23. 10. 2016  |  Meniny: Alojzia

Uvoľňovacie a dýchacie cvičenia v tehotenstve

Tieto cviky patria medzi najužitočnejšie z tých, ktoré sa môžete naučiť. Ich význam najviac oceníte počas pôrodu, lebo to, že budete vedieť správne dýchať a uvoľňovať svalstvo svojho tela, vám pomôže poradiť si s kontrakciami a ušetriť životne dôležitú energiu.

Precvičujte si ich pravidelne, aby ste ich automaticky vedeli uplatniť pri pôrode. Uvoľňovanie vám pomôže aj vtedy, keď budete pociťovať napätie či obavy.

Aký máte názor a skúsenosti na cvičenie v tehotenstve? Chodili ste na predpôrodné kurzy? Ktoré cviky vám pomáhali? Čakáme na vaše rady a tipy. Diskutujte spolu s nami.

Cviky na uvoľnenie
Najprv si uvoľňovacie cviky nacvičte vo vyhriatej miestnosti, kde vás nik nevyrušuje. Postupne by ste mali nadobudnúť schopnosť uvoľniť sa kdekoľvek.

• Otáčajte hlavu z jednej strany na druhú, potom ju nechajte nepohnuto vo východiskovej polohe. So zatvorenými očami pohnite smerom hore, potom oči otvorte a zatvorte.
• Vtiahnite brušné svalstvo, potom ho uvoľnite.
• Prehnite sa v krížoch, potom sa vráťte do predchádzajúcej polohy.
• Zatnite ruky v päsť, potom ich roztvorte.
• Napnite sedacie svalstvo, potom ho uvoľnite.
• Napnite stehenné svalstvo a potom ho uvoľnite.
• Napnite svalstvo lýtok a potom ho uvoľnite.
• Pokrčte prsty a potom ich uvoľnite.
• Napnite svalstvo lýtok a potom ho uvoľnite.
• Ohnite nohy v členkoch a potom ich uvoľnite.

Uvoľnite si telo
Urobte si pohodlie.Ľahnite si na chrbát a podložte si ho niekoľkými vankúšmi alebo si ľahnite na bok s jednou nohou pokrčenou a podloženou vankúšom. Postupne napínajte a uvoľňujte svalstvo celého tela. Postupujte od prstov na nohách smerom hore. Po ôsmich či desiatich minútach nechajte telo ochabnúť. Pokúste sa vyvolať v sebe pocit, že ste ťažká a akoby ste „vrastali“ do dlážky.

Ľah na boku
Možno bude pre vás pohodlnejšie, najmä v pokročilom štádiu tehotnosti, keď budete ležať na boku s jednou nohou pokrčenou a podloženou vankúšmi. Pod hlavu si veľa vankúšov nedávajte, lebo pre vašu chrbticu to nie je vhodné.

Upozornenie
Ku koncu ťarchavosti nikdy neležte na chrbte, lebo v tejto polohe sa môže obmedziť zásobovanie dieťaťa kyslíkom a vo vás to môže vyvolať pocit nevoľnosti.
Dýchacie cviky
Precvičujte si jednotlivé dýchacie cviky s partnerom alebo s priateľkou. Prispejú k pocitu uvoľnenia a pokoja a pomôžu vám ovládať vaše telo počas kontrakcií.

Plytké dýchanie
Tento typ dýchania vám pomôže pri vyvrcholení sťahu. Nadychujte a vydychujte ústami, ale vzduch naberajte iba do hornej časti pľúc. Ak vám partner alebo priateľka položia ruky na lopatky, mali by pocítiť, že sa lopatky mierne nadvihli. Pokúste sa dýchať stále plytkejšie, ale keď pocítite potrebu, zhlboka sa nadýchnite.

Hlboké dýchanie
Má upokojujúci účinok a oceníte ho na začiatku a na konci sťahov. Pohodlne si sadnite a čo najviac sa uvoľnite. Nosom sa zhlboka nadýchnite až na dno pľúc. Ak vám partner alebo priateľka položia ruky tesne nad driek, mali by pocítiť, že sa vám nadvihol hrudný kôš. Potom sa sústreďte na pomalý a uvoľnený výdych. V prirodzenom rytme sa potom nadýchnite. Prudké a rýchle dýchanie Po prvom štádiu pôrodných bolestí pocítite nutkanie tlačiť, hoci krček maternice ešte nebude celkom otvorený. Tomuto nutkaniu môžete zabrániť tým, že sa dva razy krátko nadýchnete a potom vzduch pomaly vyfúknete, pričom môžete vyriecť čosi ako „fú, fú“.

Duševné uvoľnenie
Zatiaľ čo uvoľňujete svoje telo, pokúste sa upokojiť myseľ. Dýchajte pomaly
a pravidelne precvičujte každý nádych a výdych. Nedýchajte príliš intenzívne. Môžete si pritom ticho opakovať nejaké slovo či zvuk alebo sa sústrediť na nejakú príjemnú a pokojnú predstavu. Skúste si nevšímať myšlienky, ktoré sa vám budú vynárať.

Na Babywebe tiež nájdete:
Chôdza je najlepšie cvičenie
Prečo by som mala pred otehotnením cvičiť?
Pilates – ikona dvadsiateho prvého storočia
Aké športy sú vhodné v tehotenstve

27. 10. 2010 |

Naposledy navštívené