Tehotenská cukrovka: Vyšetrenie je pre mnohých nočnou morou

Limeta, pomaranč, višňa, rovno z troch príchutí si môžu vybrať nastávajúce mamičky, ktoré sa chystajú na trojfázový záťažový test na vylúčenie či dokázanie tehotenskej cukrovky. Aspoň tak to ponúka jedno z laboratórií. Ani to im však „neosladí“ pre mnohých veľmi nepríjemné vyšetrenie.

Asi pred rokom začali biť vo Francúzsku na poplach, keď sa zistilo, že množstvo žien postihnutých tehotenskou cukrovkou sa zvýšilo zo šiestich na 15 až 20 percent, a to v priebehu troch rokov. Túto gestačnú infláciu, teda rozmach tehotenskej cukrovky, nespôsobil ani tak rapídny nárast obezity u žien, ani iné faktory, ktoré by sa dali dať do súvislosti s moderným životným štýlom. Zmenila sa diagnostika, ktorá sa spresnila a zaviedla sa plošne.

Prispela k tomu medzinárodná štúdia HAPO (The Hyperglycemia and Adverse Pregnancy Outcome), ktorá poukázala na nezvratnú spojitosť medzi getsačnou cukrovkou a pôrodnými komplikáciami. Preto sa v mnohých krajinách vrátane Slovenskej republiky pristúpilo približne okolo roku 2010 k plošnému vyšetreniu s dlhým názvom „orálny glukózový tolerančný test“, v skratke OGTT, ktorý je pre mnohé tehotné nepríjemný a stresujúci. A tak sa pýtajú, či je skutočne pre všetky ženy nevyhnutný a či sa z nich niekto nesnaží robiť pokusné králiky.

Vyjednávanie vám nepomôže

Ísť na odber krvi, to mnohým ľuďom naháňa strach. Aj silní muži pri tomto úkone občas omdlievajú. Tehotné ženy sa podrobia vyšetreniu glykémie na začiatku tehotenstva a potom medzi 24. a 28. týždňom, ak sa pri prvom vyšetrení cukrovka nepreukáže. OGTT, ktorý v tomto termíne absolvujú, je čisto diagnostický test, ktorý sa už nebude opakovať. Ak sa objavia zvýšené hodnoty glykémie, vezmú si nastávajúcu matku do svojej starostlivosti špecialisti. Neplatí tu argument, že hodnoty sú mierne zvýšené, ani nádej, že sa to samo spraví. Ak už raz cukrovka vznikne, do konca tehotenstva nezmizne, stratí sa až po pôrode, naopak, pod vplyvom tehotenských hormónov sa môže ešte zhoršovať.

Z výsledkov testu nemožno ani na sto percent usúdiť, či bude mať cukrovka mierny priebeh, či postačí diéta a zmena životného štýlu, alebo bude potrebný inzulín.

Ako nešliapnuť vedľa

Niečo ľahké na čítanie, hudba a poriadna dávka trpezlivosti. Práve s takouto výbavou by mala žena vyraziť na testovanie. Čakajú ju tri kolá. Najskôr odber nalačno, potom po záťaži, čo znamená dostať do seba roztok glukózy a čakať 60 minút na odber. Posledný odber je po 120 minútach. Medzi jednotlivými fázami by mala tehotná žena sedieť disciplinovane na mieste vyšetrenia, nikde neodbiehať a nič si nevybavovať, pretože by to mohlo skresliť výsledky. Je tiež dôležité prísť skutočne nalačno (dodržať lehotu aspoň 8 hodín) a ani nebrať žiadne medikamenty.

Žena by sa ani nemala snažiť získať dobré výsledky tým, že pár dní pred testom radikálne obmedzí príjem cukrov. Zbytočné je tiež dohadovať sa s personálom, či by nestačil len odber z prsta, to sa pri záťažovom teste skutočne nedá. Naopak si treba dať pozor na termín testu, neprísť naň priskoro, ešte pred 24. týždňom. Cukrovka sa vtedy ešte nemusí prejaviť, a pretože sa test neopakuje, už sa nezistí.

Prečo podstupovať také martýrium

Cukrovku má síce matka, ale ohrozené je hlavne dieťa. Glukóza sa z jej krvi dostáva cez placentu k dieťaťu. Zvýšená hladina inzulínu udržiava cukor síce v norme, ale cukor je zdrojom energie a inzulín rastový hormón, takže dieťa rýchlo rastie a priberá. Jeho pôrodná hmotnosť vtedy presahuje 4 000 gramov, čo komplikuje pôrod, navyše vnútorné orgány môžu vo vývoji zaostávať. U týchto detí existuje i vyššie riziko mozgovej dysfunkcie, syndrómu poruchy osobnosti, hyperaktivity, detskej obezity a v neposlednom rade i cukrovky druhého typu.

Čítajte tiež:

V minulosti sa na to tak nedbalo

Faktom je, že až do 80. rokov minulého storočia tehotné ženy o takýchto vyšetreniach prakticky nevedeli, pokiaľ nemali na gestačnú cukrovku dispozície. Patrí k nim nadváha, cukrovka v rodine, pôrod veľkého plodu a ďalšie komplikácie v tehotenstve. Ženám patriacim do rizikových skupín sa testy robili. No u mnohých tehotných, ktoré porodili štvorkilového „drobčeka“, sa až následne zistil gestačný diabetes.

Podľa štatistiky jednej francúzskej nemocnice sa v období pred súčasným systémom vyšetrení až u 34,7 percenta matiek neodhalila gestačná cukrovka a neboli liečené. Je tiež pravda, že v tých časoch sa žilo trochu inak. Ženy rodili deti oveľa skôr, riziko cukrovky sa totiž zvyšuje s vekom, môže sa tiež objaviť až v druhom či treťom tehotenstve, keď už má nastávajúca matka vyše tridsať. Aj nedostatok pohybu, stres a nezdravé stravovanie sú príslovečným polienkom do ohňa. Takže plošné vyšetrenie rozhodne nie je samoúčelné.

Stres z pozitívneho výsledku

Francúzka Stéphanie (27) mala smolu. OGTT musela absolvovať už v prvom trimestri, pretože pri základnom vyšetrení glykémie nalačno mala jeden výsledok v norme a druhý nie. „Keď som sa to dozvedela, bola to pre mňa rana. Vôbec som nemala radosť z toho, že mi tento test urobili tak skoro. Aj tak ho potom museli opakovať v šiestom mesiaci a ja som z toho bola celý čas v strese,“ posťažovala sa. Vo Francúzsku sa vedú diskusie o tom, či nie je test v prvom trimestri, ktorý sa týka rizikových skupín, priskoro. Objavujú sa názory, že pri tomto vyšetrení sa u budúcich matiek zistí prediabetický stav, gestačný diabetes sa nemusí preukázať. Predovšetkým keď sú hodnoty tesne na hranici.

Ženám sa zvyčajne odporučí len zmena stravovacích návykov, čo je však pri nevoľnostiach v prvom trimestri ťažké dodržiavať. Až v budúcnosti, po vyhodnotení štatisticky relevantnej vzorky, sa ukáže, či je záťažové vyšetrenie v prvom trimestri nevyhnutné. Bez ohľadu na to sa však môžu všetky ženy venovať prevencii. Strážiť si hmotnosť a vylúčiť tak jeden z rizikových faktorov tehotenskej cukrovky, ktorým je obezita.

18.8.2015 12:06| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist