21. 10. 2016  |  Meniny: Uršuľa

Syndróm „neposedného dieťaťa“

Štyri písmená ADHD označujú v angličtine skratku syndrómu porúch pozornosti sprevádzanej hyperaktivitou. Slovo syndróm znamená, že ide o súbor príznakov, v tomto prípade istých odchýlok od normálneho správania sa. Odborníci tvrdia, že týmto problémom trpí 3-5 % školopovinných detí.

Ktoré malé dieťa nie je neposedné? Len čo objaví svoje pohybové možnosti, stane sa z neho „živé striebro“, všetko chce ohmatať, všade vyliezť, nič nenechá na pokoji. Najmä u chlapcov sa považuje za normálne, ak sú živí, neposední a nevedia sa vpratať do kože. Kde sa teda končí bujaré detské šantenie a začína sa hyperaktivita ako porucha pozornosti?

Laboratórne testy pre stanovenie tejto poruchy nejestvujú. Nedá sa určiť z kvapky krvi, ako povedzme, cukrovka. Nejde o chorobu v pravom slova zmysle. Je to akýsi spôsob fungovania mozgu nastaveného na nadmernú aktivitu, nerovnomerný vývoj mentálnych funkcií, oslabenosť alebo nezrelosť tých mozgových systémov, ktoré súvisia s pozornosťou. K slovu sa dostávajú centrá špeciálno-pedagogického poradenstva, psychológovia, detskí psychiatri, niekedy neurológovia.

ADHD sa najčastejšie diagnostikuje v období po nástupe do školy, keď sa problémy prejavia najvypuklejšie. Nie každé nepokojné a uplakané bábätko bude neskôr hyperaktívne, nie každé kriesené či predčasne narodené dieťa bude mať problémy s koncentráciou. Príčiny ADHD nie sú presne známe, môže ísť o rizikovú tehotnosť, ťažký pôrod, za týmto syndrómom sa môže skrývať aj genetika, čoraz viac odborníkov upozorňuje aj na potravinové aditíva, ktoré môžu zhoršovať stav. Deti s ADHD sú nesústredené, zábudlivé, často trpia poruchami správania ako impulzivita či netrpezlivosť, sú neposedné a hlučné, majú problémy s učením, motorikou i vývinové chyby reči. Jestvuje aj syndróm ADD, tu hyperaktivita chýba, takéto deti sú skôr utiahnuté do seba, zasnené.

Doplnkovou možnosťou riešenia problémov s hyperaktívnym dieťaťom je užívanie omega-3 nenasýtených kyselín. Výsledky niektorých štúdií potvrdzujú, že užívanie týchto mastných kyselín, ktoré obsahuje predovšetkým rybí tuk, potláčajú už po niekoľkomesačnom užívaní príznaky súvisiace s ADHD. ,,Čím viac vieme o mozgu, tým väčšmi rozumieme tomu, ako strava a doplnky môžu ovplyvniť jeho funkcie vrátane nálady, pozornosti a chápania,“ povedal Lewis Mehl-Madrona, americký psychiater, ktorý sa zaoberá poruchami správania sa. Na rozdiel od farmakoterapie, liečiv zasahujúcich do fyzického a psychického stavu dieťaťa, nemá užívanie rybieho tuku nijaké nežiaduce účinky. Problém je skôr v tom, že deti často pachuť rybieho tuku neznášajú a v rámci štandardného slovenského jedálnička je príjem jedál z rýb hlboko pod odporúčanými normami.

Jednou z možností nielen pre „neposedných“ a „nesústredených“ je doplnok výživy Hviezdičkovia. Nijaká pachuť rybaciny na polievkovej lyžici, ale želatínové žuvacie tobolky s pomarančovou príchuťou – dieťa sa môže rozhodnúť, či ich požuje, alebo prehltne a zapije tekutinou. Ich najväčším plusom je okrem vitamínov A, C a D nenasýtená mastná kyselina DHA so zásadným vplyvom na správny vývoj mozgu a mentálnych funkcií dieťaťa. Mimochodom, nachádza sa vo vysokej koncentrácii v mozgovom tkanive, kde tvorí až 20 % šedej mozgovej kôry. Odporúčaná denná dávka predstavuje užitie jedinej tobolky denne.

Syndróm ADHD nie je neznámy ani rebelom Tomovi Cruisovi či Robinovi Williamsovi. Nakoniec z neho dokázali urobiť svoju prednosť. Týchto „neposedných chlapcov“ si svet zapamätá...

4. 11. 2011 |

Naposledy navštívené