V domácnostiach je viac nebezpečných baktérií ako na verejných miestach

Podľa prieskumov sa to s osobnou hygienou a hygienou domácnosti niekedy preháňa, ale zvyčajne podceňuje, tvrdia nemeckí a britskí odborníci

Dodržiavanie hygienických pravidiel sa v európskych podmienkach javí ako samozrejmosť – chceme príjemne voňať a chrániť sa pre choroboplodnými zárodkami. Ako je to však v skutočnosti? Celkom nenápadne, v tieni domácich arzenálov najrozmanitejších antibakteriálnych mydiel, ústnych vôd a dezinfekčných prípravkov „na všetko“ stojí fakt, že veľké množstvo infekcií rôzneho druhu má pôvod práve v domácom prostredí.

„Minimálne päťdesiat percent všetkých infekcií vznikne v domácnostiach,“ vyhlásil profesor Martin Exner, riaditeľ Ústavu pre hygienu a verejné zdravie na Bonskej univerzite. A odborníci z britskej Hygienickej rady k tomu dodávajú, že viac ako dve tretiny ľudí podľa prieskumov nedodržujú hygienické pravidlá a neumývajú si ruky po použití záchoda, pred prípravou jedla alebo po kýchaní. Vďaka tomu je v domácnostiach viac choroboplodných zárodkov ako na verejných miestach. Verejné toalety sú podľa nich neraz čistejšie ako pracovná plocha ktorejkoľvek kuchyne.

Sprchovať sa? Áno, ale…

Súčasne sa však mnohí z nás sprchujú častejšie, ako je zdravé, navyše príliš horúcou vodou a používajúc alkalické mydlá, vďaka ktorým pokožka stráca prirodzený kyslý ochranný plášť, ktorý tvorí bariéru pred škodlivými vplyvmi životného prostredia a choroboplodnými zárodkami. Namiesto šetrných sprchovacích emulzií sa dokonca bežne používajú antibakteriálne mydlá, ktoré nie sú v porovnaní s bežnými mydlami žiadnym prínosom. Naopak, podľa vedcov z Michiganskej univerzity môžu tieto mydlá pôsobiť kontraproduktívne, lebo vďaka minimálnemu stanovenému množstvu antibakteriálnej látky Triclosan sa prežívajúce baktérie môžu stať rezistentné proti širokospektrálnemu antibiotiku Amoxicillin.

„Myslíme si, že v prípade infekcie stačí siahnuť po niečom, čo je na poličke a vyrieši sa to. Ale to je veľký omyl,“ povedal profesor John Oxford, virológ a predseda britskej Hygienickej rady. Napriek pokroku v medicíne a vede je dnes podľa neho v domácnostiach oveľa viac baktérií ako v čase pred širokým používaním antibiotík.

Pozor na kľučky!

Najviac baktérií však určite nečíha na toalete, tvrdia nemeckí aj britskí vedci unisono. Nebezpečné baktérie milujú kľučky, zapínače a vypínače, kuchynské dosky na krájanie potravín a špongie – v kuchyni i kúpeľni –, ktoré sú pre choroboplodné zárodky priam vysnívaným rajom. Všetky špongie by sa mali podľa profesora Exnera každý druhý deň vyprať pri teplote aspoň 60 stupňov Celzia, alebo približne minútu dezinfikovať v hrnci s vriacou vodou. Na umývanie tela je lepšie špongie vôbec nepoužívať, radí Exner.

Kategorické odporúčanie nemeckých a britských odborníkov znie: Umývajte si ruky! (Najčastejšie s prípravkami, ktoré majú optimálnu pH hodnotu 5,5 a neničia kyslý ochranný film pokožky.) To je najzákladnejšie a najdôležitejšie hygienické pravidlo každého dňa a každej situácie. Výskumy totiž ukázali, že riziko infekcie a chorôb v domácnosti a spoločnosti dokážu významne znížiť tie najjednoduchšie hygienické pravidlá.

Zdroj: Slávka Vlčková, Pravda.sk, ČTK

Viac o téme: pokožkarukyzdravie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist