28. 4. 2017  |  Meniny: Jarmila

rodičovský príspevok

Tehuľka Andrea v 33. týždni: Také maličké...

TEHUĽKA LIVE! ANDREA Konečne mám za sebou celkom dobrý týždeň. Síce náročný, ale nič mimoriadne sa nedialo. V pondelok som šla s Tomáškom na kontrolu, chvalabohu mu antibiotiká zabrali a horúčky klesli. Doktorka však nakázala ostať doma ešte týždeň. Ani sa nečudujem, keďže ešte stále bral... Celý článok »

Rodičovský príspevok, aký bol

Dvojaký meter pri určovaní výšky rodičovského príspevku, ktorý zaviedla predošlá „Ficova vláda“, bol v uplynulých dňoch zrušený. Od 1. januára 2011 bude na Slovensku platiť jednotná sadzba rodičovského príspevku. Túto sumu predstavuje 190 EUR.... Celý článok »

Prechod z materskej na rodičovskú dovolenku

Ak prechádzate z materskej na rodičovskú, musíte urobiť niekoľko dôležitých vecí. Tieto povinnosti sa často menia, preto prinášame aktuálne informácie. Poradíme vám čo, kde a ako vybaviť, tak aby ste neprišli o žiadne výhody a všetko prebehlo bez... Celý článok »

Príspevok na starostlivosť o dieťa

Mamičkám, ktoré sa rozhodli ísť od januára do práce, zaplatí výdavky za jasle či opatrovateľku pre ich dieťatko štát. Viete, za akých podmienok a kde si môžete tento príspevok vybaviť? Baby-web vám poradí. Celý článok »

Samoživitelia – osamelí rodičia

Pod pojmom samoživitelia rozumieme slobodných, opustených, rozvedených alebo ovdovených rodičov, ktorí sa sami starajú o dieťa. Pojem „osamelosť“ znamená, že takýto rodičia žijú v jednej domácnosti spoločne s deťmi, avšak bez partnera. Ich... Celý článok »

Materský príspevok

Poistenka, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta,... Celý článok »

Rodičovský príspevok

je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie riadnej starostlivosti (primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie preventívnych prehliadok ) o dieťa do troch rokov veku dieťaťa, s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom... Celý článok »

Otec na rodičovskej dovolenke

Po novelizácii Zákonníka práce má i otec dieťaťa právo starať sa o svoje narodené dieťa, a to takmer za rovnakých podmienok ako jeho matka. Otcovi musí na jeho žiadosť zamestnávateľ podľa § 169 Zákonníka práce poskytnúť rodičovskú dovolenku, a to... Celý článok »

Rodičovská dovolenka

Ako uvádza § 169 Zákonníka práce, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnankyni (zamestnancovi) na ich žiadosť na prehĺbenie starostlivosti o dieťa rodičovskú dovolenku. Matke dieťaťa sa rodičovská dovolenka poskytuje po skončení materskej... Celý článok »

Rodičovský získajú iba nepracujúci

Ak sa rozhodnete do zamestnania vrátiť skôr ako dieťa dovŕši tri roky, budete musieť dokladovať náklady na starostlivosť o dieťa. Rodič si od januára môže vybrať medzi príspevkom na starostlivosť o dieťa (ak pracuje) alebo rodičovským príspevkom ... Celý článok »

Bábätko

Po tomto období až do konca prvého roku života, sa už bábätko nazýva kojenec alebo dojča. Ideálna dojčenská výživa je materské mlieko, ktoré zabezpečí dieťaťu všetky potrebné látky a ešte aj podporuje jeho imunitu. Ak nie je kojenie možné, je na... Celý článok »

Rodina

Štát sa snaží pomôcť rodinám dávkami ako sú rodičovský príspevok alebo príspevok pri narodení dieťaťa, ktoré aspoň trochu vykryjú finančné náklady mladým rodinám. V prípadoch, keď zlyhávajú rodičia alebo sú také okolnosti, je možná aj náhradná... Celý článok »

Kariéra a financie

Materská dovolenka, je určená výhradne mamičkám. Po jej skončení sa však začína rodičovská dovolenka a na tú môže nastúpiť aj otec dieťaťa. Počas tejto doby mu bude vyplácaný rodičovský príspevok. Aj po nástupe do zamestnania to nezvyknú mať... Celý článok »

Žena

V stredoveku sa začalo postavenie ženy v spoločnosti meniť a smerom k dvadsiatemu storočiu nastal v postavení ženy veľký obrat. Ženám bolo priznané volebné právo a začala sa ich emancipácia, aj keď na bedrách väčšiny žien stále zostáva... Celý článok »

Najnovšie príspevky

 • Aká budem mama? To je vo hviezdach!

  To, čo predurčuje našu povahu a naše správanie, môže byť zapísané v génoch, dané výchovou alebo dátumom nášho narodenia. A niekde tam, medzi nebom a zemou, nájdeme v znameniach zverokruhu to, čo nás možno určuje ako rodičov. Nájdete sa v... Celý článok »
 • Neuveriteľné schopnosti novorodencov

  Vedci vypozorovali u novorodených detí skutočne úžasné schopnosti. Keď sa dieťa narodí prirodzenou cestou a bez použitia sedatív, môžeme uňho počas prvých deväťdesiatich minút pozorovať schopnosti, ktoré sa po tomto krátkom čase strácajú. Niektoré... Celý článok »
 • Depresia pred pôrodom – tichá hrozba

  Čas radostného očakávania, tak väčšina z nás vníma tehotenstvo. Áno, žena má nárok posťažovať sa, že je unavená, alebo na nevoľnosti, ale povedať, že je nešťastná a zúfalá? To nie! A tak sa tehotné často trápia a skrývajú pred okolím skutočné... Celý článok »
 • znakovanie s bábätkom

  Dohovorte sa s bábätkom. Znakujte

  Prvé skutočné slová – a teraz nemyslím mama, tata, ham – dieťa zvyčajne začne tvoriť plus-mínus okolo osemnásteho mesiaca života. Približne v tom období sa väčšina rodičov so svojím batoľaťom dorozumie. A je to super pocit. Znakovanie je spôsob,... Celý článok »
 • Kristína v 24. tt: Viac plánov ako síl

  TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Na kopance som si tento týždeň už tak zvykla, že ma vyruší len to, keď žiadne necítim. Stále sú najintenzívnejšie ráno a večer, ale možno je to len preto, že si ich vtedy môžem pokojne vychutnávať. Oproti minulému týždňu sú... Celý článok »
 • Metóda Montessori funguje aj doma

  Nielen pedagógovia v školách môžu deti viesť podľa princípov Márie Montessori. Vychovať sebestačnú a zodpovednú bytosť, čo je cieľom tejto metódy, majú záujem azda všetci rodičia. Tak prečo to neskúsiť už od útleho veku doma? Celý článok »
 • Krvácam kvôli antikoncepcii

  OTÁZKA TÝŽDŇA Štyri mesiace dojčím, beriem antikoncepciu Azaliu a skoro stále krvácam. Moja gynekologička mi povedala, že to tak budem mať stále, kým budem dojčiť. Že vraj mám „splašené hormóny“. Predpísala mi Utrogestan a Ascorutin, ale nepomohlo... Celý článok »
 • Starostlivosť o zúbky u najmenších

  Zaujíma vás, ako a kedy začnú dieťaťu rásť zúbky? Prečítajte si, čo môžete očakávať, ako dieťaťu uľaviť od bolesti a aké produkty môžu pomôcť. Vedeli ste, že s pravidelným čistením by sme mali začať už od prerezávania prvých rezákov? Dočítate sa... Celý článok »
 • Materstvo je zmena

  Založiť si rodinu je jedno z najdôležitejších životných rozhodnutí. Deti vám postavia život hore nohami, už nikdy to nebude také ako predtým. Niekedy sú totiž chvíle, keď s vami ten malý uzlíček hlásiaci sa dosť vehementne o svoje potreby, ktorý v... Celý článok »
 • Ako vybrať predpôrodný kurz?

  Máte pred sebou svoj prvý pôrod a okrem radostných očakávaní aj strach z toho, ako bude záver tehotenstva prebiehať? Okrem rozprávania so skúsenejšími kamarátkami vám môžu pomôcť predpôrodné kurzy. Celý článok »
 • Kristína v 23. tt: Ako na výbavu

  TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Kým si malá tekvica v bruchu robí gymnastiku bez ohľadu na deň alebo noc a ja behám každú chvíľu na záchod, začínam si robiť prehľad o tom, čo všetko budeme potrebovať. A hlavne počítam a začína sa mi z toho krútiť hlava.... Celý článok »
 • Inkontinencia: zbytočné tabu

  Močová inkontinencia – delikátny problém, o ktorom sa hovorí šeptom a s veľkými rozpakmi, aj keď ide o častejšiu záležitosť, ako by sa mohlo zdať. Únikom moču totiž podľa štatistík trpí každá tretia dospelá žena. Liečba pritom existuje a dokáže... Celý článok »

Naposledy navštívené