28. 10. 2016  |  Meniny: Dobromila

Tehotná, koncerty a festivaly

Je to vhodné spojenie? Ako znáša tehotná žena koncerty populárnej hudby a letné festivaly? Môže sa na ne vybrať? Gynekológovia odporúčajú, aby sa tehotné ženy akciám, akými sú rockové koncerty a hudobné festivaly, vyhýbali. A to z jednoduchého dôvodu: striehne tam na ne niekoľko nebezpečenstiev, ktoré sú nepríjemné pre ňu aj pre plod.

Hluk

Primárnym problémom koncertov všeobecne je hluk. Nadmerný hluk ešte nenarodenému plodu škodí, dieťa počuje vďaka prenosu zvuku plodovou vodou ešte silnejšie. Hluk prekáža aj tehotnej, ktorá býva väčšinou citlivejšia ako obyčajne.

Lákadlá

Okrem hudby sa na koncertoch, zvlášť na festivaloch, vyskytuje aj veľké percento návykových a škodlivých látok, ako sú napríklad cigarety či alkohol. Pre ženu, ktorá je zvyknutá mimo tehotenstva koncerty si naozaj užiť, nemusí byť táto situácia nijako príjemná.

Priestory

Tehotná s väčším bruškom môže mať na akcii problém aj s bruškom. Koncert, teda nejaký ohraničený priestor s veľkým množstvom ľudí, ktorí sa tlačia, strkajú a tancujú, nie je pre tehotnú vhodným miestom. Môže utrpieť náraz do brucha, ktorý môže byť pre plod nebezpečný (predčasné odlučovanie lôžka, trauma plodu).

Vzduch

Najmä na nekrytých koncertoch či festivaloch bude tehotná iste vystavená cigaretovému dymu. Na týchto akciách sa totiž fajčí bežne, a nie málo. Pri koncerte v uzavretých priestoroch môže dôjsť ku kolapsu v dôsledku nízkeho tlaku a nedostatočného príjmu tekutín.

28. 5. 2009 |

Naposledy navštívené