26. 5. 2017  |  Meniny: Dušan

vývoj plodu

Môžem v tehotenstve jesť ryby?

OTÁZKA TÝŽDŇA Moja otázka sa týka jedálneho lístka v tehotenstve. Zaujíma ma, či je vhodné konzumovať ryby. Počula som, že to môže mať vplyv na neskorší rozvoj alergie u bábätka. Celý článok »

Koľko môžeme v tehotenstve pribrať?

„Ešte si trochu pridám, veď jem za dvoch!“ Krásna veta, ale bohužiaľ už dávno neplatí. Koľko naozaj „smieme“ v tehotenstve pribrať? Aj to podlieha móde. Ešte v tridsiatych rokoch minulého storočia sa udávalo, že by žena počas tehotenstva nemala... Celý článok »

Čo môžeme jesť v tehotenstve?

Suši, bylinkové čaje, ryby či káva. Viete, či tieto pokrmy môžete jesť i v tehotenstve? Jednou z vecí, ktoré sa v tomto období zmenia, je váš jedálny lístok. Nad mnohými potravinami sa pozastavujete a premýšľate: môžem to jesť? Celý článok »

Výživa tehotných

Počas tehotenstva dochádza v matkinom tele k veľkým zmenám. Žena musí zaistiť výživu pre plod, aby správne rástol, zároveň sa zväčšujú niektoré časti jej tela, napríklad maternica a prsníky. Zvyšuje sa objem kolujúcej krvi a pod vplyvom... Celý článok »

Strava pred otehotnením

Úpravou stravy sa dá veľa dosiahnuť. Kvalitný jedálny lístok prispieva k zlepšeniu psychickej pohody budúcej mamičky a zlepšuje aj šance na otehotnenie a následne aj na priebeh tehotenstva bez komplikácií. Na úpravu životného štýlu by ste mali... Celý článok »

Ťažkosti v tehotenstve

Ku koncu tehotenstva sa môžu pri námahe (rýchlejšia chôdza, chôdza hore schodmi) dostaviť ťažkosti s dychom. Sú zavinené veľkým objemom maternice, ktorá obmedzuje pohyb bránice. Stúpa aj spotreba kyslíka,ktorý okrem matky potrebuje i plod. Celý článok »

Priateľské bylinky pre tehotné ženy

Tridsaťročná Anna si na odporúčanie kamarátky pravidelne varila čaj z maliníka. Pre lepší pôrod. Áno, maliník naozaj dokáže „rozhýbať“ maternicu. To je síce dobre, ale nie v šiestom mesiaci tehotenstva. Celý článok »

Výživa v tehotenstve

Dôraz na správnu výživu sa dnes dostáva do popredia záujmu nielen nastávajúcich mamičiek, ale aj širokej verejnosti. Správna a vhodná výživa je totiž jeden z faktorov, ktoré môžu zásadným spôsobom ovplyvniť priebeh tehotenstva a zdravotný stav... Celý článok »

Čo je dobré piť v tehotenstve?

Do akej miery treba v tehotenstve obmedziť pitie kávy, čierneho čaju a sladkých džúsov? Čo je vlastne najlepšie? Minerálka, voda z vodovodu alebo ovocné čaje? A aké množstvo je zdravé vypiť? Celý článok »

Nehormonálna podpora plodnosti

Snaha o bábätko je v súčasnosti veľmi často riešeným problémom. Zúfalé partnerské páry vyhľadávajú akúkoľvek osvedčenú radu, ktorá by im pomohla k vytúženému bábätku. Podporiť ich snahu môže dostatočný príjem niektorých niektorých vitamínov a... Celý článok »

Ako pomôcť otehotneniu

„Až oslávim tridsiatku, budem mať bábätko,“ hovorila Oľga od svojich dvadsiatich dvoch rokov. O bábätko sa s manželom začali snažiť už v deň jej narodenín. Celý následujúci rok sa jej však otehotnieť nepodarilo. Celý článok »

Ste tehotná? Najprv sa mení vaša psychika

Tehotenstvo, pôrod a materstvo znamenajú pre ženu veľkú životnú zmenu, a to nielen fyzickú, ale aj duševnú. Mení sa jej nielen telo, ale pod vplyvom hormónov dochádza aj k psychickým zmenám. Žena prežíva všetko okolo seba veľmi emotívne. Z... Celý článok »

Výživa počas tehotenstva

Tehotenstvo je určite mimoriadne obdobie v živote ženy, a preto by mala byť neodlučiteľnou súčasťou prípravy na otehotnenie aj informovanosť o vhodnej výžive. Veľmi často totiž otehotneniu predchádza stravovací režim, ktorý má k optimálnej skladbe... Celý článok »

V kontakte od počatia

Na komunikáciu s dieťatkom nikdy nie je neskoro. Zhovárajte sa s ním od prvej chvíle, keď zistíte, že je tu s vami, a vysielajte mu signály, že je chcené, milované a prijímané. A zapojte aj oteckov! Celý článok »

Vitamíny v tehotenstve

alebo sú tehotenské multivitamíny zárukou zdravého bábätka? Nedostatok vitamínov môže spôsobovať problémy aj u žien, ktoré majú priemerný až nadpriemerný prísun potravy. Denná potreba vitamínov závisí od veku, fázy tehotenstva a od laktácie. Je... Celý článok »

Domov bez jedov

Ftaláty, formaldehyd, pesticídy. Číhajú na nás takmer na každom rohu. Aj doma. A pritom náš domov je jedným z mála miest, v ktorých sa možno týchto látok vyvarovať. Kde sa tieto jedy vyskytujú? Celý článok »

Dlhodobé ochorenia

Rôzne srdcové ochorenia (zápal srdcového svalu, vrodené srdcové poškodenia) síce nie sú kontraindikáciou tehotenstva, je však nutné, aby budúca mamička bola vedená v špecializovanej poradni. Rozhodne sa odporúča ženy trpiace dlhodobým ochorením... Celý článok »

Ako porozumieť alergii?

V našich krajinách podobne ako v Európe a ďalších vyspelých častiach sveta trpí približne každý piaty občan nejakou formou alergického ochorenia. Vzostupný výskyt alergických chorôb, ako je alergická peľová nádcha, astma a potravinová alergia, bol... Celý článok »

Ste tehotná? Najprv sa mení vaša psychika

Tehotenstvo, pôrod a materstvo znamenajú pre ženu veľkú životnú zmenu, a to nielen fyzickú, ale aj duševnú. Mení sa nielen jej telo, ale pod vplyvom hormónov dochádza aj k psychickým zmenám. Žena prežíva všetko okolo seba veľmi emotívne. Z... Celý článok »

Ochorenia v tehotenstve

Aj taká banálna záležitosť, akou je napríklad chrípka, môže pre tehotnú ženu a jej budúce bábätko znamenať nepríjemné zdravotné komplikácie a riziko. Ak sa navyše u niektorých žien prejavia ďalšie rizikové faktory, majú vyššiu pravdepodobnosť, že... Celý článok »

Stránky

Najnovšie príspevky

Naposledy navštívené