23. 5. 2017  |  Meniny: Želmíra

vývin

Nedonosené bábätko: Kedy doženie predčasný štart?

„To je ale drobček,“ reagujú ľudia na nedonosené bábätká. Rodičom dá tento krehký darček asi najviac zabrať, až si ho prinesú konečne z pôrodnice domov. No aj keď trochu podrastie, stále si vyžaduje náročnejšiu starostlivosť ako jeho vrstovníci, ktorí sa narodili v riadnom termíne. Celý článok »

Vojtova metóda

V povedomí verejnosti je Vojtova metóda reflexnej lokomócie známa ako špeciálne „cvičenie“ s deťmi, ktoré majú narušený pohybový vývin. Problematika mozgových hybných porúch je však natoľko zložitá a závažná, že patrí výhradne do rúk vyškolených... Celý článok »

Nemocnica

BUDÚCA MAMIČKA KATARINA Vianoce ubehli ako voda... Už od minulého týždňa cítim poslíčkov skoro každú noc. Sú to také zvláštne bolesti v krížoch a v podbrušku ako pri menštruácii. Objavujú sa hlavne v noci a po pár minútach to samovoľne prejde... Celý článok »

Desať otázok pre otca pri pôrode

Chcem byť s partnerkou pri pôrode? Túto otázku si kladie počas tehotenstva nejeden budúci otec. Väčšinou ho trápia pochybnosti, či bude pre partnerku skutočne prínosom a či pohľad na krv a vyčerpanú ženu zvládne. Celý článok »

Predčasne narodené deti

Napriek všetkej starostlivosti počas tehotenstva môže nastať situácia, že bábätko sa dostane na svet predčasne. Táto skutočnosť väčšinou zaskočí celú rodinu. A nepríjemné otázky na seba nedajú dlho čakať: Kto za to môže? Prečo sa to stalo práve nám? Celý článok »

Potravinová alergia u detí a život s ňou

Alergie patria k najrozšírenejším problémom, trpí nimi čoraz viac ľudí. Pozrime sa podrobne na potravinové alergie u detí, najčastejšie alergény, ich prejavy, ale aj na intoleranciu niektorých potravinových zložiek a spôsob, ako s nimi žiť. Celý článok »

Plávame s bábätkami

Uvažujete o tom, že by ste svojmu drobčekovi dopriali kurz plávania? Najvhodnejšie sú na to plavecké jasličky. Neviete sa však rozhodnúť, či vôbec začať, ako a kde? Poradíme vám, od akého veku je najlepšie s bábätkami plávať, koľko takýto kurz... Celý článok »

Prirodzená túžba po dotykoch

Bezpochyby každý milujúci rodič svojim dotykom preukazuje svojim deťom lásku a pomáha nadobudnúť istotu. Prečo však dotyk nepoužívame zámerne, vedome a pravidelne pre uvoľnenie, posilnenie zdravia či uzdravenie svojich detí? Celý článok »

Chcem vôbec rodinu?

Nielen ženy premýšľajú o tom, ako raz zvládnu svoju rodičovskú úlohu. Mužov táto situácia často zaskočí a dobre vedia, že ich životný rytmus sa veľmi zmení. Celý článok »

Cvičenie rodiča s deťmi

Len čo si po pôrode osvojíme nový denný režim a úspešne zvládneme prvé týždne s novorodencom, začneme uvažovať, ako a čím si s dieťaťom obohatiť spoločne prežité chvíle. Celý článok »

Vyberáme prvé topánočky

S prvým rokom zvyčajne prichádza i prvý krôčik dieťaťa. Aké topánočky sú preň v tejto chvíli najlepšie? Ak sa vaša ratolesť po prvý raz rozbehne doma po pevnom a teplom koberci alebo v lete po tráve, je lepšie, keď bude bosé. Len čo sa však spolu... Celý článok »

Na starostlivosť o dieťa s DMO nie ste sami

Motorický vývoj dieťaťa sa dnes skloňuje vo všetkých pádoch. Rodičia môžu z článkov a kníh vyčítať množstvo užitočných rád, čo a ako robiť, aby sa ich dieťa správne pohybovo vyvíjalo. Detský lekár pozorne sleduje motorický vývin dieťaťa a mal by... Celý článok »

Kedy zadovážiť dieťaťu psa?

Manželia sa často rozhodnú pre psa ešte skôr, ako majú dieťa. Pes potom zaujme postavenie podobné tomu, aké mávajú deti – je závislý od starostlivosti ľudí, pán a pani sú jeho sociálnymi partnermi. Všetok ich voľný čas sa často riadi potrebami psa... Celý článok »

Vývin bábätka

Ako sa dojča učí ovládať svoje telo začíname rozmýšľať ako naučiť dieťa na nočník. Neskôr sa už ako batoľa odváži urobiť prvý krok. Po roku sa už vývoj reči u detí dostáva do úžasného stavu, keď sa dá s dieťaťom komunikovať. Oneskorený vývin reči... Celý článok »

Vývin dieťaťa

Hry pre deti sú základom ich zdokonaľovania sa v pohybe, ale podporujú aj vývoj reči u detí. Oneskorený vývin reči nebýva veľkým problémom, väčšina detí to dobehne. Problémom, s ktorým je lepšie zájsť za logopédom alebo psychológom je koktanie. Ak... Celý článok »

Dieťa

Progres zaznamená aj vývoj reči u detí. Na začiatku tohto obdobia dokáže napodobniť zvuky zvierat, prípadne pozná jednoduché slová ako mama, tata, daj. Trojročné dieťa už ovláda reč natoľko, že vie časovať a skloňovať. Oneskorený vývin reči môže... Celý článok »

Najnovšie príspevky

Naposledy navštívené