21. 10. 2016  |  Meniny: Uršuľa

Upokojujúce prostriedky

Pôrod spravidla nie je bezbolestný, ale bolesť má svoj účel. Každý sťah vás privádza o krok bližšie k vášmu dieťaťu. Aj keď ste presvedčená, že nebudete potrebovať žiadne prostriedky na tlmenie bolesti, rátajte so všetkými možnosťami. Či ich budete potrebovať, závisí vo veľkej miere od toho, aký budete mať pôrod a ako budete znášať bolesť. Možno sa vám podarí poradiť si s ňou pomocou metód; bolesť je vždy horšia, ak proti nej bojujete.Ak bude presahovať hranicu znesiteľnosti, môžu vám podať utišujúci prostriedok. Nepovažujte to za svoju prehru.

Epidurálna anestézia
Epidurálna anestézia je spôsob utíšenia bolesti znecitlivením nervov v spodnej časti tela. Zvlášť účinná je v prípadoch, keď rodičku počas pôrodu bolí chrbát. Vo väčšine nemocníc poskytujú epidurálnu anestéziu. Epidurálna anestézia musí byť veľmi starostlivo načasovaná, aby prestala účinkovať do nástupu druhej doby pôrodu. Ak by sa tak nestalo, trvalo by vám dlhšie, kým by ste dieťa vytlačili. Zvýšila by sa tým pravdepodobnosť, že by bolo treba nastrihnúť hrádzu alebo použiť špeciálne pomôcky. Postup Epidurálna anestézia začne účinkovať približne o 20 minút. Požiadajú vás, aby ste si kolená pritiahli k brade, čím sa vám zaguľatí chrbát. Utišujúci prostriedok vám vpichnú do spodnej časti chrbtice pomocou ihly a hadičky, ktoré zostanú tam, aby ste podľa potreby mohli dostať ďalšie dávky. Epidurálna anestézia prestane účinkovať asi o dve hodiny. Súčasne budete dostávať do ruky infúziu. Možno budete mať obmedzený pohyb, ale niektoré nemocnice dávajú takú epidurálnu anestéziu, pri ktorej môžete aj chodiť.

Účinky
Na vás. Ak epidurálna anestézia správne zaúčinkuje, nemali by ste pociťovať žiadnu bolesť a mali by ste plne vnímať, čo sa s vami deje. Niektoré ženy sa po nej cítia omámené a sťažujú sa na bolesti hlavy, ktoré môžu trvať aj niekoľko hodín. Istý čas môžete cítiť aj ťažobu v nohách.
Na dieťa. Žiadne.

Zmes rajského plynu a vzduchu
Je to zmes kyslíka a oxidu dusného, ktorá značne zmierňuje bolesť. Plyn vdychujete cez masku, ktorú si pridržiavate rukou. Plyn začne účinkovať asi po pol minúte, preto sa pred začiatkom sťahov niekoľkokrát zhlboka nadýchnite.

Účinky
Na vás. Plyn vám možno neposkytne dostatočnú úľavu. Počas inhalácie môžete pocítiť závraty alebo vám môže byť zle
od žalúdka.
Na dieťa.Žiadne.

Pethidín
Podáva sa injekciou v prvej dobe pôrodu. Bolesť tlmí iba mierne, v priebehu pôrodu vás však upokojí a uvoľní. Pethidín vám pravdepodobne podajú injekciou do sedacieho svalu. Zaberá asi po 20 minútach a jeho účinky trvajú dve až tri hodiny.

Účinky
Na vás. Niektoré rodičky môžu mať pocit, že sa im situácia vymkla z rúk, alebo sú zmätené či akoby omámené, iné sa cítia uvoľnene a ospanlivo.
Na dieťa. Ak sa pethidín podá tesne pred narodením dieťaťa, môže mu spomaliť dýchanie a spôsobiť ospalosť.

Pristroj TENS
Zmierňuje bolesť a stimuluje prirodzené mechanizmy organizmu na zmiernenie bolesti, a to prostredníctvom slabých impulzov
elektrického prúdu na vašom chrbte. Bolo by dobré, keby ste si používanie prístroja TENS mohli nacvičiť počas posledného mesiaca pred pôrodom.

Spôsob použitia
Na chrbát v miestach, kde sa nachádzajú nervy zásobujúce maternicu, vám priložia štyri vankúšiky s elektródami. Tie sú pripojené k ručnému ovládaniu, ktorým regulujete intenzitu elektrického prúdu.

Účinky
Na vás. TENS niektorým rodičkám zmierňuje bolesť, zvlášť ak sa používa od samého začiatku pôrodných bolestí. Iné tvrdia, že vôbec nepomáha. Ak je pôrod veľmi bolestivý, TENS pravdepodobne nebude stačiť.
Na dieťa. Žiadne.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené