27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Syndróm mŕtveho plodu

Pod tento syndróm sa zaraďujú všetky úmrtia plodu počas tehotenstva alebo počas pôrodu, keď sa narodí plod s hmotnosťou nad 1 000 g a nejaví známky života.

Hlavným príznakom, ktorý žena zaznamená, je zníženie intenzity pohybov, prípadne pohyby necíti vôbec. Môže to však byť aj únava, mierne zvýšená teplota, krvácanie, výtok, kontrakcie.

Bábätko má svoj spánkový režim, kedy môže mamička pohyby vnímať menej. Ak však takáto situácia pretrváva dlhšie, mala by okamžite vyhľadať lekára, ktorý bude pátrať po prítomnosti srdcových oziev. Ak ich nezaznamená stetoskopom ani prístrojom na monitorovanie oziev, teda kardiografom, urobí ultrazvukové vyšetrenie. Ak ani potom nezaznamená srdcovú činnosť plodu, definitívne sa tým potvrdí diagnóza mŕtveho plodu.

Tehotná žena s mŕtvym plodom odchádza na hospitalizáciu, v rámci ktorej sa vykonajú základné vyšetrenia krvi. Dostane lieky slúžiace na prevenciu proti vzniku trombózy a embólie a antibiotiká. Pôrod sa vyvoláva pomocou prostaglandínov. Snahou lekára je viesť pôrod čo najšetrnejšie a dostatočne tlmiť pôrodné bolesti. Po pôrode sa placenta aj plod odosielajú na patologicko-anatomické vyšetrenie.

Príčiny
Príčiny môžu byť zo strany matky, zo strany plodu, ale aj ako dôsledok poruchy placenty a pupočnej šnúry. U dvadsiatich až päťdesiatich percent prípadov sa príčina s istotou neurčí. Medzi príčiny zo strany matky patrí ťažká preeklampsia, HEELP syndróm, cukrovka, ochorenia pečene, obličiek, srdca, užívanie drog a liekov. Zo strany plodu môže byť dôvodom genetická odchýlka plodu, vrodené vývojové chyby, poruchy metabolizmu a Rh-inkompatibilita. V dôsledku nedostatočnej funkcie placenty môže plod v maternici zle rásť. Aj tu hrozí riziko vnútromaternicového úmrtia plodu.

Medzi ďalšie príčiny súvisiace s chybnou funkciou placenty patrí predčasné odlučovanie lôžka, vcestné lôžko, nádory placenty. Medzi komplikácie pupočnej šnúry patrí pravý uzol na pupočnej šnúre, obtočenie pupočnej šnúry okolo plodu, krvná zrazenina, ktorá upchá cievy pupočnej šnúry alebo vyvrhnutie pupočnej šnúry pred hlavičku plodu.

Prevencia vnútromaternicového úmrtia
V prípade genetickej príčiny úmrtia plodu je vhodné vykonať pred ďalším otehotnením genetické vyšetrenia. Eventuálne genetik odporučí ďalšie opatrenia. Pri úmrtiach plodu z placentárnych príčin sa odporúčajú hormonálne vyšetrenia, ktoré by mohli odhaliť zníženú hladinu hormónov produkovaných vaječníkmi.

Každé ďalšie tehotenstvo je rizikové. Dôležité je jeho dôkladné sledovanie, včasná preventívna hospitalizácia a časté monitorovanie srdcových oziev. Pri znakoch začínajúcej hypoxie, teda nedostatku kyslíka pre plod, je nutné tehotenstvo včas ukončiť cisárskym rezom. Aj napriek tomu, že tehotenstvo prebieha bez komplikácií, je vhodné zvážiť jeho včasné ukončenie vyvolaním pôrodu prostaglandínmi.

Každá strata tehotenstva je pre ženu veľká psychická záťaž, o to viac, ak je už tehotenstvo v pokročilom štádiu a celá rodina sa na príchod bábätka teší.

12. 5. 2009 |

Naposledy navštívené