22. 10. 2016  |  Meniny: Sergej

Umelá výživa

Ak sa rozhodnete, že budete svoje dieťa kŕmiť z fľašky, budete mať oproti dojčiacim mamičkám dve hlavné výhody: po prvé, nemusíte vždy kŕmiť iba vy sama, niekedy sa tejto úlohy môže zhostiť aj váš partner, a po druhé, budete vedieť, koľko mlieka dieťa vypije. Veľkou nevýhodou je nebezpečenstvo zanesenia baktérií do tráviaceho systému dieťaťa, ktoré môžu spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť alebo hnačku: tomu musíte zabrániť.

Najskôr budete musieť potlačiť tvorbu vlastného mlieka. Možno s prekvapením zistíte, aké sú vaše prsia napäté a ako vás mlieko nepríjemne tlačí, aj keď ste sa pôvodne rozhodli živiť dieťa umelo, pretože sa vám zdalo, že máte mlieka málo. Detská sestra bude dôkladne sledovať hmotnosť vášho dieťaťa. Ak bude priberať príliš rýchlo, možno zistíte, že ho prekrmujete. Pri príprave výživy vždy presne dodržiavajte pokyny lekára, pretože príliš koncentrovaná strava by mohla dieťaťu ublížiť. Prísne dodržiavajte hygienické pravidlá.

Potreby na kŕmenie z fľaše
Ak dieťa kŕmite iba z fľašky, budete potrebovať najmenej osem veľkých (250 ml) fľašiek. Kúpte si náhradné cumlíky a pripravte ich do sterilizovaného pohára pre prípad, že cumlík, ktorý je práve na fľaške, nemá vhodný otvor. Niektoré fľašky sa dodávajú s uzatváracími krúžkami, zatiaľ čo novšie typy fľašiek so širokým hrdlom možno uzavrieť ochranným viečkom. Pri cestovaní môžete využiť fľašky na jedno použitie.

FĽAŠKY A OSTATNÉ POTREBY
Obrázky

CUMLÍKY

Cumlík prirodzeného tvaru


(Otvory musia smerovať hore, na podnebie dieťaťa)
Cumlík dieťaťu vkladáme otvormi smerujúcimi hore, aby mu mlieko tieklo cez podnebie. Tento tvar cumlíka je zvlášť vhodný pre deti, ktoré sú ešte dojčené, pretože najvernejšie napodobňuje bradavku a dieťa ho pravdepodobne lepšie prijme. Cumlík tiež podporuje správny vývoj podnebia a čeľuste dieťaťa.

Štandardný cumlík


Štandardný cumlík dieťa necucá rovnako, ako keď pije z prsníka, a pre deti, ktoré sú ešte dojčené, môže byť jeho použitie problematické. Mlieko z cumlíka vyteká rozličnou rýchlosťou podľa toho, aké má cumlík otvory. Ak z fľašky kŕmime novorodenca a ešte dojčené deti, malo by mlieko z cumlíka vytekať pomalšie ako v prípade starších detí, ktoré už z fľašky normálne pijú.

Cumlík s ventilom

(malý ventil v okraji cumlíka prepúšťa pod cumlík a do fľašky vzduch)
Tento cumlík prepúšťa do fľašky vzduch zároveň s tým, ako z nej dieťa pije mlieko. Cumlík sa teda neprehýba, prepúšťa plynulý prúd mlieka a je možné, že sa tým zmenšuje pravdepodobnosť, že dieťa bude dostane z prehltnutého množstva vzduchu koliku. Podobne ako štandardné cumlíky sú aj cumlíky s ventilom k dispozícii s rôznou veľkosťou otvorov, a teda aj s rôznou rýchlosťou prietoku mlieka, ktorá zodpovedá potrebám dieťaťa.

Cumlík s hrubým povrchom
(povrch cumlíka napodobňuje povrch bradavky)
Povrch tohto silikónového cumlíka je posiaty drobnými priehlbinami, aby lepšie napodobňoval bradavku. Nie je vhodný pre všetky typy fľašiek. Keď dieťa pije, pritláča perami mäkkú spodnú časť cumlíka a ten sa v ústach pohybuje rovnakým spôsobom ako bradavky. Cumlík najskôr nasadíme do krúžku a až potom našraubujeme oboje naraz na fľašku pripravenú na naplnenie.

Umelá výživa:
Čo obsahuje?
Ochutnali ste niekedy výživu pripravenú pre dojča? Je sladšia ako obyčajné kravské mlieko a jeho výrobcovia sa snažili čo najlepšie napodobniť zloženie materského mlieka. Kravské mlieko totiž potrebám dieťaťa príliš nezodpovedá, neobsahuje všetky živiny, ktoré dieťa potrebuje na zdravý rast, a pre vysoký obsah bielkovín a tuku môže byť ťažko stráviteľné. Základom väčšiny výrobkov učených na výživu dojčiat je kravské mlieko doplnené o ďalšie zložky. Tuk kravského mlieka sa nahrádza rastlinnými olejmi a na osladenie výrobkov sa používa mliečny cukor (laktóza). Do niektorých výrobkov sa pridáva aj železo – takéto výrobky musia byť jasne označené. Základom niektorých typov detskej výživy je sója, dieťaťu ju však nedávajte bez odporúčania lekára. Ak dieťa po kŕmení vracia, má hnačku, kŕče, trpí nadmernou plynatosťou, chripí, vysype sa alebo je celkovo podráždené, ihneď sa poraďte s lekárom. Organizmus malého dieťaťa totiž môže rýchlo ohroziť dehydratácia.

19. 9. 2010 |

Naposledy navštívené