22. 10. 2016  |  Meniny: Sergej

Tehuľky, pozor na pracaciu chrípku!

„Tehotným ženám pri ochorení prasacou chrípkou hrozí zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych a respiračných komplikácií,“ upozorňuje MUDr. Jaromír Hrubý, riaditeľ odboru ochrany verejného zdravia Ministerstva zdravotníctva. A ešte k tomu vakcín proti tomuto ochoreniu bude málo.

Aké je súčasne reálne nebezpečie nákazy predovšetkým u tehotných žien a dojčiat?
Ochorenie spôsobené vírusom A(H1N1) v súčasnej dobre prebieha podobne ako obyčajná chrípka. Vo väčšine prípadov je toto ochorenie charakteristické miernym klinickým priebehom, v niektorých prípadoch aj bez príznakov. Tehotným ženám pri ochorení spôsobené vírusom A(H1N1) hrozí zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych a respiračných komplikácií. Zvýšené riziko u tehotných žien infikovaných pandemickým vírusom je najmä počas druhého a tretieho trimestra, a zvýšené riziko úmrtia plodu alebo spontánneho potratu bolo potvrdené z ďalších krajín, kde je ochorenie pandemickým vírusom v populácii rozšírené.

Čo je možné tehotným ženám doporučiť?
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) doporučuje tehotným ženám venovať zvýšenú pozornosť prejavom klinických príznakov chrípky a v prípade podozrenia na ochorenie ihneď vyhľadať lekára.

Je kojenie dostatočnou ochranou pre deti? Akú prevenciu odporúčate?
Kojenie je obecne považované za prospešné pre imunitný systém dieťaťa. Doporučené preventívne opatrenia proti nákaze vírusom A(H1N1) sú zverejnené v informačnom letáku Ako proti hroziacej pandémii.

Bude k dispozícii očkovanie proti prasacej chrípke?
Na základe iniciatívy WHO bol zahájený vývoj pandemickej vakcíny. WHO predpokladá, že vakcíny budú k dispozícii na jeseň, do konca roku 2009 však iba v obmedzenom množstve. V SR sa po dodaní prvých dávok pandemickej vakcíny prioritne počíta s očkovaním zdravotníkov v prvej línii, osôb v subjektoch kritickej infraštruktúry nevyhnutných pre udržanie chodu štátu a rizikových skupín obyvateľov, u ktorých by nakazenie chrípkou A(H1N1) mohlo výrazne zhoršiť základné ochorenia.

Očkovanie tehotných

Svetová zdravotnícka organizácia podľa profesora Prymuly doporučuje, aby sa tehotné ženy nechali očkovať. Aj keď WHO trimester zatiaľ nešpecifikuje, bude lepšie zvoliť druhý alebo tretí trimester, pretože v prvom trimestri je vyššie riziko komplikácií tehotenstva. „Podľa amerických doporučení je možné očkovať ženy i v prvom trimestri, objektívne čísla ale nie sú k dispozícii,“ upresňuje profesor.

Okrem tehotných žien by sa mali nechať očkovať ľudia chronicky chorí a astmatici, ale aj ľudia s vyšším stupňom obezity, deti a starší jedinci. Paradoxom však zostáva, že prasacou chrípkou sú najviac ohrození mladí ľudia do 29 rokov.

Kto očkovanie hradí a koľko bude stáť?
V súčasnej dobe usilujeme o to, aby sa na úhrade vakcín pre hore uvedené skupiny obyvateľov podieľala zdravotná poisťovňa. Logistika distribúcie vakcín je v štádiu prípravy.

Ľudia majú strach z cestovania. Je dôvod rušiť dovolenku v zahraničí?
Cestovanie do oblastí s nahlásenými prípadmi výskytu ochorenia pandemic A(H1N1) 2009 nie je na základe odporúčaní WHO a ECDC a vzhľadom k miernemu priebehu ochorenia obmedzené, preto záleží na vlastnom uvážení, či daná osoba bude alebo nebude do oblastí zvýšeného výskytu pandemic A(H1N1) cestovať. Cestovateľom sa však doporučuje dodržiavať všeobecné hygienické pravidlá.

Ministerstvo zdravotníctva apeluje na laickú a odbornú verejnosť, aby pred tohtoročnou chrípkovou sezónou bola v maximálnej miere venovaná pozornosť očkovaniu proti sezónnej chrípke a to najmä s ohľadom na možný súbeh sezónnej chrípky a pandemickej chrípky H1N1 2009.

Význam očkovania proti sezónnej chrípke v súčasnej epidemiologickej situácii sa nedá podceňovať, pretože u nezaočkovanej osoby môže dôjsť k ochoreniu sezónnou chrípkou, ktorá organizmus oslabí a pri eventuálnej nákaze pandemickou chrípkou H1N1 2009 môže mať potom toto ochorenie ďaleko ťažší priebeh.

9. 12. 2009 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázok používateľa

opravujem sa k tej Spanielskej chripke, jedna sa o miliony, nie o tisice...

Obrázok používateľa

prosim vas neberte tento clanok vazne, ak by ste sa dali ockovat v tehotenstve, mohlo by to mat fatalne nasledky. Prasacia chripka je ako kazda ina a spekuluje sa o tom, ze je zmutovana prave ludskou rukou(konkrt farmaceuticky priemysel, v kt. bola vakcina vyrobena). Pocet umrti je mizivy, tyka sa to hlavne tych, kt. su chori, kt. maju znizenu imunitu. O pandemii sa neda hovorit, taka spanielska chripka bola pandemia, kde umrelo 50 az 100 tisic ludi.Vakcina pro ti chripke obsahuje viac olova ako dieta dokaze vstrebat, okrem inych samozrejme. Ja som sa nedala ockovat a ani svojho synceka. Malo ludi je informovanych, ale berme do uvahy fakt, ze niektore krajiny odmietli vakcinu kupit, treba sa zamysliet preco asi. Pred tym nez nieco podniknete, zvazte kazde kroky.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené