26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Technika ručného odstrekovania mlieka

Môže sa stať, že budete preč z domu a bude potrebné, aby bolo materské mlieko k dispozícii. Vyskúšajte, aký spôsob odstrekovania vám vyhovuje. Niektoré matky uprednostňujú ručné odstrekovanie, iné používajú odsávač alebo im rovnako vyhovujú obe techniky.

Časom a praxou sa naučíte stimulovať tvorbu mlieka. Ak si spočiatku odstriekate iba malé množstvo mlieka, to neznamená, že ho máte nedostatok. Pred ručným odstrekovaním sterilizujte pomôcky a umyte si ruky. Uvoľnenie mlieka môžete podporiť teplým kúpeľom alebo teplým frotírovým uteráčikom priloženým na prsníky. Pohodlne sa usaďte na vyššiu stoličku. Pred seba si položte misku.

Ručné odstrekovanie

1. Jednou rukou si odspodu pridržiavajte prsník. Masírovať začnite strom zhora nadol.
Prs masírujte celou plochou ruky

2. Postupne si krúživými pohybmi vymasírujte celý prsník. Zopakujte to aspoň desaťkrát. Zvýši sa tak prietok mlieka v žľazách.

3. Končekmi prstov a nechtami prejdite niekoľkokrát strom nadol až po dvorec bradavky. Nestláčajte však prsníkové tkanivo.

4. Palcami a ostatnými prstami jemne stláčajte smerom nadol miesto za dvorcom bradavky.

5. Vezmite bradavku a dvorec medzi palce a ukazováky a zároveň zatlačte smerom dozadu. Z bradaviek by malo vytekať mlieko. Vytláčajte niekoľko minút, potom si rovnakým spôsobom odstriekajte mlieko z druhého prsníka.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené