25. 5. 2017  |  Meniny: Urban

pupočníková krv

Keď súrodenec žiarli

Tí, ktorí majú viac detí, to iste zažili. Prinesiete bábätko domov a starší braček alebo sestrička namiesto prejavov nadšenia strúha na svojho súrodenca grimasy, dlhý nos, vyplazuje mu jazyk. Niekedy mu vyťahuje cumlík, pokúša sa ho uštipnúť,... Celý článok »

Ako pripraviť dieťa na nemocnicu

Pobyt v nemocnici je pre dieťa vždy stresujúca záležitosť. Je úlohou nás dospelých, aby sme sa mu tento stres snažili čo najviac zmierniť a dni v nemocnici spríjemniť. Dnes je pobyt detí s rodičmi prakticky vo všetkých oddeleniach samozrejmosťou. Celý článok »

Deň pupočníkovej krvi

Srdečne vás pozývame na Deň pupočníkovej krvi, ktorý sa uskutoční v stredu 6. októbra v nákupnom centre Avion. Dátum nie je náhodný. V tento deň, pred 22 rokmi, sa konala prvá transplantácia pupočníkovej krvi na svete. Vtedy len päťročný americký... Celý článok »

Súrodenecké puto

Pravdepodobnosť, že súrodenec bude môcť darovať krvotvorné bunky je 25%. Nie je to málo. Rodina je základom dobrého životného pocitu, dodáva nám pocit bezpečia. Je pravda, že neraz sú medziľudské vzťahy komplikované, no pokrvné puto medzi... Celý článok »

Nádej na lepšiu liečbu

O prebiehajúcich štúdiách s pupočníkovou krvou doma i v zahraničí hovorí vedúci oddelenia výskumu a vývoja organizácie Eurocord-Slovakia RNDr. Miroslav Kubeš, CSc. Celý článok »

Prvý krok k rozhodnutiu

Každá z nás sníva o tom, aké asi bude „to naše“ dieťa. Na koho sa bude podobať, po kom zdedí talent, akú bude mať povahu? V tomto období rady hádame prezerajúc si rodinné albumy. Človiečik nám o sebe dáva vedieť nežnými kopancami, kotrmelcami a... Celý článok »

Poradňa pupočníkovej krvi

Odber krvi z pupočníka nemá na dieťa žiadny vplyv. Vykonáva sa až po oddelení krvného obehu dieťaťa prestrihnutím pupočnej šnúry. Do vaku sa dostane len krv, ktorá v čase prestrihnutia pupočníka zostane v placente a zostávajúcom pupočníku. Celý článok »

Vhodný darca

O niekoľko rokov budeme zrejme môcť za určitých podmienok pupočníkovou krvou liečiť úplne iné diagnózy, ako napríklad neurologické degeneratívne ochorenia. O problematike darcovstva krvotvorných kmeňových buniek hovorí vedúci Slovenského centra... Celý článok »

Unikátny zdroj

Pred pôrodom sa krvotvorné kmeňové bunky sťahujú do kostnej drene prostredníctvom krvného obehu, ktorého súčasťou sú aj žily a cievy v pupočnej šnúre. To je hlavný dôvod, prečo je pupočníková krv bohatá na mladé a vitálne krvotvorné kmeňové bunky. Celý článok »

Deťom len to naj!

Aj vy sa čoskoro stanete rodičmi alebo ste sa nimi už stali? Tak či onak, príchod vášho dieťatka na svet ste istotne nenechali na náhodu a dôkladne ste sa naň pripravili. Veď na nového člena rodiny treba myslieť už vopred a je na mieste zadovážiť... Celý článok »

Pupočníková krv

Pupočníková krv je krv, ku ktorej sa môžeme dostať iba raz za život, a to pri pôrode. Získava sa odberom zo žily v pupočníkovej šnúre, respektíve zo žíl priamo v placente, tesne po pôrode dieťaťa. Vzácna je preto, lebo sa v nej nachádzajú kmeňové... Celý článok »

Budete niekedy potrebovať krvotvorné bunky?

Transplantácia krvotvorných buniek je záchranou pre mnohých pacientov. Ide najmä o prípady onkologických a iných ochorení krvotvorby, solídne nádory, ochorenia metabolizmu a imunitného systému. Pri mnohých z nich je transplantácia krvotvorných... Celý článok »

Pupočníková krv zachraňuje životy

Už mnohým pacientom pomohla pupočníková krv prekonať ťažkú chorobu, ktorá ohrozila ich zdravie. Stalo sa tak vďaka cennému obsahu krvotvorných kmeňových buniek, ktoré táto krv obsahuje. Niektorým pomohla ich vlastná pupočníková krv, iným zasa... Celý článok »

Stránky

Najnovšie príspevky

Naposledy navštívené