Syndróm nešikovného dieťaťa

Máte doma dyspraktika? Nezúfajte. V škole síce nebude patriť k najlepším žiakom, ale je celkom možné, že sa z neho môže stať hviezda. ‚Harry Potter‘ vie o tom svoje.

Predstaviteľ obľúbeného čarodejníka Daniel Radcliffe totiž syndrómom nešikovného dieťaťa tiež trpí a nedokáže si vraj poriadne zaviazať ani šnúrky na teniskách. Daniel má dyspraxiu, čo sa prejavuje aj tým, že veľmi škaredo píše, na školské časy spomína ako na neuveriteľne ťažké a občas má problém s obratnosťou.

Keď sa nič nedarí

Vaše dieťa sa nevie samo najesť, obliecť a pozapínať? Možno nie je lenivé, ako si myslíte. Skúste si všimnúť, prečo sa mu tak nedarí. Možno patrí k tým, ktorí za to nemôžu. Sú deti, ktoré trpia skrytými hendikepmi, ktoré na prvý pohľad vôbec nevidieť. V ich mozgu je totiž niečo usporiadané inak, a to spôsobuje, že sa nezvládnu to, čo bežne vedia ostatné deti.

V škole sa to ešte zhorší

Po nástupe do školy je to, žiaľ, ešte ťažšie. Dieťa s dyspraxiou si začne uvedomovať, že je iné ako jeho vrstovníci, že nedokáže to, čo iné deti, a často má problém nájsť si kamarátov. Na vyučovaní môže mať problémy s pravopisom, ale ani telocvik nie je žiadna výhra. Môže mať ťažkosti naučiť sa skákať a udržať pritom rovnováhu. Nedokáže sa naučiť jazdiť na trojkolke, kolobežke alebo bicykli, môže mať problémy pri loptových hrách. Ťažkosti môže mať i pri kreslení, maľovaní, strihaní, nedokáže poskladať puzzle. Pokiaľ chce dieťa športovať, vhodné je preň napríklad plávanie.

Ako zistiť, či to má?

Čím skôr sa porucha zistí, a začne sa intenzívne pracovať na jej odstránení, tým je väčšia pravdepodobnosť, že dieťa bude menej stresované a dokáže svoje nedostatky lepšie zvládať. Dyspraxia sa napríklad pomocou fyzickej práce alebo inej manuálnej činnosti do istej miery upravuje. Ak má rodič podozrenie, že jeho dieťa má dyspraxiu, je vhodné navštíviť pediatra alebo psychologicko-pedagogickú poradňu. Zároveň je nesmierne dôležité s dieťaťom o jeho probléme hovoriť.

Čo je dyspraxia?

Patrí medzi špecifické poruchy učenia a označuje sa ako vývojová porucha motorickej funkcie, ktorá je tiež známa aj ako syndróm nešikovného dieťaťa. Dieťa s poruchou koordinácie je často považované za lenivé, lajdácke a oneskorené.

Poruchami jemnej motoriky trpí takmer každé desiate dieťa. Takéto dieťa má problémy so zvládnutím základných činností samoobsluhy, je nemotorné, nedarí sa mu zapájať sa do detských hier. Nevie sa naučiť základné návyky, ako jesť samostatne lyžičkou, celkovo má problémy pri stolovaní.

Malý dyspraktik je stále akoby nesústredený, nešikovný pri samoobsluhe ako napríklad pri zapínaní gombíkov, zaväzovaní šnúrok, obliekaní, čistení zubov, jedení. Náročné je preň i udržať sa na jednej nohe so zavretými očami.

Kde otestovať dieťa?

  • diagnostické hodnotenie by mal urobiť psychológ, pedagogický psychológ alebo špeciálny pedagóg s kvalifikáciou pre špeciálne poruchy učenia.
  • ideálne je obrátiť sa na liečebných pedagógov, ktorí sú v zdravotníckych zariadeniach
  • vhodné je navštíviť klinického psychológa, ktorý rozumie problémom spojeným s odlišným fungovaním centrálneho nervového systému

Kontakty na odborníkov získate napríklad v občianskom združení PreDys, adresa: www.predys.szm. sk, informácie nájdete aj na www.displus.sk, www.radost.sk, www.i-psychologia.sk, www.cpeter.sk

Eva Hrdinová

Zdroj: Nový Čas pre ženy

Viac o téme: dieťaženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist