či vodné pólo. Ani večerné behanie v pomaly sa ochladzujúcom parku nie je na škodu. Zašportujte si aspoň trochu každý deň, uvidíte, že to na sebe skoro pocítite.

Kam nechodí slnko…
Využite blahodarné sily slniečka. Primeraný čas strávený na slnku vám zlepší krvný obeh (zahrievaním kože), posilní imunitný systém a zlepší spánok (zvýšená produkcia melanínu). Slnko vám dodá aj dostatok vitamínu D, ktorý je dôležitý pre absorpciu vápnika do kostí.
Pobyt na slnku zlepšuje i náladu a dodáva vitalitu.

Relaxujte
Relaxácia je jedným z hlavných bodov zdravého životného štýlu. Aby ste sa cítili fit, musíte aj svoju myseľ nechať odpočívať. Relaxáciou uvoľníte vnútorné napätie, ktoré sa vo vás počas dňa nazbiera. Ventilácia stresu a napätia je pre telo rovnako dôležitá ako cvičenie a vitamíny.

Čerstvé ovocie ráno
Začiatok dňa je pre naštartovanie a správne fungovanie najdôležitejšie. Bez raňajok budete unavení, podráždení a zle sa sústredíte. Správne raňajky by mali obsahovať obilniny, ovocie alebo zeleninu, mliečny výrobok a tekutinu (aspoň 250 – 300 ml).
Práve veľká porcia ovocia ráno je skvelý životobudič. V lete si môžete dopriať čerstvé kúsky – skúste hrozno, jahody, ríbezle, melón, jablko, banán či marhule. Uvidíte, že sa po takých raňajkách budete cítiť oveľa lepšie.

Spánok
Aby ste sa cítili odpočinutí, nepotrebujete len živiny a pohyb. Aj telo musíte nechať odpočinúť. Spánok regeneruje centrálny nervový systém, nedostatok spánku spôsobuje, že sme nepozorní, unavení a zle sa nám premýšľa. Spánok je dôležitý na pamäť, preto sa jeho nedostatok spája so zníženou schopnoťou učiť sa. Spánok potrebujeme aj na dobrú imunitu, jeho dlhodobý nedostatok ju výrazne oslabuje.

Ovocné a zeleninové šaláty
Ovocie a zeleninu nevyužívajte len na šťavy, ale ich aj chrúmte často surové. Je to výborná ľahká desiata, ktorú nemusíte nijako pripravovať, dodá vám veľké množstvo vitamínov a minerálov. Skúste si urobiť z niekoľkých druhov ovocný či zeleninový šalát, denný príjem živín máte zaručený. Z letného ovocia skúste napríklad mrkvu alebo melón, ktoré sú bohatými zdrojmi vitamínu A. Výborným zdrojom vitamínu C sú nielen pomaranče, ale aj čierne ríbezle, egreše či maliny, zo zeleniny červená paprika.

Ako sa dostať v lete do formy?
Denne:
• Vypite minimálne jeden pohár ovocnej či zeleninovej šťavy.
• Dodržujte pitný režim (2 – 3 l denne).
• Zjedzte aspoň tri porcie ovocia či zeleniny.
• Spite minimálne 7 hodín.
• Kontrolujte si jedálny lístok, výdatne raňajkujte.
• Doprajte si dostatok čerstvého vzduchu a slniečka (primerane).

Niekoľkokrát týždenne:
• Zaraďte pohybovú aktivitu.
• Cielene relaxujte.

1. 7. 2010 |

Naposledy navštívené