Tehotenská preukážka

Do tehotenskej preukážky zaznamenáva lekár všetky dôležité údaje vrátane anamnézy a dopĺňa ich pri každej návšteve budúcej mamičky v poradni. Z priebehu tehotenstva sa zisťuje dátum poslednej menštruácie a, ak je známy, aj dátum počatia.

Pri prvom vyšetrení v prenatálnej poradni je žene odobraná krv na krvnú skupinu a prítomnosť protilátok, krvný obraz a krv na vyšetrenie diagnostikujúce infekcie, ktoré by mali zásadný vplyv na zdravie matky aj plodu (syfilis, žltačka typu B, AIDS).

Zaznamená sa tu aj onkologická cytológia, kultivačné vyšetrenie vaginálneho sekrétu a pod. Robí sa ultrazvukové vyšetrenie. Jednotlivé vyšetrenia sprevádza vždy zmeranie krvného tlaku, orientačné vyšetrenie moču, hmotnosť a vonkajšie a vnútorné gynekologické vyšetrenie, ktoré posúdi test maternice, kvalitu krčka maternice a vo vyšších štádiách tehotenstva aj naliehajúcu časť plodu.

V prvom alebo v druhom trimestri tehotenstva sa odporúča urobiť screeningový test na prípadné rozpoznanie vývojových porúch nervovej trubice a vyšetrenie stanovujúce individuálne riziko prítomnosti Downovho syndrómu u plodu. Od 20. týždňa tehotenstva sa lekár pýta na prítomnosť pohybov plodu (u viacnásobných rodičiek od 18. týždňa). V 20. až 22. týždni a v 30. až 32. týždni sa robia ultrazvukové vyšetrenia, ktorými možno získať veľmi presné informácie o vyvíjajúcom sa plode.

V 24. až 26. týždni tehotenstva sa u všetkých tehotných žien zapisuje výsledok záťažového testu na cukrovku, tzv. orálneho testu tolerancie na glukózu. V 35. až 37. týždni tehotenstva sa odoberá pošvový ster na kultivačné vyšetrenie prítomnosti streptokokov skupiny B a od 38. týždňa tehotenstva sa natáča záznam ozvien plodu a činnosť maternice a zapisuje sa do tehotenskej legitimácie.

Ide o dôležitý dokument, ktorý by každá tehotná žena mala nosiť pri sebe. V priebehu tehotenstva sa totiž môže náhle objaviť nejaká nepravidelnosť a pri poskytovaní prvej pomoci by mal byť lekár oboznámený s predchádzajúcim priebehom tehotenstva.

Takisto pri ochorení, ktoré vzniklo bez súvislosti s tehotenstvom alebo pri úraze, treba lekára alebo zdravotnícky personál informovať o priebehu tehotenstva. Najspoľahlivejšiu informáciu poskytne vždy tehotenská preukážka. Žena si ju so sebou prinesie aj k pôrodu do pôrodnice.

Autor: MUDr. Alena Měchurová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist