Tablety a spol.: Brzdia vývoj detí alebo mu pomáhajú?

Mamičke behajú prsty po displeji telefónu. Tento malý zázrak si nechce dať ujsť ani jej dvojročný syn. Úžasná hračka mu však môže spôsobiť problémy. Používanie nových technológií má pre najmenších svoje pravidlá.

Trochu, do sýtosti, vôbec nie. Rodičia i odborníci nemajú rovnaký názor na to, koľko času by mali najmenšie deti stráviť pred televíziou či počítačom, s chytrým telefónom alebo tabletom. Isté je jedno: Zo života im prístroje s obrazovkou vymazať nemôžeme. Veď na ne narážajú na každom kroku, predovšetkým vo svojom najbližšom okolí.

Rozvíjajú poznanie

Jedenapolročná Anička sa rozplače v reštaurácii. Nedá sa utíšiť, ľudia sa nervózne otáčajú. Matka dievčatka siahne po modernom „cumlíku“. Vrazí jej do ruky chytrý telefón. Plač hneď ustane. Dievčatko sa na túto hračku vrhne s rovnakou chuťou ako my dospelí.

Zatiaľ čo sa na to predovšetkým starší dospelí pozerajú kriticky, existujú psychológovia, ktorí by Aničkinu matku neodsúdili. Podľa správy francúzskej Akadémie vied vydanej v roku 2013 môžu mať tablety i chytré telefóny na deti do troch rokov pozitívny vplyv. Keď dieťa pohybuje prstom po displeji alebo dotykovej obrazovke a vyvoláva tým rôzne obrázky, uvedomí si väzbu typu akcia-reakcia. Prebúdza to v ňom poznávacie schopnosti. A to je podľa expertov oveľa prínosnejšie, ako keď iba sedí pred obrazovkou televízie.

Kde je pozitívny prínos?

Tvrdenie francúzskych špecialistov poriadne nahnevalo americkú Pediatrickú akadémiu. Tá totiž tieto prístroje deťom do dvoch rokov vôbec neodporúča. Vychádza z toho, že neexistuje žiadna odborná štúdia, ktorá by ukázala pozitívny prínos tabletov a spol. pre takéto malé deti.

Naopak existuje sedem štúdií, ktoré upozorňujú na to, že vyjadrovacia schopnosť dieťaťa je obmedzenejšia, keď sleduje televíziu. Tablety sú pomerne čerstvou záležitosťou na to, aby ich vplyv mohol byť vedecky spracovaný.

Hračka sa dá ohmatať

Problémy s rozprávaním, s pozornosťou, so spánkom. Stavy úzkosti i ťažšie nadväzovanie kontaktov. To všetko môže byť dôsledkom toho, že dieťa do troch rokov trávi príliš veľa času s obrazovkou alebo pred ňou.

Odborníci upozorňujú na negatívny vplyv elektronických hračiek na detský zrak. V Česku trpí každé dvanáste dieťa vo veku do štyroch rokov očnou chybou. Predškolákov so zhoršeným zrakom je päť až desať percent a detí školského veku približne štvrtina.

„Detí s očnými chybami ustavične pribúda a môže za to práve nezdravý životný štýl. Pred 10-15 rokmi napríklad krátkozrakosťou trpelo menej detí ako dnes. Nie je to len vďaka lepším diagnostickým metódam, ale je to spôsobené predovšetkým tým, že deti vysedávajú pri počítačoch, mobiloch a tabletoch a majú nedostatok pohybu vonku na vzduchu a na dennom svetle,“ podotýka Pavel Stodůlka, prednosta očnej siete Gemini.

Nové technológie vytláčajú zo života najmenších klasické hračky, ktoré si dieťa môže ohmatať, presvedčiť sa o veľkosti, hmotnosti i konzistencii. Podporuje to senzomotorický vývoj. Reč sa zase zdarne rozvíja v dialógu s dospelými, a nie pasívnym prijímaním hlasov z televízie.

Niektorí detskí psychiatri idú až tak ďaleko, že čas strávený s týmito modernými spoločníkmi považujú za ukradnutý čas. Deti sú okradnuté o spánok, pohybové aktivity, priestorové vnímanie, o podnety, ktoré prichádzajú z prirodzeného prostredia.

Pozor na oči!

„Prílišné upínanie zraku na obrazovku alebo na monitor má negatívny vplyv na zrak detí. Umelé osvetlenie, počítač a TV sú predstavujú pre zrak záťaž a ich nadužívanie súvisí so vznikom očných chýb i očných ochorení. Pri pozeraní na monitor počítača všeobecne ľudia menej žmurkajú, čím viac vysychajú oči a môžu sa objaviť príznaky syndrómu suchého oka – teda pálenie a rezanie očí, únava očí, ťažkosti so zaostrovaním,“ vysvetľuje MUDr. Stodůlka a dodáva:

„V súvislosti s častým používaním tabletov či chytrých telefónov sa začína hovoriť o tzv. falošnej krátkozrakosti: Je to zriedkavý stav oka, keď pre kŕč ciliárneho svalu v oku vzniká zhoršené videnie do diaľky. Príčinou býva dlhodobý pohľad do blízka so zaostrovaním zraku na vzdialenosť niekoľkých centimetrov. Príčinou môže byť u detí napríklad príčasté používanie elektronických hier. Pri zaostrovaní sa mení tvar šošovky vďaka stiahnutiu ciliárneho svalu. Keď sa deti dlho pozerajú na blízky predmet, sval sa môže dostať do kŕča. Deti následne zle vidia, pretože ich oko sa správa, akoby bolo krátkozraké.“

Za bezpečné pre zrak detí považuje odborník hodinu denne v spoločnosti tabletu, počítača či televízie.

Na Babywebe tiež nájdete:

Moje dieťa zle vidí
Čo všetko dokáže novorodenec
Šušlanie pred deťmi? Odpustime si ho

Všetko s mierou

Je na rozhodnutí rodičov, či a kedy nechajú svoje ratolesti prepadnúť do sveta technológií a či im budú citlivými sprievodcami. Babyweb vám ponúka zopár praktických rád:

Do dvoch rokov bez televízie

Ideálne je do dvoch rokov dieťaťu televíziu nezapínať, trojročnému tak maximálne na pol hodiny denne. Stáva sa totiž veľmi rýchlo od televízie závislým. Pediatri varujú tiež pred „televíznym stresom“. Dieťa sa pozerá na televíziu s maximálnou sústredenosťou. Síce pasívne sedí, ale kardiovaskulárny systém je v plnej aktivite. V tomto veku je kapacita spracovávania intenzívnych zážitkov obmedzená, a tak televízia namiesto upokojenia môže skôr rozrušiť.

Reklamy radšej nie

Deti reklamy spravidla milujú, ale tie im ponúkajú skreslený obraz reality. Dospelí sú v nich často zosmiešňovaní, nemajú rešpekt a autoritu. Rodičia sa smejú, keď sa nejakému podvodníkovi podarí dobrý trik, a dieťa má okamžite pokrivený vzor. Rovnako sa môže uvidieť v chlapčekovi, ktorý sa v reklame odmieta podeliť o sušienku alebo jogurt.

Pred spaním rozprávku

Televízia ráno ani večer pred spaním nie je pre dieťa to pravé. Obrazovku, ale napríklad aj tablet mu môžeme povoliť doobeda alebo podvečer pred kúpaním.

Pozor na kreslené filmy

Situácie z kreslených seriálov môžu rovnako navodiť falošné zdanie reality. Dieťa si následne myslí, že keď ho niekto otravuje, tak ho môže udrieť. A keď hrdinu niekto zmláti, dotyčný sa len otrasie a je zase ako rybička.

Telefón na chvíľku

V reštaurácii, vo vlaku, pri dlhej ceste autom je možné dieťa zabaviť tým, že mu požičiame náš telefón alebo tablet. No iba na krátky, presne vymedzený čas. Je dobré mať pripravené aplikácie primerané veku dieťaťa.

Kino je dobrodružstvo

Ísť s rodičmi do kina je zážitok, ktorý môže zažiť aj trojročné dieťa. Obrovská temná sála, veľké plátno, hlasný zvuk, to všetko je veľmi pôsobivé. Ak má malý divák trochu strach z tmy, je lepšie posadiť si ho do lona a zobrať do kina aj jeho obľúbenú hračku. Pri priveľmi dlhom filme sa môže začať nudiť. Radšej odídeme pred koncom, než aby sme mu pobyt v kinosále sprotivili. A berte ohľad aj na ostatných divákov.

Tablet nie je opatrovateľka

Neposadíme dieťa pred televízor alebo mu nestrčíme do ruky tablet, aby sa samo zabavilo. Vždy by sme mali byť pri tom, vybrať program, aplikáciu, komentovať dianie, vysvetľovať nejasnosti, odpovedať na otázky. Najlepším nápadom nie je ani televízor či počítač v izbe malého dieťaťa.

Pri jedle sa je

Jedlo by malo byť zamestnaním samo osebe. Naučiť sa držať lyžicu, objavovať nové chute a vône. Televízia ako doplnok je nevhodná. Pri jedle by sme si tiež mali odpustiť písanie esemesiek.

Vzdajme sa kulisy

Televíziu zapíname doma často bezdôvodne a nechávame ju pustenú ako kulisu. Ak je s nami v miestnosti dieťa, tak ho hluk televízie ruší pri hre, vytrhuje ho zo sústredenia. A našu pozornosť odvádza od toho, aby sme sa naplno venovali svojmu drobcovi. Dieťa je koniec koncov ten najlepší program.

12.4.2018 2:15| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist