Úspešné prípady použitia pupočníkovej krvi

Pupočníková krv pomáha už 20 rokov. Používa sa na transplantácie, ktorých cieľom je obnova krvotvorby v ľudskom organizme. Jej súčasnému využívaniu predchádzalo mnoho míľnikov v histórii transplantácii krvotvorných buniek. Päťdesiate roky 20. storočia sa niesli v znamení prvých, no nie veľmi úspešných transplantácií kostnej drene. Prvé úspešné transplantácie sa podarili uskutočniť medzi jednovaječnými dvojčatami, súrodencami, ako aj nepríbuzenskými darcami až o desať rokov neskôr, keď sa zistila potreba zhody medzi darcom a príjemcom.

Neskôr sa začali odoberať krvotvorné bunky mobilizované z kostnej drene priamo do periférnej krvi a 70. roky minulého storočia priniesli so sebou objav týchto vzácnych buniek aj v pupočníkovej krvi. Prvá transplantácia pupočníkovej krvi sa uskutočnila v roku 1988. Malý Matthew trpel na Fanconiho anémiu. Lekári odporučili odobrať pupočníkovú krv pri narodení jeho mladšej sestry. Ako sa neskôr ukázalo, jej krv sa hodila na liečbu. Dovtedy však nikto pupočníkovú krv na transplantáciu nepoužil. Odhodlala sa k tomu až prof. Glückmanová v Paríži. Matthew je dnes zdravý muž, ktorý má svoju vlastnú rodinu.

Prvá transplantácia vlastnej pupočníkovej krvi sa uskutočnila v roku 1998 v Sao Paulo v Brazílii. Pôvodne bola krv odobratá pre staršieho brata, ktorý trpel na akútnu leukémiu. Ten ju však napokon nepotreboval, a tak sa úspešne využila pre samotnú „darkyňu“, u ktorej bol neskôr diagnostikovaný nádor na mozgu. Použitie vlastnej pupočníkovej krvi pri rôznych typoch detských nádorov sa dnes javí ako veľmi perspektívne, o čom svedčí aj príbeh zo Slovenska.

Pupočníková krv zachránila deti už aj na Slovensku. Keď mal Andrej 4 mesiace diagnostikovali mu nádor na mozgu. Aj napriek tomu, že mu nádor ihneď odstránili, musel podstúpiť intenzívnu chemoterapiu. Použitie vlastnej pupočníkovej krvi ako podpornej liečby umožnilo nasadiť chemoterapiu ihneď, bez predchádzajúceho získania väčšieho množstva vlastných krvotvorných buniek z kostnej drene. Lekári urobili odber menšieho množstva krvotvorných buniek z periférnej krvi. Tieto bunky sa podávali v šiestich cykloch v kombinácii s pupočníkovou krvou dieťaťa.

Andrejko má dnes už 5 rokov. Viac ako 4 roky po chirurgickom zákroku a viac ako 3 roky po ukončenej kompletnej terapii je bez známok spomínaného ochorenia. Na Slovensku sa uskutočnili už aj súrodenecké transplantácie pupočníkovej krvi. Bolo to pri chronickej leukémii, pri dedičnom metabolickom ochorení a viackrát pri poruche tvorby červených krviniek.

Dnes sa otvárajú mnohé ďalšie možnosti využitia pupočníkovej krvi aj v regeneratívnej medicíne. V USA a Nemecku sú otvorené 2 klinické štúdie na použitie pupočníkovej krvi u detí trpiacich na diabetes typ I. Prvé pozitívne výsledky týchto štúdii boli publikované tento rok v mnohých odborných časopisoch.

10.4.2009 10:17| autor: Komerčná prezentácia
Viac o téme: deti

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist