23. 2. 2017  |  Meniny: Roman, Romana

pupočníková krv

Keď súrodenec žiarli

Tí, ktorí majú viac detí, to iste zažili. Prinesiete bábätko domov a starší braček alebo sestrička namiesto prejavov nadšenia strúha na svojho súrodenca grimasy, dlhý nos, vyplazuje mu jazyk. Niekedy mu vyťahuje cumlík, pokúša sa ho uštipnúť,... Celý článok »

Ako pripraviť dieťa na nemocnicu

Pobyt v nemocnici je pre dieťa vždy stresujúca záležitosť. Je úlohou nás dospelých, aby sme sa mu tento stres snažili čo najviac zmierniť a dni v nemocnici spríjemniť. Dnes je pobyt detí s rodičmi prakticky vo všetkých oddeleniach samozrejmosťou. Celý článok »

Deň pupočníkovej krvi

Srdečne vás pozývame na Deň pupočníkovej krvi, ktorý sa uskutoční v stredu 6. októbra v nákupnom centre Avion. Dátum nie je náhodný. V tento deň, pred 22 rokmi, sa konala prvá transplantácia pupočníkovej krvi na svete. Vtedy len päťročný americký... Celý článok »

Súrodenecké puto

Pravdepodobnosť, že súrodenec bude môcť darovať krvotvorné bunky je 25%. Nie je to málo. Rodina je základom dobrého životného pocitu, dodáva nám pocit bezpečia. Je pravda, že neraz sú medziľudské vzťahy komplikované, no pokrvné puto medzi... Celý článok »

Nádej na lepšiu liečbu

O prebiehajúcich štúdiách s pupočníkovou krvou doma i v zahraničí hovorí vedúci oddelenia výskumu a vývoja organizácie Eurocord-Slovakia RNDr. Miroslav Kubeš, CSc. Celý článok »

Prvý krok k rozhodnutiu

Každá z nás sníva o tom, aké asi bude „to naše“ dieťa. Na koho sa bude podobať, po kom zdedí talent, akú bude mať povahu? V tomto období rady hádame prezerajúc si rodinné albumy. Človiečik nám o sebe dáva vedieť nežnými kopancami, kotrmelcami a... Celý článok »

Poradňa pupočníkovej krvi

Odber krvi z pupočníka nemá na dieťa žiadny vplyv. Vykonáva sa až po oddelení krvného obehu dieťaťa prestrihnutím pupočnej šnúry. Do vaku sa dostane len krv, ktorá v čase prestrihnutia pupočníka zostane v placente a zostávajúcom pupočníku. Celý článok »

Vhodný darca

O niekoľko rokov budeme zrejme môcť za určitých podmienok pupočníkovou krvou liečiť úplne iné diagnózy, ako napríklad neurologické degeneratívne ochorenia. O problematike darcovstva krvotvorných kmeňových buniek hovorí vedúci Slovenského centra... Celý článok »

Unikátny zdroj

Pred pôrodom sa krvotvorné kmeňové bunky sťahujú do kostnej drene prostredníctvom krvného obehu, ktorého súčasťou sú aj žily a cievy v pupočnej šnúre. To je hlavný dôvod, prečo je pupočníková krv bohatá na mladé a vitálne krvotvorné kmeňové bunky. Celý článok »

Deťom len to naj!

Aj vy sa čoskoro stanete rodičmi alebo ste sa nimi už stali? Tak či onak, príchod vášho dieťatka na svet ste istotne nenechali na náhodu a dôkladne ste sa naň pripravili. Veď na nového člena rodiny treba myslieť už vopred a je na mieste zadovážiť... Celý článok »

Pupočníková krv

Pupočníková krv je krv, ku ktorej sa môžeme dostať iba raz za život, a to pri pôrode. Získava sa odberom zo žily v pupočníkovej šnúre, respektíve zo žíl priamo v placente, tesne po pôrode dieťaťa. Vzácna je preto, lebo sa v nej nachádzajú kmeňové... Celý článok »

Budete niekedy potrebovať krvotvorné bunky?

Transplantácia krvotvorných buniek je záchranou pre mnohých pacientov. Ide najmä o prípady onkologických a iných ochorení krvotvorby, solídne nádory, ochorenia metabolizmu a imunitného systému. Pri mnohých z nich je transplantácia krvotvorných... Celý článok »

Pupočníková krv zachraňuje životy

Už mnohým pacientom pomohla pupočníková krv prekonať ťažkú chorobu, ktorá ohrozila ich zdravie. Stalo sa tak vďaka cennému obsahu krvotvorných kmeňových buniek, ktoré táto krv obsahuje. Niektorým pomohla ich vlastná pupočníková krv, iným zasa... Celý článok »

Stránky

Najnovšie príspevky

 • Sex podľa harmonogramu?

  Hoci si ľudia už oddávna dávali pohlavný styk do súvislosti s tehotenstvom, mechanizmus oplodnenia zostával po dlhé storočia zahalený rúškom tajomstva. Je zaujímavé, že kolísanie ženskej plodnosti v priebehu menštruačného cyklu bolo objavené a... Celý článok »
 • Odkedy pozývať návštevy?

  Situácia v rodine sa príchodom bábätka radikálne zmení. Pre vás aj vášho partnera to bude nová životná skúsenosť, budete podliehať rôznym doteraz neznámym náladám, možno vás zaplavia pocity neistoty alebo obavy. Budete nadväzovať kontakt s... Celý článok »
 • Kristína v 15. tt: Prvé zoznámenie

  TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Konečne sme sa dočkali. Vo štvrtok sme po mesiaci úradovania absolvovali prvý ultrazvuk. Sme totiž na polceste do Rakúska. Rozhodli dve veci. Boli by sme radšej, keby malo naše malé rakúske občianstvo, lebo so slovenským... Celý článok »
 • Ochorenia spôsobované parazitmi

  Ochorení spôsobovaných cudzopasníkmi alebo tiež parazitmi je veľmi veľa. V našich podmienkach je u detí najčastejším ochorením mrľa detská, vzácnejšie sa stretávame s problémami, ktoré spôsobuje škrkavka alebo s ochorením nazývaným toxokaróza. Celý článok »
 • 10 rád pre pohodové dojčenie

  Materské mlieko je tým najcennejším, čo môžeme svojmu dieťaťu dať. Nie vždy však ide dojčenie podľa našich predstáv. Ako sa vyhnúť problémom a čo robiť, keď už sa nejaký vyskytne? Pomôcť môže rada skúsenej laktačnej poradkyne. Celý článok »
 • Atopický ekzém

  Trpí vaše dieťa atopickým ekzémom? Trápia vás otázky, ako vôbec atopický ekzém, ktorý sužuje zhruba dvadsať percent detí, vzniká, ako prebieha, ako sa lieči? Celý článok »
 • Ako na nádchu a kašeľ bez chémie

  Nastal čas zimných mrazíkov, čľapkaníc a inverzií, čo je typické obdobie prechladnutí a chrípok. V dnešnom článku vám poradíme, ako prírodnou cestou pomocou byliniek, arómoterapie či vodoliečby zvládnuť bežné detské ochorenia. Celý článok »
 • Rast detí

  Rast dieťaťa je zrkadlom jeho zdravia. Je výsledkom pôsobenia genetických faktorov, teda toho, čo sme mu ako rodičia dali do vienka, jeho výživy, chorôb, ktoré na seba môžu upozorniť práve poruchou rastu, a ďalších vplyvov okolia. Celý článok »
 • Kristína v 14. tt: V druhej tretine

  TEHUĽKA LIVE! KRISTÍNA Musím priznať, že prvý trimester nebol veľkým dobrodružstvom. Áno, nepríjemná ranná nevoľnosť, doslova zo dňa na deň zmena chutí a nevysvetliteľná nechuť k niektorým potravinám a v posledných týždňoch únava mi výrazne... Celý článok »
 • Inkontinencia: zbytočné tabu

  Močová inkontinencia – delikátny problém, o ktorom sa hovorí šeptom a s veľkými rozpakmi, aj keď ide o častejšiu záležitosť, ako by sa mohlo zdať. Únikom moču totiž podľa štatistík trpí každá tretia dospelá žena. Liečba pritom existuje a dokáže... Celý článok »
 • Kedy sa v tehotenstve obrátiť na lekárov

  V priebehu tehotenstva prejde vaše telo radom zmien. Posúva sa vaše ťažisko, nesiete väčšiu hmotnosť a vaše bruško rýchlo dorastá. To všetko sú dôvody, prečo sa o seba starať a pozorne načúvať svojmu telu. Zvlášť ak sa aktívne venujete pohybu a... Celý článok »
 • Môžu to byť pohyby?

  OTÁZKA TÝŽDŇA Je možné, aby som cítila pohyb bábätka v 17+3tt, ak som tehotná prvýkrát? Večer som pocítila šteklenie v podbruší a potom som to slabučko pocítila vtedy, keď som si položila ruku na brucho. Čítala som, že prvorodičky cítia pohyby až... Celý článok »

Naposledy navštívené